• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

Kız okulu açılabilir mi açılamaz mı? İhsan Şenocak Hoca ilk adımı attı!

05 Ağustos 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

Türkiye'de baş döndüren linç girişimlerinden birisi de 'kız okulu' açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e yönelik oldu.

Bakan Tekin, A Haber yayınında karma eğitimle ilgili soruya cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanı, bazı ailelerin kız çocuklarını erkeklerle okula göndermek istemediklerini söyledi, bir idealini anlattı. Yusuf Tekin, "Şimdi benim Milli Eğitim Bakanı olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamak. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz. Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli." dedi.

"Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli" ifadesinden siz ne anlıyorsunuz?

Ortalama Türkçe'ye hakim bir insan şunu anlıyor: Kimse kimseye kız okulu dayatmıyor. Kız çocuklarını erkeklerle okutmak istemeyecek kadar hassas bir şekilde İslamı yaşayan kişiler isterlerse çocuklarını kız okullarına gönderebilirler. Ama bunu sorun olarak görmeyen veliler de ne yapabilirler, çocuklarını kız-erkek karışık sınıflara gönderebilirler. İsteğe bağlı yani...

Gelin görün ki laikçi kesim, isteğe bağlı olsa da hassasiyet sahibi vatandaşların o isteğini, Mustafa Kemal'in inkılaplarına düşmanlık olarak görüyor, buna kesin bir dille müsaade etmiyor.

Kemalist, yasakçı, faşist zihniyet, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin üzerinden çocuklarının kız-erkek karışık okumasından rahatsız olan vatandaşlarımıza izin vermeyeceğini söylüyor..

Bunu da "laiklik" olarak tanımlıyor..

Yani tıpkı 28 Şubat'ta yaptıkları gibi, dini hassasiyeti olanların özgürlük alanlarını keyfince kısıtlıyor... İnanç özgürlüğüne darbe vuruyor..

Türkiye kız-erkek okulu tartışmasını yaşarken İFAM hiç tereddütsüz harekete geçti..

Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, ortaokul ve lise şeklinde iki adet kız okulu açtı.

Samsun'da faaliyet gösteren okuL, yatılı değil gündüzlü eğitimle hizmet veriyor.

Dersleri bazı günler 18:00 bazı günler de 19:00'a kadar sürerken, eğitim veren tüm öğretmenleri kadın.

Medrese yoğunluğunda İslami eğitimin verildiği okulda, Eşit Ağırlık, Sözel-Sayısal, Yabancı Dil gibi tüm bölümler mevcut.

Arapça ağırlıklı Anadolu Lisesi'nde ve ortaokulda, tüm öğretmenler kadın olduğu gibi, okul içinde bulunan a'dan 'z'ye tüm hizmetliler ve çalışanlar da kadın..

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, medrese ile okulun buluştuğu muazzam bir müessese..

İhsan Şenocak Hocamızla hasbihal etmek için aradığımda kendisine İFAM'ın Kız Okulu'nu da sordum.

İhsan Şenocak Hoca, okul için Samsun dışından çok fazla talep olduğunu, ailelerin öğrencileri, öğretmenleri, hizmetlileri, tamamı kadınlardan oluşan okulda akademik derslerin yanında İslami ilimler eğitimi almaları için Samsun'a taşındıklarını ve okulun Türkiye'de tek olduğunu söylüyor.

Şimdi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "kız okulu" açıklamasını hedef alanlar..

Size kimse kız çocuğunuzu İhsan Şenocak Hoca'nın açtığı okula göndereceksiniz diye bir dayatmada bulundu mu?

Bulunmadı..

Peki nasip olursa, bu okullar Türkiye genelinde yaygınlaştığında, size dayatmada bulunacaklar mı?

Bulunmayacaklar..

Milli Eğitim Bakanı Tekin, "Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli" dedi mi?

Dedi..

O zaman siz kendinize has laikçilik davanızda delikanlı olup da, "Bizim derdimiz, sorunumuz İslam'la. İnançlı insanlara tahammülümüz yok, biz İslam dininin, yüce Kur'an'ın öğretilmesinden rahatsızız. Biz Allah'ın ahkamına itiraz ediyoruz. Helal-haram tanımayız. Bizim derdimiz inananlarla." diyebilir misiniz?

Lütfen diyebiliyorsanız yazı için açılan yorumlara ekleyiniz...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet Aymelek

Mesela ben çocuklarımı okula göndermedim ne kız nede erkek çocuklarımı karma eğitim yüzünden inşaallah en kısa zamanda bu okullar açılır da bende çocuklarımı gönderebileyim

Sadece hakikat

Evet aşağıdaki arkadaş doğru söylemiş.en iyisi kadınlarımızin kızlarımızin lüzumsuz yere çarşı pazara oraya buraya çıkmaması.hele bu fitne devrinde!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23