• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

Müftü, vaizinin sohbetini laikliğe uygun bulmadı!

08 Eylül 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın tartışıldığı son günlerde Zonguldak'ta inanmakta güçlük çektiğimiz bir gelişme yaşandı.

Sol çizgideki gazetelerin haberlerinden okuduğumuza göre, Zonguldak İl Vaizi Ali Koblay Hoca, Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun tarafından "ikaz" edildi.

Haberin detaylarına baktığımda, Vaiz Ali Koblay'ın İslam'da kadının tesettürünü anlattığını, cemaatten birkaç kişinin kadın voleybol takımını öne sürerek Koblay'a tepki gösterip "senin arkanda namaz kılmayız" sözleriyle camiyi terk ettiğini, Müftü Aşır Durgun'un da Vaiz Ali Koblay için, "Sözleri maksadını aşmıştır. Gereken ikazı yaptım" dediğini anladım.

Diğer haber sitelerinde servis edilenler de birbirinin aynısıydı.

Vaiz, müftünün ikazıyla yerden yere vuruluyor, yobazlıkla itham edilerek hedefe konuyordu.

Haber sadece muhalefete yakın medya kuruluşlarında yer aldı. "Mütedeyyin" tarif edilen medya genelde olduğu gibi "çekimserlik" safını tutmuştu.

Tele 1: Filenin Sultanları’nı hedef alan vaiz “Sakıncalı” dedi: “Neymiş açıkla da bilelim”

Pusula: İl Müftüsü, Filenin Sultanları'nın giyimini hedef gösteren hocayı ikaz etti

Yeniçağ: Vaiz Voleybol Milli Takımı'nı hedef gösterince cemaat camiyi terk etti

Medya Faresi: Kadın voleybolculara saldıran yobaz imama cemaat ve müftüden tokat gibi tepki

Açıkçası müftünün böyle bir ikazda bulunduğuna ihtimal vermedim. İlgili gazetelerin, her zaman yaptıkları gibi, söylenmeyen sözleri söylenmiş gibi yazdıklarını, vaizi vurabilmek için müftüyü de söylemediği sözler üzerinden kullandıklarını düşündüm.

İlerleyen saatlerde, çok çok az izlenmiş ancak tek bir yerde bulunan Aşır Durgun'un konuşmasının yer aldığı videoya ulaştım. Evet, Müftü Aşır Durgun, Vaiz Ali Koblay'ı İslam'da tesettürü anlattığı için ikaz etmişti.

Ali Koblay gibi doğruları mertçe söyleyen bir hocaya linç kampanyası karşısında dilimiz döndüğünce bir destek vermemek olmazdı ama diğer taraftada kariyerinde Müftülük makamına ulaşmış bir başka hoca vardı.

Müftü Durgun'un özgeçmişine baktığımda kelimenin tam anlamıyla orta yerde kaldım.

Durgun'un 1978’te Tekirdağ İmam Hatip Lisesi’nden, 1982’de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olduğu bilgisine ulaşırken, 1978-1988 yılları arası İstanbul’da; Mustafa Göl, İbrahim Tanrıkulu, Muharrem Aslantürk hocaefendilerden Kıraat ve Tashih-i Huruf dersleri; Ali Fikri Yavuz, Mehmet Savaş, Emin Saraç, Sadrettin Yüksel, Celal Börihan, Mazhar Taşkesenlioğlu, Ahmet Vanlıoğlu, Rasul Tosun ve Mahmut Bayram hocaefendilerden Arapça, Fıkıh, Tefsir ve Hadis dersleri aldığını öğrendim.

Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun'u arayıp, onu dinlemeden haber yapmanın ya da yazı yazmanın etik olmayacağını düşünerek bugünü bekledim.

Aşır Durgun ile görüşmek için Zonguldak İl Müftülüğü'nü aradığımda, Durgun'un yoğun olduğu, programdan pograma girdiği, beklersem birkaç gün içinde belki dönüleceği cevabını aldım.

Bir din adamını haksız sözlerle itham edip onu incitmekten Allah'a sığınırım..

