• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

TFF destekli ‘engelsiz futbol’ mu dediniz!..

05 Haziran 2022
A


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

TFF destekli ‘engelsiz futbol’ mu dediniz!..

Futbol, oynanma ve izlenmesi açısından önemli bir kesimi kapsamaktadır. Özel gereksenimli (engelli) bireyler de bu paydan üzerine düşeni alıyor. Görme, işitme, zihinsel ve bedensel engeli bulunan özel gereksinimli bireylerin, futbol çatısı altında katılım gösterdikleri sportif aktivitenin, sportif başarı açısından da, ülkemizde yükselen bir çıtası var. Bu sürece en önemli katkıyı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) üstleniyor. Futbolla yakından ilgilenenlerin merak ettiği şöyle bir sorusu olabilir; ‘Bugün başkanı bile vekâlet olan bir kurum bu başarıyı nasıl elde edebiliyor?’ Bu sorunun cevabı doğru bir yönetim ve istikrardan geçmektedir. TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy’un 2014 yılında kaleme aldığı yazısında ki şu ifadeler, futbolda bugünlere nasıl gelindiğini o kadar güzel/net özetliyor ki; “2008 yılının ilk dönemlerinde yeni Başkan seçilmiş Hasan Doğan, kimseye haber vermeden Ankara’ya gelir ve benden ilk defa ve 5 saati aşkın bir süre boyunca TFF olarak engelli futbolu konusunda yaptıklarımızı dinler. Doğan bu projelerden o kadar etkilenmiş olacak ki, Fransız spor gazetesi L’Equipe’e verdiği röportajda şunları söyler: “Futbolun sosyal yanını da geliştirmek lazım. Bunun yolu da görme, işitme engellilere, sokak çocuklarına futbolu aşılamaktan geçiyor.” TFF Eski Başkanı Hasan Doğan’ı bir defa daha rahmetle anıyoruz…

TFF AĞACINDAN ENGELSİZ FUTBOL MEYVELERİ

Sayın Gürsoy’un ifade ettiği gibi ‘Engelli futbolu toplumla iç içe girdi. Devamlılığın dikkat çeken ve en önemli tarafı inanmışlığın bir yansıması olan istemek, istendiği kadar da gayret içerisinde bulunmak. O istek ve çaba, zor olanı kolaylaştırdı, beklentileri karşıladı. Sonrasında ise, milli futbol takımlarının uluslararası düzeyde elde edilen başarıları doğurdu. Ampute futbol takımı Avrupa Şampiyonu, İşitme Engelliler futbol takımı Olimpiyat üçüncüsü, Down Sendromlular Milli Takımının Avrupa Şampiyonluğundan sonra Futsal Dünya Şampiyonası’nda üçüncülüğü ve Etimesgut Belediyesi Ampute Futbol takımın Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olması, göz ardı edilemeyecek ve takdir edilmesi gereken, geçmişten günümüze gelen önemli bir süreç. TFF Başkanı Servet Yardımcının belirttiği gibi, 15 yıl önce ‘Futbol aşkı engel tanımaz’ sloganıyla ‘Türkiye Futbol Oynuyor’ sosyal projesi, değerli çalışmadır. Bu süreci Engelliler Koordinasyon Kurulu’ndan sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem bakın nasıl açıklıyor; “Dünya futbolu içinde söz sahibiyiz… Biz  TFF olarak 2006’dan itibaren stratejik iş birliği ile desteklediğimiz Özel Sporcular Spor Federasyonu bünyesindeki Down Sendromlular Milli Takımını aldıkları Dünya üçüncülüğünden ötürü ödüllendirmeye karar verdik. Bu desteklerden dolayı Başkanımız Sayın Servet Yardımcı’ya ve Yönetim Kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum.” Elde edilen başarılara kayıtsız kalmayan ve ülkemizi uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil eden takımları ödüllendiren TFF yönetimi, bu uygulamasıyla engelli engelsiz ayrımı yapılmaksızın elde edilen her başarıya ‘kayıtsız’ kalınamayacağını göstermiş oldu. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen ise Türkiye’nin dünyada yükselen markası ‘engelsiz futbol’ olduğunu belirterek, ekliyor; “Bu başarılarda büyük gayret ve çalışma var. Tecrübe paylaşımı için rehberlik eden TFF’ye de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

TFF MALİ TABLOSUNDA ENGELLİLERİN YERİ

Futbolda özel gereksinimli (engelli) başarının yol haritasının ve başarı neticelerini, bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) üzerinden değerlendirmek istedik. Başarıyı yönetenlerin baktığımızda, sürecin 15 yıla dayandığını görüyoruz. Çıraklık, kalfalık, ustalık olarak tanımlanan ve her bir beş yıllık dönemi kapsayan zaman dilimini ihtiyaç duyulan projeler, iyi bir yönetim sergilendiği vakit, neticeye de ulaşmak zor olmayacağını görmekteyiz. Bu sürecin madalya ve kupalarla taçlanırken, insanın aklına ‘Daha çok vatandaşı kapsayamaz mı?’ şeklinde soru işareti çıkıyor karşımıza. Bu sayede, saha çok özel gereksinimli (engelli) bireyin sportif aktivitelerin içerisinde yer alması, öncelik olmalı. Bunun nasıl olacağına örnek, geçtiğimiz hafta Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde TFF desteğiyle ‘Türkiye Futbol Oynuyor’ projesinde kapsamında destek verdiği Down Sendromlular için futbol ligi kurulması, görüşmeleri. Ligin kurulmasıyla birlikte, daha çok özel gereksinimli (engelli) birey futbol aracılığıyla aktivite gerçekleştirme imkânı bulacak. Düşünmüyor değiliz ve sormak istiyoruz; ‘Engellilerin, TFF mali tablodaki yeri ne kadar?’ Çok yüksek olacağını sanmıyorum. Bu da az parayla, daha anlamlı işlerin ortaya çıkacağını gösteriyor. Bu soru merkezi ve yerel yönetimlere, özel sektöre mesaj olsun. Olsun ki, futbolun sadece oyun, oyalanmaktan öte, toplumun oluşturan bireylerin yararına olacak, onların kaliteli bir yaşam sürdürmesine vesile olsun…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahçekapılı

Yerel yönetimler her türlü Spor veya kültürel etkinlikleri finanse etmeli. Bunun için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23