• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
"Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

2024-04-24 09:33:00
“Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek” demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyareti dönüşünde gazetecilerle sohbetinde fahiş fiyatla mücadele de konuşuldu. Erdoğan, yeni ve daha caydırıcı önlemlerin alınacağını söyledi ve, "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" dedi. Ürün fiyatının, ambalajın üzerine yazılması önerisinin de değerlendirileceğini söyledi.

#1
Foto - "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

Milyonlarca liralık para cezaları kesildi, hatta son olarak kapatma cezası uygulanacağı bile konuşuldu. Gıdada fatiş fiyat artışı yapanları hiç biri durduramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fahiş fiyatta yeni bir adım daha atılacağının sinyalini verdi. ‘Tavsiye edilen fiyat’ uygulaması ile artık ürünün fiyatını üretici belirleyecek. Böylece günlük fiyat değişimleri rafa kalkacak. Ticaret Bakanlığı ise yasal düzenleme için çalışmalara başladı.

#2
Foto - "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

Fahiş fiyatlarla mücadele için yeni bir düzenleme gündemde. O da ambalajların üzerine fiyatların yazılması. Bazı ürünlerin üzerinde ‘tavsiye edilen fiyat’ ibaresi bulunuyor ancak düzenleme getirilirse artık tüm ürünler bu şekilde satılacak. Eğer uygulama hayata geçerse günlük fiyat değişimleri de rafa kalkacak. Ticaret Bakanlığı uygulamanın devreye alınması için yasal düzenleme hazırlığına başladı. Sektör temsilcilerinin de görüşleri ile oluşturulacak yeni düzenlemenin detaylarının önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

#3
Foto - "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜRKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, “Tavsiye edilen fiyatı belirleyen üretici. Ama üretici bu fiyatı belirlerken satıcının da kâr marjını üzerine koyarak ‘bu fiyattan satın’ şeklinde öneriyor. Bunu alan satıcı da bu fiyattan satmayı kabul ederek alıyor zaten” ifadelerini kullandı.

#4
Foto - "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" demişti! Erdoğan önerdi, harekete geçildi

TÜRKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ise, “Ambalajlı gıda maddeleri ve temel maddelerin üzerine tavsiye edilen satış fiyatı uygulaması fiyat artışlarının önüne geçeceği gibi fahiş fiyat uygulaması yapanların tespitini de sağlayacaktır” diye değerlendirmede bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

qwerty

Ticaret bakanlığı bir internet platformu oluştursun. Bütün marketler il il bu platforma sattıkları malların fiyatlarını girmek zorunda olsun. Vatandaşlar alacakları malların fiyatlarını bu internet sitesinden görebilsin. Mesafe açısından ve fiyat açısından kendisine en uygun markete gidip alacağı malları alabilsin. Zaten bütün marketlerin yazarkasalarında fiyatlar girilmiş durumda. Bu fiyatların ticaret baknalığının oluşturacağı siteye aktarası zor değil. Böylece marketler arasında serbest rekabet de oluşur.

m.n.

C.B. her ne kadar bunu istese de, ilgili kanunu yazacak olanların sonuçta kendisini yalancı çıkartacak etkisiz bir kanun tasarısı yaparak sonucu sıfır çıkaracak bir kalleşlik yapmalarını bekliyorum.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23