• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Diş macunu orucu bozar mı?

2020-05-07 16:36:05
Diş macunu orucu bozar mı?

Oruçluyken diş fırçalanır mı? Oruçluyken dişler fırçalanır mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Macunsuz diş fırçalamak orucu bozar mı? Diş macunu orucu bozar mı? Oruçluyken misvak kullanılabilir mi? Oruçluyken yaş, kuru misvak kullanmak caiz midir? gibi sorular Ramazan ayında en sık sorulan sorular arasında yer almakta. İşte detaylar.

#1
Foto - Hanefi Mezhebine göre oruçluyken diş fırçalama meselesi oruçlu iken misvak kullanılmaya kıyas edilmektedir. Hanefi Mezhebinde oruçluyken misvak kullanmak tercih edilen görüşe göre ister kuru olsun ister misvak yaş olsun bunda herhangi bir behis olmadığıdır yani oruç bozulmaz.

Hanefi Mezhebine göre oruçluyken diş fırçalama meselesi oruçlu iken misvak kullanılmaya kıyas edilmektedir. Hanefi Mezhebinde oruçluyken misvak kullanmak tercih edilen görüşe göre ister kuru olsun ister misvak yaş olsun bunda herhangi bir behis olmadığıdır yani oruç bozulmaz.

#2
Foto - Bundan dolayı kişi oruçluyken macunsuz diş fırçası kullanacak olursa ister fırça yaş olsun ister kuru olsun orucun bozulma gibi bir durum söz konusu değildir.

Bundan dolayı kişi oruçluyken macunsuz diş fırçası kullanacak olursa ister fırça yaş olsun ister kuru olsun orucun bozulma gibi bir durum söz konusu değildir.

#3
Foto - Hatta bu dinen güzel bir şeydir. Çünkü ağız kokusu gibi bir durumu ortadan kaldırmış olur. Ancak eğer diş fırçasının üzerinde macun olan bir fırça ise bu bu kez durum değişecektir.

Hatta bu dinen güzel bir şeydir. Çünkü ağız kokusu gibi bir durumu ortadan kaldırmış olur. Ancak eğer diş fırçasının üzerinde macun olan bir fırça ise bu bu kez durum değişecektir.

#4
Foto - Çünkü diş macunu kullanıldığı zaman tükürüklerle beraber o diş macununu belli bir kısmı gitmesi ihtimali vardır ki belli bir kısmı gidilecek olursa oruç bozulacaktır. Bundan dolayı eğer diş macunuyla yapılacak olunursa böyle bir şey doğru değildir.

Çünkü diş macunu kullanıldığı zaman tükürüklerle beraber o diş macununu belli bir kısmı gitmesi ihtimali vardır ki belli bir kısmı gidilecek olursa oruç bozulacaktır. Bundan dolayı eğer diş macunuyla yapılacak olunursa böyle bir şey doğru değildir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı