• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
Taha Emre Özdemir
TÜM YAZILARI

Başıboş köpek sorunu toplumsal infiale mi dönüşüyor? Bu iş akl-ı selimle çözülmeli!

30 Temmuz 2023
A


Taha Emre Özdemir İletişim:

Uzun yıllardır gündemde tuttuğumuz başıboş köpek sorunu artık çığrından çıktı..

Bir yandan kafalarına göre köpek toplayıp ıssız yerlere bırakarak ölüme terk edenleri görürken, son duyduğumuz haber ise dehşete düşürdü.

"Küçük cins ev köpeğiyle birlikte dolaşmaya çıkan hamile kadın, vatandaşlar tarafından darbedildi. İddiaya göre kadın çocuğunu düşürdü."

Birkaç gün sonra da kadının yakınları dönerci dükkanı işleten zanlının iş yerini bastı. Pompalı tüfekle kurşun yağdırdılar..

Bu işin çözüm yolu bu mu? Birileri sokakta yaşayan canlıları toplayıp ölüme terk edecek.. Başka birileri çıkıp sokakta köpek gezdirenleri darbedip yaralayacak.. Sonra o olay bir intikam aracına dönecek.. Birileri vurulacak, ölecek..

Bu arada Mahra Melin Pınar gibi evlatlarımız gerçekten saldıran köpekler sebebiyle hayattan kopacak..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “sokak köpeklerini toplayın çağrısı belediyelerde karşılık bulmadı..

Köpekleri toplamak isteyen belediyeler, hayvanseverlerin tepkisi sebebiyle başarılı olamadı...

Diyelim ki toplandı, nereye götürülecek? Yaşama koşulları son derece sağlıksız olan barınaklara mı yoksa aç susuz kalacakları ormanlık alanlara mı?

Hayvansever olduğunu iddia edenler köpeklerin saldırgan canlılar olmadıklarını söylese de hemen her gün yaralanan (çoğunluğu çocuk) kişilerin haberlerini alıyoruz..

Köpeklerin toplanıp güvenli alanlara götürülmesini isteyen vatandaşların sesleri ise yetkilerce duyulmuyor..

Duyulsa da temelsiz bir çözüm yolu olduğundan başarılamıyor..

Tam bu işler ne olacak diye düşünürken, bazı din adamlarının açıklamalarına şahit oluyoruz..

Amaçlarının İslam'ı öğretmek, İslami çözüm yolunu insanlara anlatmak olduğundan emin olsak da, “Zarar veren köpek itlaf edilebilir sözleri, bazen yersiz söylenişinden, bazen önü arkası olmadan kırpılmasından topluma doğruyu öğretemiyor..

Başıboş köpek sorununun çözülmesini isteyen toplulukların taleplerini incelediğimizde de, şöyle bir sıralamayla karşılaşıyoruz..

1- 10 milyon hayvansever belediyenin köpeklerini sahiplenir, evine alır, sokakta da tasmasıyla dolaştırır.

2-Köpekleri evlerine alamayan hayvanseverler, bahçesine bağlar, sokakta tasmasıyla dolaştırır.

3- Bahçesine bağlayamayan, evine alamayan hayvanseverler, belediyenin kendisine gösterdiği çevrili alanda köpeklere bakar, köpek sokakta gezecekse tasmasıyla gezdirilir. Belediye uygulamaları denetler.

4-“Çevrili alanda da bakım sorumluluğunu üstlenemem diyorlarsa, belediyeler bakım bütçesi ayırır, güvenli alanı belirler, kendisi bakar.

5- Belediye de “ben bakamam diyorsa, köpekler yetkililerce kontrollü bir şekilde itlaf edilir.

Sorunun çözümü için sunulan öneriler mantığa uygun görünüyor..

Öte yandan başıboş köpek sorunu toplum sağlığını tehdit eden, ölümlere sebep olan, kesinlikle ciddiye alınması gereken problemlerden birisi olarak orta yerde dururken, yetkililerin, hayvansever temsilcilerinin ve özellikle rahmetli Mahra Melin Pınar'ın babası gibi bu işten canı yanmış kişilerin bir araya gelmeleri de çözüm için etkili yollardan birisi olabilir.

2 yıl önce yaptığımız “Bu iş akl-ı selimle çözülmeli” çağrısını yinelerken, “başıboş köpek sorununun çözümü için daha kaç çocuk ölmeli?” diye de soruyoruz...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

selma

Kadın basketbolcuların zaferi!!! Keriman Halisin dünya güzeli şeçilmsi gibi haçlıların danışıklı bir oyunu gibi olmasın nasılki keriman halisten sonra kadılarımızda çıplak gezmek aldı yürüdü ise Allah muhaza eşcinseliğe özenti artıkça artmayın.Rabbim böyle hayasızlıktan bu milleti ve gençlerimizi korusun Âmîîîn.

deniz

sadece 5. seçenek- kontrollü itlaf -makul
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23