• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Dişini sıkanlar dikkat! Uzman isim uyardı: Yüz şekliniz değişebilir

2021-10-13 20:32:09
Dişini sıkanlar dikkat! Uzman isim uyardı: Yüz şekliniz değişebilir

Diş sıkma rahatsızlığı olanlarla ilgili uyarılarda bulunan uzman isim bunun yüz şeklinde değişikliğe neden olabileceğini söyledi.

#1
Foto - Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzman Dr. Mehmet Askar, pandemi dönemiyle beraber kaygı bozukluklarının daha da arttığını belirterek,

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzman Dr. Mehmet Askar, pandemi dönemiyle beraber kaygı bozukluklarının daha da arttığını belirterek, "Diş sıkma alışkanlığının en sık görülen sebebi, stres, artmış anksiyete ve baş edemediğimiz korkulardır. Pandemiyle birlikte toplumumuzun kaygı düzeyi oldukça yükseldi." dedi.

#2
Foto - Artan kaygı bozukluklarıyla birlikte diş sıkma hastalığının da tetiklendiğini belirten Askar,

Artan kaygı bozukluklarıyla birlikte diş sıkma hastalığının da tetiklendiğini belirten Askar, "Kliniklere diş sıkmaya bağlı şikâyetler ile başvuran hasta sayısı geçtiğimiz yıllara oranla arttı" diye konuştu.

#3
Foto - Askar, bazı hastalarda diş sıkmaya bağlı olarak çiğneme kaslarının hipertrofiye uğradığını ve hastaların yüz şeklinin bile değişebildiğini kaydetti.

Askar, bazı hastalarda diş sıkmaya bağlı olarak çiğneme kaslarının hipertrofiye uğradığını ve hastaların yüz şeklinin bile değişebildiğini kaydetti.

#4
Foto - Askar, diş sıkmanın tedavisi ile ilgili olarak öncelikle hastadan tıbbi hikâyesi detaylıca alınarak medikal durumu sorgulanması ve hastaya özel etkene yönelik bir planlama yapılması gerektiğini belirterek,

Askar, diş sıkmanın tedavisi ile ilgili olarak öncelikle hastadan tıbbi hikâyesi detaylıca alınarak medikal durumu sorgulanması ve hastaya özel etkene yönelik bir planlama yapılması gerektiğini belirterek, "Bu konuda atılacak ilk adım hastanın farkındalığının arttırılmasıdır. Böylece hastanın gün içinde dişlerini sıkıyorsa, bir noktaya kadar alışkanlığının kontrol edebilecektir." dedi.

#5
Foto - Diş sıkma alışkanlığı için hastaya özel olarak planlanan splintlerin kullanımının kaslarda gevşeme sağladığını belirten Askar,

Diş sıkma alışkanlığı için hastaya özel olarak planlanan splintlerin kullanımının kaslarda gevşeme sağladığını belirten Askar, "Ekleme iletilen aşırı yükü azaltmayı ve dişlerde meydana gelecek aşınma ve çatlakların önüne geçmeyi hedefler." ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23