• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

‘Seçim günü itidali elden bırakmayalım’

14 Mayıs 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

Türkiye sandık başına giderek ülke kaderinin belirlenmesine vesile olacak bir seçime imza atıyor.

28. dönemin milletvekilleri ile 13. Cumhurbaşkanı'nın seçileceği 14 Mayıs'a gidilen süreçte, seçim tarihinin belki de en sert mesajlarının verildiği bir dönemden geçtik.

Temennimiz sandıktan çıkacak karara herkesin saygı duyarak ülke huzurunun bozulmayacağı yeni bir dönemin başlaması..

Demokratik ülkelerde demokratik bir atmosferde yaşanması gereken seçim süreci için ülkece bir hayli gerildik...

Yaşanmaması gereken birçok olaya şahit olduk.. Artık herkesin heyecanla beklediği son noktaya geldik.

Yesevi Alperenler Teşkilatı Genel Başkanı Kürşat Mican ile seçim sürecinde yaşanan gerginlikleri ve sandık başına gidilen güne yansıyabilecek olumsuzlukları konuştuk.

Başkan Mican, vatandaşlara itidalli olma çağrısında bulunarak, "Kim kazanırsa kazansın herkes sonucu kabullenmek ve hazmetmek durumundadır." dedi.

Ortamı gerecek her türlü provokasyondan uzak durulmasının önemini vurgulayan Mican, "Unutmayalım ki; bu seçim de gelip geçer lakin sonrasında biz kırdığımız, döktüğümüz dostlukları, arkadaşlıkları ve komşulukları tekrar toparlayamayız.” ifadelerini kullandı.

Kürşat Mican, sandık başına gidecek vatandaşlara şöyle seslendi: Vatanımıza, milletimize ve milli kimliğimize, milli haysiyetimize halel getirecek her hal ve hareketten hepimizin mutlak surette kaçınması gerekmektedir. Seçim atmosferine baktığımızda; nihai düellonun Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasında cereyan edeceğini görmekteyiz. Elbette herkesin görüşüne, düşünüşüne ve duruşuna saygı göstermek demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin bir gereğidir.

Seçim gününe dair birkaç not!

Ülke genelinde oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak.

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Öte yandan seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değil. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nın internet sitesinden de öğrenip oyunu kullanabilecek.

Bu arada bugün saat 18:00’a kadar seçimlere ilişkin yayın yasağı olacak. 18.00 ile 21.00 arasında Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime ilişkin haber ve tebliğleri yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak.

Yeniakit.com.tr ekibi de seçim çalışmaları kapsamında hazırlıklarını tamamladı. YSK’dan gelecek sonuçları bu platformda ekip arkadaşlarımızla birlikte sizlere sağlıklı ve güvenilir bir şekilde ulaştırmak için gayret edeceğiz.

Hepimizin seçimi hayırlı olsun. Güzel bir 15 Mayıs gününe uyanmamız temennisiyle...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23