Eğer müftü beyi dinleyebilmiş olsaydım, buradan itibaren onu aradığımda bana anlattıklarını yazacaktım. Ancak ulaşamadığım için elimdeki verilerle hareket etmek zorundayım..

Biraz önce bahsettiğim videoda, zaten müftü bey gerekli açıklamayı yapmış..

Ben yine de bu açıklamaya inanmak istemediğim ve farklı sözler duymak umuduyla kendisini aramıştım..

Müftü bey bizim kadar hassas davranmadı..

Bir vaizi, bir din adamını malum medyaya yem etti..

Müftü Aşır Durgun, Ali Koblay Hoca’ya ilişkin açıklamasında, Ali Koblay'ı dinlediğini ve Koblay'ın kendisine şu açıklamayı yaptığını söylüyor:

"Vaizimize sordum. 'Allah bir Müslüman hanımefendiye nasıl giyinmesi gerektiğini Kur'an'ı Kerim'de açıklamış. Peygamber Efendimiz (sav) de bunun detaylarını ifade etmiştir. Dolayısıyla başarıya gidecek yolda Allah'ın yardımını isteyecek kişilerin bu yolda kullanacakları araçlarının da İslam'a ve Kur'an'a uygun olması gerekir. Voleybolcu da olsa basketbolcu da olsa güreş yapan bir kişi de olsa başarıya ulaşmak için Allah'ın yardımını bekliyorsa, Allah'ın razı olduğu şekilde giyinmesi gerekir şeklinde ifadeler kullandım' dedi. Sonra yaşananları da 'Cemaatten iki kişi bana tepki gösterdi. Senin peşinde namaz kılmayacağız diyerek camiyi terk ettiler. Bunun dışında da camide herhangi bir polemik yaşanmadı. Öğlen namazımızı kıldık ve oradan ayrıldık' diye anlattı."

Müftü bey sonra, tek derdi yüce Allah'ın emirlerini anlatmak olan vaizini, şu ifadelerle laikçi yobazlara yem etmekten geri durmuyor:

"Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Anayasa'nın 36. maddesinde de ifade ettiği gibi laiklik çerçevesinde milletçe bütünlüğü esas alarak kanunda bize verilen yetkilerimizi en iyi şekilde yerine getirme gayreti içindeyiz. Vaizimizin, milletimizin gururu olmuş milli sporcularımızı hedef göstererek böyle bir konuşma yapması kabul edilmez. Biz görevlimize gereken ikazımızı yaptık."

Evet, vaizin kendini savunması böyle. Müftü beyin ikazı da bu şekilde.. Şimdi; İslam'ı, İslam'ın kaidelerini, şeriatı vaiz anlatmayacak da ben mi anlatacağım? Mahalle bakkalımız mı anlatacak? Otobüsüne bindiğimiz şoför mü anlatacak?

Sayın müftü, rica etsem bize vaizliğin tanımını yapar mısınız?

Zatınızdan yeni bir ikaz almamak için bünyenizdeki vaizler, dini laiklik şartlarıyla uygun hale getirip harmanlayarak mı anlatmalı?

Gerçekten sözün bittiği noktadayız...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Aydın

Selamin aleykûm kimsenin giyimi bizi ilgilendirmez ama vaiz bunları söylemek zorunda ciplakligin adı altında milli sporculuk mu olur lütfen yani ayr9ca laiklik ile İslam zaten yan yana gelemez kimse kendini kandırmasın yasasin seriat

Mustafa

Laik düzeni savunan ve o yüzden bir vaizi yerli yersiz ikaz eden müftünün açıklamasını şifdetle red ediyorum. Şampiyonluk dediğiniz nedirki yerin dibine batsın. Allahın emrini çiğneyen sapkınlığı savunan baldırı çıplak bir ...... yüzünden ,Allah’ın emirlerini ve yasaklarını açıklayan bir vaizi ikaz etmek İçin müftü efendinin ya aklı başında değil yada laikçi şerefsizlerin oyununa gelmiş. Müftü efendi ya tövbe et Allah’tan affını dile,ve Vaizden ve müslümanlardan özür dile. Yada o koltuğa oturma. Eğer bunları yapmazsan yediğin maaşlar sana haram olsun….
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23