THY - İmaj

Cumhuriyet ve karaya oturan karma eğitim

07 Eylül 2017 Perşembe

Cumhuriyet gazetesinde Gülşah Aras adlı birinin yaptığı araştırmaya göre karma eğitim başarı getiriyormuş. (3 Eylül 2017) Üniversite sınavında en başarılı okullar fen liseleri imiş ve bu okullarda eğitim karma imiş.

Fen liselerine giren öğrencilerin TEOG puanı kaç? Gülşah Aras’ın haberi var mı acaba? 

Fen liselerine giden öğrencileri hangi okula göndersen o okul birinci olur. Gülşah Aras, TEOG’da en başarılı öğrencilerin fen liselerine gittiğini bilmeyebilir. Zekâsını çok iyi geliştirmiş, çalışkan ve motive edilmiş, yüksek puanlı öğrenciler hangi okula giderse gitsin üniversite kazanır. Eğitimin e’sinden anlayan bu gerçeği bilir.

Ayrı eğitim yapan fen liseleri olsaydı ve karma eğitim yapan fen liseleri ile karşılaştırılsaydı Gülşah Aras’ın araştırması bir anlam taşırdı. Sadece imam hatip liseleri ve kız meslek liseleri ayrı eğitim yapıyor. Bu okulların öğrencileri ile fen lisesi öğrencilerini kıyaslamak elma ile armutları toplamaktan farksız. 

Cumhuriyet’te yer alan haberden hangi okullarda araştırma yapıldığı, kaç öğrenciyi kapsadığı, ayrı eğitim yapan hangi okullar mercek altına alındığı belli değil.

Hâl böyle iken karma eğitimin başarı getirdiğini söylemek akla ziyan bir hüküm.

İdeolojik gözlük takarsanız böylesine körleşirsiniz. Cumhuriyet’in yazdıkları tam bir ideolojik körlükten ibaret. Orta yerde ayrı eğitim yapan fen lisesi yok, Anadolu lisesi yok, sosyal bilimler lisesi yok. 

Fen liseleri ile imam hatip ve kız meslek liselerine giden öğrencilerin TEOG puanları çok farklı. Elbette YGS’de aldıkları netice de farklı olacak. Bundan karma eğiteme pay çıkarmak için eğitimin e’sinden anlamamak gerekir.

Karma eğitimi savunanlara bir kitap dolusu söyleyeceklerim var ama sütunun hacmi buna müsait değil. Sadece Almanların karma ve ayrı eğitim üzerine yaptığı araştırmaların tercümesinden meydana gelen “Yüzyılın Pedagojik Yanlışı Karma Eğitim” isimli kitap yayınladım. Kitaptan bazı aktarma yapayım da Cumhuriyet’in kulağına kar suyu kaçsın. 

ALMANYA’DA KARMA EĞİTİM 

ARAŞTIRMALARI

Nord Rheinwestfalen Eğitim Bakanı Gabriele Behler, bütün okullara emir göndererek “kademeli ayrı eğitim” uygulanması için projeler geliştirilmesini emretti. Bakan Behler fizik, kimya, matematik, bilgisayar, el işi derslerinde kızlara ayrı eğitim verilmesini istedi. 

Eğitim Bakanı Gabriele Behler şöyle diyor:

“70’li yıllarda hepimiz, karma eğitimin erkeklerle kızlar arasında şans eşitliği sağlayacağına inandık. Meğer bu, aşırı iyimser bir bakış açısı imiş. Şimdi sınıflardaki erkek hegemonyasına karşı savaşıyorum. Benim yaşımdaki bütün hanımlar gibi ben de kız lisesinde okudum. O zamanlar bu ayırımı can sıkıcı buluyordum. Bugün azınlık denecek kadar az kız, üniversitede elektronik, fizik eğitimi görüyor. Buna karşılık, kızlarımız yoğun bir şekilde edebiyat ve dil bölümlerini seçiyor. Oysa bu bölümler onlara daha az ücret ödenen ve sıklıkla işsiz kalınabilen meslekleri kazandırıyor.

