• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
ABD'yi sarsan F-35 gelişmesi! Bunu gerçekten beklemiyorlardı

2020-05-28 18:10:28
ABD'yi sarsan F-35 gelişmesi! Bunu gerçekten beklemiyorlardı

ABD'nin uçak gemisi konuşlu ilk beşinci nesil uçağı olan F-35C Lightning II'nin test süreçlerinde yaşanan sorun ülkede büyük tartışmalara neden oldu.

#1
Foto - Uçak gemisi konuşlu ilk beşinci nesil CATOBAR (Catapult Assisted Take-off But Arrested Landing / Katapult Destekli Kalkış-Kanca Yakalama Sistemiyle İniş) uçak olan F-35C Lightning II'de süreçler ilerliyor.

Uçak gemisi konuşlu ilk beşinci nesil CATOBAR (Catapult Assisted Take-off But Arrested Landing / Katapult Destekli Kalkış-Kanca Yakalama Sistemiyle İniş) uçak olan F-35C Lightning II'de süreçler ilerliyor.

#2
Foto - Sosyal medyada F-35C Lightning II testlerine dair bir video paylaşıldı.

Sosyal medyada F-35C Lightning II testlerine dair bir video paylaşıldı.

#3
Foto - Görüntülerde platform, gemiden kesilmesinin ardından irtifa kaybederek satha tehlikeli bir irtifaya kadar alçaldı. Ancak hava aracı uçuş emniyetini riske etmeden yükselerek tırmanışa geçti.

Görüntülerde platform, gemiden kesilmesinin ardından irtifa kaybederek satha tehlikeli bir irtifaya kadar alçaldı. Ancak hava aracı uçuş emniyetini riske etmeden yükselerek tırmanışa geçti.

#4
Foto - Gönderide,

Gönderide, "Her gün görmeyeceğiniz bir şey... Düşük enerjili katapultla uçak fırlatma prosesi! Uçağın alçalışı korkutucu ancak bu test planının bir parçasıydı. PAX River'da görevli personel, F-35C'yi emniyetli biçimde havalandırmak için gerekli asgari enerji miktarını bulmaya gerek duydu... Ve kesinlikle buldular da! Zekice planlanmış bir plan ve yalnızca profesyonellerin yürütebileceği bir test faaliyeti ile." ibareleri yer aldı.

#5
Foto - Mancınık sisteminden buhar çıkması, testlerin Nimitz veya Theodore Roosevelt sınıfı bir platformdan icra edildiği düşüncesini uyandırdı.

Mancınık sisteminden buhar çıkması, testlerin Nimitz veya Theodore Roosevelt sınıfı bir platformdan icra edildiği düşüncesini uyandırdı.

#6
Foto - Uçağın ne derece tehlikeli bir biçimde alçaldığı, motordan çıkan akışın deniz yüzeyine etkisi sayesinde görülebilmekte.

Uçağın ne derece tehlikeli bir biçimde alçaldığı, motordan çıkan akışın deniz yüzeyine etkisi sayesinde görülebilmekte.

#7
Foto - Amerikan Donanması (US Navy) envanterinde hâlihazırda Nimitz, Theodore Roosevelt ve Gerald R. Ford sınıfı 11 adet uçak gemisi mevcut.

Amerikan Donanması (US Navy) envanterinde hâlihazırda Nimitz, Theodore Roosevelt ve Gerald R. Ford sınıfı 11 adet uçak gemisi mevcut.

#8
Foto - Bahse konu ilk iki sınıfta basınçlı buhar temelli mancınıklar, Gerald R. Ford sınıfı platformlarda yerini EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System / Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi) adı verilen elektromanyetik katapult sistemine bıraktı.

Bahse konu ilk iki sınıfta basınçlı buhar temelli mancınıklar, Gerald R. Ford sınıfı platformlarda yerini EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System / Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi) adı verilen elektromanyetik katapult sistemine bıraktı.

#9
Foto - Deniz Kuvvetleri, CATOBAR tekniği ile kalkış-iniş gerçekleştiren tüm uçakların fırlatılması için gereken asgari, optimum ve azami enerji miktarını belirlemek durumunda.

Deniz Kuvvetleri, CATOBAR tekniği ile kalkış-iniş gerçekleştiren tüm uçakların fırlatılması için gereken asgari, optimum ve azami enerji miktarını belirlemek durumunda.

#10
Foto - Eğer uçak gereken alt limitten daha düşük enerji ile fırlatılacak olursa kalkış için gereken sürate erişemez.

Eğer uçak gereken alt limitten daha düşük enerji ile fırlatılacak olursa kalkış için gereken sürate erişemez.

#11
Foto - Fazla yüklü katapultla fırlatma durumunda ise platformların iniş takımları zarar görebilir.

Fazla yüklü katapultla fırlatma durumunda ise platformların iniş takımları zarar görebilir.

#12
Foto - Optimum oranın belirlenmesi ise mancınık sistemlerinin en yüksek verimle kullanılabilmesi için gereklilik arz ediyor. (C4defence)

Optimum oranın belirlenmesi ise mancınık sistemlerinin en yüksek verimle kullanılabilmesi için gereklilik arz ediyor. (C4defence)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı