• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

Menzil 2024'e kadar bölgede, siz neredesiniz?

08 Nisan 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

 

Türkiye, 6 Şubat 2023'te 9 saat arayla meydana gelen, 7.7 ve 7.6'lık depremlerle sarsıldı.

 

Deprem bilimcilerin "asrın felaketi" olarak nitelendirdiği afet, 11 ilde büyük yıkım yaşattı.

 

On binleri hayattan koparan, yüz binleri etkileyen ve 85 milyonun canını yakan deprem felaketi, siyaset tartışması gölgesinde bırakılırken, İslami dernek, cemaat ve tarikatlar da hedefe kondu.

 

Ülkemizde daha önce yaşanan depremlerde,"Tarikatlar nerede?" diyenler, bu sefer de "Tarikatların burada ne işi var?" diye sormaya başladı.

 

Üzerine saatlerce yayınlar yapıldı.. Tartışma programlarında ekranlara verilen "cübbeli-sarıklı"gönüllülere hakaretler edildi.. Yazılar yazıldı.. Küfürler savruldu..

 

Kamuoyu bu sözde tarikat, özde İslam düşmanlarının kimler olduğunu zaten yakından tanıyor. Ama onlardan birisi vardı ki, akıl-izan dışı delilleri ile depremden etkilenen vatandaşların yaşam tarzını ayırt etmeksizin onlara yerini-yurdunu açan Menzil Tarikatı'nı linç etmeye kalktı.

 

Arkasına aldığı bir avuç azınlığın gazıyla hareket eden sosyalist Birgün'ün muhabiri, Menzil'e, "Kimsesiz çocuklar Buhara'da toplandı" iftirasını attı.

 

Sosyal medya hesabından Menzil'i suçladığı gerekçeleri hayrete düşüren bu sosyalist muhabir, depremi, depremzedelerin içinde bulunduğu durumu, depremzedelerin bu akşam, dün akşam, bir önceki akşam ne yiyip-içtiğini, nerede uyuyup-uyandığını, kaybettikleri yakınlarının acısını yüreklerinde nasıl taşıdıklarını, çoktan unuttu.

 

Ki zaten davası depremin yüz binleri etkilemesi falan da değildi.. Oradaki insanların acılarıyla uzaktan yakından alakası yoktu.. Derdi en başta İslam'ın güzelliklerinin yeryüzünde yayılması için mücadele eden Müslümanlara bir darbe vurabilmek, sonra biraz şan-şöhret sahibi olup, dünyalık menfaatlerini arttırmak, ağabeyi Timur Soykan gibi Halk TV ekranına çıkıp, arkasına aldığı bir avuç azınlığı iki avuca çıkarmak...

 

Bu sosyalist muhabir arkadaş, depremde anne-babası hayatını kaybetmiş ya da henüz ulaşılamamış çocukların Menzil'de toplandığını, tarikata bir "av" olarak dahil edildiğini  ve tarikatın"çok büyük bir suç işleyerek" bu çocuklara şehadet parmaklarını kaldırtıp fotoğraf çektirdiğini söyledi.

 

Yeniakit.com.tr atılan iftiraya razı olmadı, işin aslını Menzil'in yetkililerinden öğrendi. Yapılan açıklamada, "Burada anne-babası olmayan bir tek çocuk yok." denildi. İftirayla harekete geçen devlet yetkilileri de, denetimlerinde Menzil sınırları içinde sahipsiz tek bir çocuğa rastlamadı. Yani haber külliyen yalandı..

 

Haberle ilgili tekzip tabii ki yapılmadı. İki gün konuşuldu, ahlaksızca iftira atıldığı gibi orta yerde kaldı..

 

Şimdi bu sosyalist delikanlı muhtemelen "Yeni Akit beni hedef gösteriyor" diyerek yaygara da koparacak. Bunlar aynı zamanda böyledirler.. Ahlaksızca iftirayı atarlar, tek kelime düzeltme yapmazlar, korkarlar.. Korkaklar..

 

Depremi, depremzedeyi unutup yaklaşan 14 Mayıs seçimine odaklananlara karşın, Menzil bünyesindeki Beşir Derneği'nin faaliyetleri bölgede devam ediyor.. Hem de eğer bölgenin ihtiyacı dahilinde bir uzatma kararı çıkmazsa, 2024'e kadar orada olacaklar.. Sizler reyting kaygınızla, depremin adını anmazken, bugün o hedef gösterdiğiniz sarıklı-cübbeliler, ki büyük bir bölümü gönüllü, depremzede vatandaşlarımıza hizmetlerini her an sürdürecekler..

 

Beşir Derneği şu ana kadar  226 lokasyonda, 630 kişilik arama kurtarma ekibi, 320 hizmet aracı, 361 yardım tırı, 5 bin kişilik personel ve gönüllü ile bölgenin yaralarına el uzattı.

 

2.8 milyon kişilik sıcak yemek çıkartan dernek, 1.8 milyon adet ikramlıkları, 52 bin adet gıda kumanyasını, 2 milyon su ve içeceği, 177 bin adet giyim, 7.2 milyon adet temizlik ve diğer ihtiyaç malzemelerini depremzedeye ulaştırdı.

 

Dernek aynı zamanda, kiraladığı 400 adet 2+1 daire (90 m2 ve mobilyalı) ile 2 binden fazla afetzede vatandaşa barınma desteği sağladı.

 

Menzil Köyü'nde yer alan Buhara evleri ise bütünüyle depremzedelerin konaklamasına açıldı. Dini-siyasi görüşü ayırt edilmeksizin ağırlanan depremzeler için üç öğün yemek ikramı yapılıyor..

 

Şunu da belirtmek de fayda var ki, Buhara Evleri'nin depremzedelerin hizmetine sunulması, büyük bir vatandaş dayanışmasını da gösteriyor: Devremülk sahipleri dönemlik haklarını muhtaç duruma düşen depremzedelere açtı.

 

Hadi, şimdi sen bana, deprem bölgesi için iftiralar atmaktan, devlet yetkililerini hedef almaktan, kaos-kargaşa peşinde koşup yaşanan acıyı dini-siyasi hırsından dolayı provoke etmekten başka bölgeye nasıl bir hizmet sundun, bir ulaştırıver de bu köşede harfi harfine yayınlayayım..

 

Bugünkü yazımı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na yönelteceğim bir soru ile tamamlamak istiyorum..

 

Sayın Karamollaoğlu, ittifak ortaklarınızın en "sağlam" seçim vaatlerinden birisi de, "Tarikatlara zincir vurup, köklerini kazıyacağız" sözü.. Market kapatır gibi bahsettikleri ehl-i sünnet tarikat ve cemaatlere zincir nasıl vurulur, onu anlamak zor olsa da size sorum şu: Yarın iktidara geldiğinizde, "Tarikatlara zincir vuracağız" vaadi icra edilirken, siz, "Benim misyonum buraya kadardı. Onlara destek verdim, bu güce ortak oldum, buradan sonrasına ortak olmam mı diyeceksiniz, yoksa Allah dostlarının zincire vurulması kararına da imza mı atacaksınız?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Arif Karahan

Allah razı olsun kardeşimden, hizmetleri çok güzel anlatmış. Hizmet eden cümle kardeşlerimizden Rabbim ebeden razı olsun.... Allah zalimler ve fasıklar zümresine fırsat vermesin İnşallah.

Hüseyin Okay

Allah razı olsun Beşir derneğinde
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23