• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Trabzonspor’un Newton’a ödediği 333 bin avro!..

04 Kasım 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Teknik Direktör Edward John Ikem Newton, Trabzonspor’da görevini tamamladı. Takımın, ligin geride kalan 7 haftasında ancak 5 puan toplayabilen ve puan sıralamasında 21 takım arasında 19. basamakta yer alması, Newton’un görevi zorunlu bırakmasına neden oldu. Trabzonspor Kulübünden yapılan açıklamada, katkılarından dolayı teşekkür ve bundan sonraki kariyerinde başarı dilekleri yer aldı. 26 Ağustos 2020 başlangıç ve 31 Mayıs 2021 bitiş tarihli sözleşmesi karşılıklı olarak fesh edilen teknik direktör Edward John Ikem Newton’a yapılan anlaşma gereği 2020-2021 sezon sonuna kadar 333 bin 296 avro ödenecek. Trabzonspor’da yolları ayrılan teknik adama ödenen avro, diğerlerinden bir farkı olmayan sözleşme gereği. Döviz kuru an itibariyle değişkenlik gösterdiği için, avronun kaç TL’ye karşılık geldiğini net yazamadık. Düşünebilirmusunuz, bir teknik adam bordo-mavili kulübüne, tarihinin en kötü sezon başlangıcını yapıyor ve siz bu kişiyle karşılıklı anlaşıldığını söyleyip, bir de üzerine azımsanmayacak bir ücret ödüyorsunuz. Türk futbolunda, bu tür anlaşma-sözleşmeler alışkanlık haline geldiği-getirildiği için garipsenmemeli. O nedenle, dünyanın en iyi-kârlı yabancı futbolcu pazarı Türkiye olsa gerek. Hâlbuki bir teknik adam başarılı olunca primini alıyor da, başarısız olduğundan dolayı, neden cebinden çıkarıp ‘Kulübü başarısızlıktan dolayı zarara uğrattım, alın cebimden şu kadar para’ deme erdemliliğini göstermez. Bu yaklaşımın bir başka uygulaması, başarı gösteremeyen teknik direktöre ödenen paralarının Başkan veya yöneticilerin cebinden çıkmaz! Kulüpleri yöneten başkan veya yönetimin çoğunluğu iş adamı. Soru şu; ‘İş adamı kendi şirketinde başarısız olan genel Mmüdürü veya şirketin CEO’sunu görevde tutar?’ Cevap ‘hayır’ ise, kulüpleri bu şekilde yönetmek ve kendilerinden hesap sorulmaması, futbolumuzun kötü yönetiminin en önemli nedeni olsa gerek!.!

TRABZONSPOR’UN YÜKÜNÜ SIRTLAYAMADI

Trabzonspor teknik direktörünü araya dursun (biz yazımızı yazarken öyleydi), İngiliz eski çalıştırıcısı Newton, Fenerbahçe ve Kasımpaşa yenilgileri sonrasında yapılan eleştirileri anlayışla karşıladığını belirterek ‘Performanslarından memnun olmadığımız arkadaşlar var. Onların yeterli süre aldıklarını da düşünüyorum. Ciddi değişiklikler de yapacağız…’ açıklamasıyla adeta açıklamaların finalini yapmıştı. Çünkü o ciddi değişiklik, teknik direktör oldu. Fatura kendisine kesildi. Müslüman İngiliz teknik adamın, en önemli tecrübesi, tecrübesizliği oldu. Futbolculuk hayatında Chelsea’da gösterdiği başarıyı-tecrübeyi, ilk kez teknik direktör kimliğiyle çalıştırdığı Trabzonspor imtihanında, ne yazık ki sınıfta kaldı. Bordo-mavili ekipten aldığı teklifi şöyle anlatıyordu; ‘Bu süreçte ‘10 yıldan fazla üst düzey antrenörlük yapmama rağmen, teknik direktör olarak çalışmamıştım… Trabzon’dan antrenörlük teklifi aldım. Genç bir teknik direktöre sahip olduklarını ve benim ona destek olmamı istediler. Bunun iyi bir fırsat olduğunu düşündüm. Başarılı olup olamayacağımı görmek zorundaydım…’ Yeni sezonda bu süreç yalnızca yedi hafta sürdü. Newton için belki önemli bir tecrübe oldu ama kariyer başlangıcı açısından aynı şeyi söylemek mümkün değil.  Newton, takımın teknik sorumluluğu açısından birinci adamlık görevini yerine getiremedi. Bunun da tek bir nedeni, Trabzonspor gibi, beklentisi üst düzey bir takımda görev alması oldu. Müslüman İngiliz teknik adam Edward John Ikem Newton bordo-mavili ekipte değil de, Anadolu’nun bir başka takımında olmuş olsaydı, ortaya daha farklı-olumlu bir tablo çıkmış olabilirdi. Gelecek yıllarda böyle bir durumu yaşarsak, şaşırmamak gerek…   

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mutmaine

Eskiden açlar oynar toklar izlerdi...şimdi toklar oynuyor açlar izliyor....bunu kim söylediyse doğru söylemiş? Futbol fazla önem verilen, gereksiz bir spor olacak çok yakında......öyle fanatikleri varki Hz Peygamberin ashabını sayamayanlar bilmem kimin 11ini ezberliyor..yazık.
 • Yanıtla

vaayy be

Milyonlarca avronun konuşulduğu piyasada 333 bin avroya anlaştıkları bir teknik adamdan ne beklenebilir ki?Bu adam enayi mi?Trabzonspor risk almış ya tutarsa diye.Tutmamış..Eğer tutsaydı şimdi. T.S'nin başkanı için ne övgüler ne övgüler olacaktı.Yok efendim şöyle ucuza getirmişte böyle adamdan anlarmışta..Eee, papaz her zaman pilav yemiyor.Ne yazık ki.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23