• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
20
Çok tüketiliyor ama... Aman dikkat! İşte limonlu su içmenin zararları...

2020-08-04 10:58:19
Çok tüketiliyor ama... Aman dikkat! İşte limonlu su içmenin zararları...

İngiliz bir araştırma üniversitesi, asitli yiyeceklerin sağlığımıza zararları konusunda çok kritik uyarılarda bulundu.

#1
Foto - King's College London Üniversitesi araştırmacıları, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmenin diş minesini aşındırdığı ortaya çıktı. Örneğin çokça tüketilen limonlu su bu içeceklerden biri. İşte diğer asidik gıdalar...

King's College London Üniversitesi araştırmacıları, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmenin diş minesini aşındırdığı ortaya çıktı. Örneğin çokça tüketilen limonlu su bu içeceklerden biri. İşte diğer asidik gıdalar...

#2
Foto - Asitli içecekler, tatlandırılmış meyve çayları ya da diyet içecekler… İngiliz Diş Dergisi’nde (British Dental Journal) yayımlanan araştırmaya göre, bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmek diş minesini aşındırıyor.

Asitli içecekler, tatlandırılmış meyve çayları ya da diyet içecekler… İngiliz Diş Dergisi’nde (British Dental Journal) yayımlanan araştırmaya göre, bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmek diş minesini aşındırıyor.

#3
Foto - BBC Türkçe’nin haberine göre dişleri aşırı derecede aşınmış 300 kişinin beslenme alışkanlıklarını inceledi ve meyve şurupları, tatlı içecekler, meyve çayları, diyet içecekler, tatlandırılmış içecekler ve lezzetlendirilmiş su gibi içeceklerin asidik olduğu için dişleri ayırabildiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre dişleri aşırı derecede aşınmış 300 kişinin beslenme alışkanlıklarını inceledi ve meyve şurupları, tatlı içecekler, meyve çayları, diyet içecekler, tatlandırılmış içecekler ve lezzetlendirilmiş su gibi içeceklerin asidik olduğu için dişleri ayırabildiği ortaya çıktı.

#4
Foto - Ayrıca sürekli olarak bu içecekleri yudumlamanın ve yutmadan ağızda tutmanın aşındırma risklerini artırdığı aktarıldı. Araştırmanın başında bulunan Dr. Saoirse O’Toole, bulgularını şöyle açıklıyor:

Ayrıca sürekli olarak bu içecekleri yudumlamanın ve yutmadan ağızda tutmanın aşındırma risklerini artırdığı aktarıldı. Araştırmanın başında bulunan Dr. Saoirse O’Toole, bulgularını şöyle açıklıyor:

#5
Foto - *Eğer bu içecekleri uzun bir süre boyunca içerseniz, beş dakikadan fazla gibi, ya da onlarla ağzınızda oynarsanız, bütün bir meyveyi yemek yerine kemirirseniz, bunlar gerçekten de dişlerinize zarar verebilir. *Eğer öğle yemeğinde atıştırmalık olarak elma yiyecekseniz, akşamüstü asidik başka hiçbir şey tüketmeyin.

*Eğer bu içecekleri uzun bir süre boyunca içerseniz, beş dakikadan fazla gibi, ya da onlarla ağzınızda oynarsanız, bütün bir meyveyi yemek yerine kemirirseniz, bunlar gerçekten de dişlerinize zarar verebilir. *Eğer öğle yemeğinde atıştırmalık olarak elma yiyecekseniz, akşamüstü asidik başka hiçbir şey tüketmeyin.

#6
Foto - Araştırmacılar bir dilim limon içeren su tüketen ya da sıcak meyve çaylarını yemekler arasında en az iki defa tüketen kişilerin ortalama ya da ciddi diş minesi aşınmasına uğraması riskinin 11 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar bir dilim limon içeren su tüketen ya da sıcak meyve çaylarını yemekler arasında en az iki defa tüketen kişilerin ortalama ya da ciddi diş minesi aşınmasına uğraması riskinin 11 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

#7
Foto - Ancak bu rakam, bu içecekler yemeklerle beraber alındığında yarıya iniyor. Araştırmacılar bunun sebebini yemek yerken tükürüğün üretiminin artmasına ve tükürüğün de alkalik yapısı sayesinde asidin etkisini azatmasına bağlıyor. Şeker içermeyen içeceklerin de tatlandırılmış içecekler kadar zararlı olduğu belirtiliyor. Sirke ile turşu ürünlerinin de diş aşınmasına yol açabileceği ifade ediliyor. Bu tarz içecekler tüketildikten sonra su ve süt gibi besleyici içeceklerin ve bu içeceklerin etkisini nötrleyecek peynir gibi yiyecekleri almanın faydalı olacağı aktarılıyor.

Ancak bu rakam, bu içecekler yemeklerle beraber alındığında yarıya iniyor. Araştırmacılar bunun sebebini yemek yerken tükürüğün üretiminin artmasına ve tükürüğün de alkalik yapısı sayesinde asidin etkisini azatmasına bağlıyor. Şeker içermeyen içeceklerin de tatlandırılmış içecekler kadar zararlı olduğu belirtiliyor. Sirke ile turşu ürünlerinin de diş aşınmasına yol açabileceği ifade ediliyor. Bu tarz içecekler tüketildikten sonra su ve süt gibi besleyici içeceklerin ve bu içeceklerin etkisini nötrleyecek peynir gibi yiyecekleri almanın faydalı olacağı aktarılıyor.

#8
Foto - Asidik yiyecekler ve içecekler hangileri? Meyveli çaylar

Asidik yiyecekler ve içecekler hangileri? Meyveli çaylar

#9
Foto - Tatlandırılmış su

Tatlandırılmış su

#10
Foto - Meyve şuırupları

Meyve şuırupları

#11
Foto - Diyet ürünler

Diyet ürünler

#12
Foto - Şekerlendirilmiş içecekler

Şekerlendirilmiş içecekler

#13
Foto - İşte asidik olmayan yiyecekler...

İşte asidik olmayan yiyecekler...

#14
Foto - Su

Su

#15
Foto - Kahve

Kahve

#16
Foto - Çay

Çay

#17
Foto - Süt

Süt

#18
Foto - Soda

Soda

#19
Foto - akterileri içermeyen kimyasal süreçler sonucunda dişteki sert maddenin kaybedilmesi anlamına geliyor. Şekerden ziyade yiyecek ya da içeceklerin asidik yapısı daha etkili. Bakteri ve şeker dişlerin çürümesine yol açıyor, aşınmasına değil. Diyet, yaşam tarzı, çevre ve bazen ilaçlar riski artırabiliyor. Florür içeren diş macunları ya da beslenme tarzınızı ayarlamak riskleri azaltabilir.

akterileri içermeyen kimyasal süreçler sonucunda dişteki sert maddenin kaybedilmesi anlamına geliyor. Şekerden ziyade yiyecek ya da içeceklerin asidik yapısı daha etkili. Bakteri ve şeker dişlerin çürümesine yol açıyor, aşınmasına değil. Diyet, yaşam tarzı, çevre ve bazen ilaçlar riski artırabiliyor. Florür içeren diş macunları ya da beslenme tarzınızı ayarlamak riskleri azaltabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı