• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

Bu bayram kimin bayramı?

23 Nisan 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

İslam alemi tuttuğu oruçların, Ramazan ayı boyunca yaptığı ibadetlerin, uykunun en tatlı yerinde uyanarak kalktığı sahurların, kıldığı Teravih namazlarının sonunda bayram coşkusunu yaşıyor.

Müslümanların yerine getirdiği ibadetler karşılığında Allah'ın izniyle arınarak ulaştığı Ramazan Bayramı, İslam'ın hemen her değerinin karşısında olanlar tarafından gündeme getirildi, yine Müslümanlar adına ahkam kesilip fetvalar verildi (!)

Tıpkı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, inananların üzerinde namaz kılmasından dolayı manevi anlamı olan seccadeye, ayakkabılarıyla basmasından sonra bir yandan İslami değerlerle savaşıp diğer yandan Müslümanlar adına ahkam kesmeye çalışanlar gibi...

"Seccade kutsal değil ki" diyerek Kılıçdaroğlu'nu savunabilmek için hadlerine düşmeyen yorumlar yapanlar, Ramazan Bayramı'nda da yine hadlerine düşmeyen yorumlarıyla, Haçlı zihniyetinin Ramazan'ı unutturma çalışmasına hizmet edip "Şeker Bayramı" safsatasını gündeme getirdiler..

Tele 1 canlı yayınında, Merdan Yanardağ ve Emre Kongar, yine her yıl olduğu gibi bu yıl da kendileriyle ilgisi olmayan Ramazan Bayramı'nın adına itiraz ettiler...

Emre Kongar konuya şöyle girdi: Bugünlerde iki bayram üst üste geldi. Yarın 23 Nisan bugün de dini bir bayram. 1981'de Kenan Evren darbesi iktidarının çıkardığı bir yasayla adı Ramazan Bayramı yapılmış. Halkımızın bir bölümü eski alışkanlıklarıyla Şeker Bayramı diyor, diğer bölümü dini alışkanlıkla Ramazan Bayramı diyor.

Emre Kongar'ın üzerinde çalışıldığı anlaşılan cümlelerine Merdan Yanardağ ise şu karşılığı verdi:

Her iki ismi de kullanmak bu ülkede meşrudur. Türkiye'de Şeker Bayramı denilmesi Cumhuriyet ile birlikte değildir, bu büyük bir yanılgı. Osmanlı'dan bu yana şeker de Ramazan da denir. Son dönemde Şeker Bayramı denilememesinin sebebi, Siyasal İslamcı ya da İslamofaşist baskıdır.

Kongar-Yanardağ ikilisinin akla ziyan isim değiştirme çabalarıyla birlikte Orhan Aydın'ın Ramazan Bayramı mesajı da görenleri hayrete düşürdü.

Kurban ibadeti için "vahşet" diyen, Ramazan ayında Teravih namazını da kıldıran imamların maaşlarının haksız olduğunu söyleyip "imamların maaşını cemaat versin" çağrısında bulunan, ezici çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede keyfince yüce dinimiz İslam'ı hedef alan Orhan Aydın, arefe günü paylaştığı mesajında, "73. gün, bize bayram yok." diyor.

Depremde kaybettiği kızının acısını siyasete alet ettiği gibi utanmadan bir de dine alet ediyor..

Orhan bey, size daha önce bayram var mıydı?

Bu bayram, Teravih namazını kıldıran imamların düşmanlarının değil, o imamların arkasında namaz kılanların bayramı.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun..

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kimsenin degil

Sizin bayraminiz.

ütü

sadece ona mı... madem gözlüklü meşrebini faş etti... bayramı da tanımadığını söylemesi gerekir. bu bir mezhep savaşı değil ancak benim alanıma girip nonstop sövüp dalga geçmesi çekilmez... bir değil iki değil... ulan reis açılışını yaptığı cemevinde habire dolanıp şaklabanlık mı yapıyor... gözlüklü herif otuz gün bizim alanımızda yalancı iftarlardaydı... tüh be...bir de seccade olayı var ki tam mostralık....
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23