• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
15
Bilim adamları kanıtladı: Beyni motor gibi çalıştırıyor!

2020-11-28 17:43:15
Bilim adamları kanıtladı: Beyni motor gibi çalıştırıyor!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, sıcak kakao içmenin beyniniz için faydaları olabilir. Kakaoda bulunan bir çeşit besin olan flavonoidler, kandaki oksijen seviyesinin yükselmesini sağlayabiliyor. İşte araştırmanın detayları...

#1
Foto - Sıcak çikolata birçok kişi tarafından çokça sevilen bir içecektir. Yeni bir araştırma, sıcak çikolatanın tahtını sıcak kakaoya bırakmasına sebep olabilir. (Sıcak çikolata, süt içine çikolata eritilerek yapılıyor. Sıcak kakao ise süt, şeker ve kakao üçlüsünden yapılıyor.)

Sıcak çikolata birçok kişi tarafından çokça sevilen bir içecektir. Yeni bir araştırma, sıcak çikolatanın tahtını sıcak kakaoya bırakmasına sebep olabilir. (Sıcak çikolata, süt içine çikolata eritilerek yapılıyor. Sıcak kakao ise süt, şeker ve kakao üçlüsünden yapılıyor.)

#2
Foto - Çünkü araştırmaya göre, sıcak kakaonun çokça faydası var.

Çünkü araştırmaya göre, sıcak kakaonun çokça faydası var.

#3
Foto - Yeni bir araştırma, bir fincan sıcak kakaonun sadece soğuk kış günlerinde iç ısıtmadığını, aynı zamanda beyin gücünüzü artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Yeni bir araştırma, bir fincan sıcak kakaonun sadece soğuk kış günlerinde iç ısıtmadığını, aynı zamanda beyin gücünüzü artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

#4
Foto - Bu hafta Scientific Reports'ta yayınlanan araştırmaya göre, kakaodaki bir besin türü olan flavanollerin beyindeki kan oksijen seviyelerini iyileştirebildiği ortaya çıktı. Ayrıca maddenin bilişsel faydalar sağladığı da belirlendi.

Bu hafta Scientific Reports'ta yayınlanan araştırmaya göre, kakaodaki bir besin türü olan flavanollerin beyindeki kan oksijen seviyelerini iyileştirebildiği ortaya çıktı. Ayrıca maddenin bilişsel faydalar sağladığı da belirlendi.

#5
Foto - 18 KİŞİDE TEST EDİLDİ - Insider'da yer alan habere göre; Birmingham Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 18 yetişkin erkek üzerinde test gerçekleştirdi.

18 KİŞİDE TEST EDİLDİ - Insider'da yer alan habere göre; Birmingham Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 18 yetişkin erkek üzerinde test gerçekleştirdi.

#6
Foto - Katılımcılar, flavanol bakımından zengin bir kakao içeceği ve lavanolsüz kakaodan yapılan placebo amaçlı sıcak kakao içtiler.

Katılımcılar, flavanol bakımından zengin bir kakao içeceği ve lavanolsüz kakaodan yapılan placebo amaçlı sıcak kakao içtiler.

#7
Foto - Çalışma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki başarı oranı, placebo içeceği içen gruba oranla %11 daha yüksek oldu.

Çalışma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki başarı oranı, placebo içeceği içen gruba oranla %11 daha yüksek oldu.

#8
Foto - Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha hızlı bir şekilde cevap verebilmeyi başardı.

Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha hızlı bir şekilde cevap verebilmeyi başardı.

#9
Foto - KAKAO ZİHİNSEL PERFORMANSI NASIL İYİLEŞTİRİYOR? Araştırmacılar ayrıca, beyindeki kan akışı yanıtını ölçmeye yardımcı olan bir prosedür olan daha yüksek konsantrasyonda karbondioksit soluNmasını sağlayarak testler sırasında katılımcıların kan oksijen seviyelerini test ettiler.

KAKAO ZİHİNSEL PERFORMANSI NASIL İYİLEŞTİRİYOR? Araştırmacılar ayrıca, beyindeki kan akışı yanıtını ölçmeye yardımcı olan bir prosedür olan daha yüksek konsantrasyonda karbondioksit soluNmasını sağlayarak testler sırasında katılımcıların kan oksijen seviyelerini test ettiler.

#10
Foto - Flavanolleri tükettikten sonra katılımcıların beyinlerinde daha iyi oksijen seviyelerine sahip olduklarını buldular.

Flavanolleri tükettikten sonra katılımcıların beyinlerinde daha iyi oksijen seviyelerine sahip olduklarını buldular.

#11
Foto - Bu bulgular, flavanollerin kan akışını iyileştirerek ve beyindeki oksijen miktarını artırarak bilişsel yeteneklere fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Bu bulgular, flavanollerin kan akışını iyileştirerek ve beyindeki oksijen miktarını artırarak bilişsel yeteneklere fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

#12
Foto - SADECE KAKAO DEĞİL ÇAY, ÇİLEK VE ELMA DA FLAVANOLLER AÇISINDAN ZENGİN - Kakao, flavanol açısından zengin yiyeceklerden biridir.

SADECE KAKAO DEĞİL ÇAY, ÇİLEK VE ELMA DA FLAVANOLLER AÇISINDAN ZENGİN - Kakao, flavanol açısından zengin yiyeceklerden biridir.

#13
Foto - Flavanol ayrıca çay, elma, çilek ve lahana, soğan ve acı biber gibi sebzeler de dahil olmak üzere çeşitli bitkilerde de bulunur.

Flavanol ayrıca çay, elma, çilek ve lahana, soğan ve acı biber gibi sebzeler de dahil olmak üzere çeşitli bitkilerde de bulunur.

#14
Foto - Flavanolün bu etkisi, insanların çay içmekten yaban mersini atıştırmaya kadar flavanol açısından zengin besinler tüketerek bilişsel fayda görebileceğini gösteriyor.

Flavanolün bu etkisi, insanların çay içmekten yaban mersini atıştırmaya kadar flavanol açısından zengin besinler tüketerek bilişsel fayda görebileceğini gösteriyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23