• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Yerel yönetimler çalışıyor mu, yoksa yatıyor mu?

18 Nisan 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Sporcu veya seyirci olarak katılım sağladığımız sporun içerisinde, sürecin bizi nereye doğru sürüklediğini görmekteyiz. Bu sürecin en fazla içerisinde yer alan kurum yerel yönetimler, diğer bir ifadeyle belediyeler. Halkına oldukça yakın olan yönetimlerin, yapması gereken, hemşerilerinin (il veya ilçede yer alan vatandaşların) makul beklentilerini yerine getirmek. İşte o gereksinimlerin, vatandaşların yararına olacak şekilde, aksatılmadan yerine getirilmesi için Anayasanın 127. Maddesine dayandırılarak, 5393 Sayılı Belediye ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunlarıyla güvence altına alındığını görmekteyiz. Adı geçen kanunlar tesisleşme, eğitim ve yardımlaşma, barınma gibi birçok sosyal içerikli alt başlıklar yer alıyor. Gerekli kanunlar, gerekse çıkarılacak yönetmelik ve genelgelerle güvence altına alınan faaliyetler, yöneticilerinde anlayış ve tercihlerine göre yatırım haline getirilmektedir. Dikkatimizi çeken ve önemine vurgu yapması gereken konu; Kanunlarda yetki verilen yöneticilerin, üstlendikleri bu görevleri yerine getirip, getirmedikleri hususu!..

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZLERİYLE

ÖNE ÇIKAN BELEDİYELER

İlgi/çalışma alanımıza giren engelli bireylerin spor yapma hususunda tesisleşme önem taşımaktadır. Nasıl ki ev olmadan barınma imkânımız olmayacağı gibi, tesis olmadan vatandaşın yararına olacak beden eğitimi (hareket ve egzersiz) hizmetlerinin birçoğunun, yapılması da mümkün olmayacaktır. Belediyelerin engelli bireylerin fiziksel, bedensel ve sosyal aşıdan gelişim sağlanması için büyük önem sahip yatırımlarını yine bu satırlara yansıtmıştık. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif başlıklar altında faaliyetlerin sunulduğu merkezleri, diğer yönetimlere örnek olması için zaman zaman gündeme taşımakta yarar görmekteyiz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Üsküdar Belediyesine ait Engelsiz Yaşam Merkezi, Bağcılar Belediyesi’ne ait Engelliler Sarayı ve Selçuklu Belediyesi’ne ait Selçuklu Otizm Bireyleri Eğitim Vakfı (SOBE) Projesi. Yine, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından engelliler için hayata geçirilen Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi. Diğer Belediyelere örnek olması açısından gündeme taşımıştık ve o yazımızı Kahraman Kazan ilçesinin Belediye Başkanı Sayın Serhat Oğuz’un, Fatih Sultan Mehmet Han’ın şehir, insan ve medeniyet bağlantısındaki ölçüyü hatırlatan şu sözüyle tamamlamıştık; “Asıl marifet bir şehir kurmak, şehir imar etmekle birlikte; o şehirde yaşayanların gönüllerini kazanmak, onları mutlu etmektir.” 

ÇATALCA BELEDİYESİ

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Hükümetler tarafından çıkarılan kanunlarla, belediye hizmetleri de yer almakta ve güvence altına aldığı kanun maddeleri içeriğinde ‘Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirler alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder… ‘…Spor, dinlenme, eğlence ve benzeri yerler yapmak, yaptırmak, işletmek veya işlettirmek…’ şekilde, spora teşvik, ödül, tesis yapmak ve işletmek gibi ana başlıklar yer almaktadır. Bir vatandaş olarak bizim burada devreye girerek, şu soruyu yöneltmek gerekiyor; Devlet tarafından yetkiyle donatılan kurumların/belediyeler, benim ve vatandaş için ne yapıyor?’ Bu tür hizmetlerin kişisel kendi keyfiyetine bırakılmadan, yeri geldiğinde sorgulanması gerekiyor. Belediyelerspor (www.belediyelerspor.com) isimli internet sitemizde ki haberleri güncellerken, İstanbul’da bulunan Çatalca Belediyesi’nin özel gereksinimli (engelli) bireyler için faaliyete soktuğu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi açılış haberi dikkatimizi çekti. Engellilere yönelik merkez, toplam 3312 m² kullanım alanına ve 3184 m² bahçeye sahip. Merkezde, Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı ve Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı olmak üzere 4 eğitim programı uygulanacak. Özel Çatalca Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde; Eğitmenler tarafından Bireysel ve Grup Eğitimlerinin verileceği, 3 adet Bireysel Sınıf, 3 adet Grup Eğitimi Sınıfı ve 1 Adet 2 öğrenci kapasiteli Fizyoterapi Sınıfı yer alırken aynı zamanda hem öğrenci hem de velilere yönelik Psikolojik Destek Aile Eğitimi Programı da verilecek. Haber içeriğinde ayrıca, kapsamlı programların uygulandığı merkezde; Özel Eğitim Alanı Öğretmenleri, Fizyoterapistler, Psikologlar ve Usta Öğreticiler tarafından velilerin ihtiyaç duyarak talep ettiği Dil Konuşma Terapileri ve Beden Eğitmenleri eşliğinde programların yürütüleceği yazıyor.

‘HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN

HİÇBİR ENGEL YOK’

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in engelli bireylerin velileriyle yaptığı toplantıda ki konuşması önem taşıyor; “Bizler, insan odaklı hizmet anlayışımız ile ilçemizde çalışmalar yapıyor yine bu amaç doğrultusunda ilçemizin ihtiyacı olan yatırımları yapıyoruz. Engel tanımayan kardeşlerimize ne yapsak, yeterli olmaz. Bu düşünce bizim her zaman çalışmalarımıza yön vermiştir. Çalışmalarımızın sonucu olarak sizlerin hizmetine, modern ekip ve ekipmanlarımız ile birlikte Rehabilitasyon Merkezimizi sunmuş bulunuyoruz. Rehabilitasyon Merkezimizi sizler ile birlikte yöneteceğiz. Bu anlamda fikirleriniz bizler için değerli.” Bir yanda halka hizmet kapsamında yetkilerle donatılmış ve bu yetkileri halkının menfaatine yönelik kullanan ve takdir toplayan Belediyeler, diğer yanda hizmet noktasında vatandaşın ihtiyaçlarından bir haber yönetimler. Sözün özü, engelli veya engelsiz, tüm vatandaşın refah ve huzuru için, herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Yerine getirilmeli ki merhamet duygumuz zayıflayıp, vicdanlarımız daha fazla nasırlaşmasın…

DAVETLİMİZSİNİZ- Pazar günleri (bu akşam) Saat 21:00’da Instagram üzerinden yaptığımız Spor Sohbetleri canlı yayınımızda, ‘Spor ve Yardımda Engel Yok’ başlığında Hayati Yiğitoğlu kardeşimizi konuk ediyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah…

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Öğretmen

Evet her yerel yönetim kendi çapında iyi kötü çalışıyor.Zaten yerel seçimlerde halk beğendiğini tekrar seçiyor beğenmediğine ise görev vermiyor. Fakat basından öğrendiğimiz şekilde bazı yerel yönetimler ise bazı dernekler aracılığıyla Almanya ya insan götürdúkleri bu insanların büyük bir bölümünün ülkeye dönmediği bilinmekte .Acaba bu insanla neden dönmüyor? Araştırma yapmak lazım.
 • Yanıtla

Şeref Köksal

Tşkler rabbim mucadeleni daim etsin kötü düşünceleri bertaraf etsin iyiler varki hayat devam ediyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23