Der Spiegel dergisi, karma eğitimi kapak yaptığı yazıda, karma eğitimin toplumda kadın-erkek eşitliği sağlamadığını vurguladı ve şu başlığı attı:

“Yüzyılın en büyük pedagojik yanlışı karma eğitim, karaya oturdu.” 

Alman eğitimci Dr. Maria Anna Kerienbaum okulun çocuklara, çok yönlü bir kişilik kazandırması gerektiğini, bunun ayrı eğitimde daha iyi gerçekleştiğini söylüyor.(Schule Lebendig Gestalten, Dr. Maria Anna Kreinbaum, s. 10)

Dünyada özellikle bilim ve teknoloji alanında kıyasıya bir yarış var. Karma eğitim, bu yarışa kadınların katılmasına engel oluyor. Fizik, kimya, matematik, bilgisayar ve el işi derslerindeki yarışı hep erkekler kazanıyor. Bilim ve teknoloji alanında çalışanlar daha çok kazanıyor ve şirketleri, toplumları yönetiyor. Kadınların da bu yarışa katılması için daha iyi yetiştirilmeleri gerekir. Ayrı eğitim, onların daha başarılı olmasını sağlıyor.

Bayern Kültür Bakanlığı dergisi Schule-Aktuel şunları yazdı: 

“Pedagojik bir ham ölü. Karma okul kızları aptallaştırıyor.”

Bayern Kültür Bakanlığı adına araştırmalar yapan Doç. Dr. Ilse Brehmer şu tespitleri yapıyor:

“Tekrar tekrar yapılan araştırmalar gösteriyor ki radikal çözüm kız okullarının açılmasıdır. Geleneksel kız okulları korunmalı, kız okulu isteyen inisiyatif engellenmemeli. Karma okullar, mutlaka reforma tabi tutulmalı.” (Doç. Dr Ilse Brehmer, Schule im Patriarchat-Schulung fürs Patriarchat (Okulda Ataerkillik-Eğitim Ataerkillik İçin mi?, s. 55)

AMERİKA’DA KARMA EĞİTİM 

ARAŞTIRMALARI

Amerikalı bilim kadını Prof. Dr. Sigrid Metz-Göckel, Amerika’daki kız okulundan mezun kadınların başarısını şöyle anlatıyor:

“Kız üniversitelerinden mezun olan kadınlar, yeni araştırmalara göre, iş hayatında ve bilimsel çalışmalarda çok başarılı. Amerika’da, kız kolejinden mezun olanlar % 4 civarında olmasına rağmen mesleklerinde başarılı olan kadınların 1/3’i kız kolejlerini bitirmiş. Kız koleji mezunları, kadınları çok iyi temsil ediyor ve ekonomi alanında yönetici pozisyondalar, Kongre’deki kadınların % 24’ü kız koleji mezunu, tabiî bilim dalları ve tıp alanında doktora yapanlar da var.”

Gülşah Aras, Prof. Metz-Gockel, ABD’deki kız üniversitelerinin başarısından söz ediyor. Türkiye’de kız üniversitesi var mı? Etrafa bir bakar mısın?

Cumhuriyetin ilk yıllarında açılıp 1999’a kadar devam eden geleneksel kız liseleri, erkek liseleri bugün yok. Olmayan okullarda araştırma yapılıyor ve karma eğitimin başarısından söz ediyor Aras. Kel başa şimşir tarak.

Ben 1971’de Konya Erkek Lisesi’nden mezun oldum, benim mezun olduğum okul, birçok emsaliyle birlikte, 1999 yılında DSP’li Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu’nun genelgesi ile karma yapıldı. Batı’da kız-erkek okulları açılırken Bostancıoğlu ideolojik körlükle tersini yaptı. AK Partili Milli Eğitim Bakanları, Bostancıoğlu’nun yanlışından hâlâ dönemediler.

Karma eğitimin yol açtığı cinsel tacizlerden söz eden yok. Prof. Anna-Maria Kraunbaum Almanya’da kitap yazdı, Türkiye’de tık yok.

Çocuğunu ayrı eğitim aldırmak isteyen veliye bu hak verilmeli.  Söylediğimiz bu.

 

YORUM YAZ