• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Süperleştirdiğimiz lig ve Trabzonspor!..

05 Ağustos 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Futbolumuz, sevenleri tarafından eğlence-oyun olmaya devam ediyor. Her geçn gün farklı bir boyut kazanması, takipçilerinin ilgisini artırıyor. Bunun son halkası, küme düşen üç takımın lige daveti. Karar daha çok maç, daha çok tartışma demek. Gelişmeler, adeta ligin ismini de (Süper) tesciller nitelikte. Laf ebeliğine girmek yerine, alınan kararların tutarlı yanının olmadığını söylemek gerek. Konuyu, isimler üzerinden değerlendirmemek gerek. Bugün Malatya, Kayseri ve Ankaragücü’nün yaşadıklarını, bir başka takım da yaşabilirdi! Onlar bile alınan kararda şaşkınlık yaşadıklarından emin olabilirsiniz! Öyle olmasaydı hüzünden dolayı, ligden düşmelerinin tescil edildiği son maçlarının bitiş düdüğüyle birlikte sahanın ortasına yığılıp kalmazlardı. Oysa ki karşılaşmalar saha içerisinde oynanır ve biter, bilirdik. Öyle olmadığı-olmayacağı, alınan kararla tecsillenmiş oldu. Konunun bir de maddi-mali boyutu var. Ligin 21 takımla oynanacak olması, yoğun maç programı ve sıkıştırılmış lig demek. Bu da takımlara mali külfet gerektirir. Gazetemizin Spor Müdürü Emrah Savcı kardeşimiz, bu konuyu ele aldığı dünkü yazısında, ‘Siz hem ekstradan 6 hafta daha maça çıkacaksınız hem de yaptığınız o bol keseden sözleşmelerdeki maçbaşı ödemeleriyle daha da kulüplerin gelir-gider bütçelerini derinleştirmiş olacaksınız.. şeklinde çok güzel özetlemiş. Bu mali tablo ve çözüm yolları, ayrı bir yazı konusu. İllaki UEFA ve FIFA sopası mı gerekli, anlamakta zorluk çekiyoruz. Onların aldığı/alacağı alehte kararlar (Trabzonspor’a verilen ceza buna son örnek), takımlarımıza ne kadar zarar verdiği ortadayken, lig bittikten sonra üç takımın lige devam etme kararına bağlı, lig sonu oluşturacak faturayı, şimdiden tahmin edebiliyorsunuzdur. Önceki yıllar ligden düşüp, birkaç sezon sonra tekrar bir üst lige çıkma sevinci yaşayan takımları göz önüne getirdiğimizde, her defasında ‘Takımların Şampiyonluk coşkusu yaşaması, bizleri de mutlu ediyor’ düşüncesine kapılırız. Yine tekrar ediyoruz? Spor Bakanlığı düzeyinde TFF’nin, Kulüpler Birliğine bağlı kalarak aldığı bu kararı, gerek şehir takımlarını, gerekse futbolumuz açısından yarardan daha çok, zarar doğuracaktır. Karar alınmış, lig tescil edilmiş. Bugün ise, 5 Ekim’de sona erecek birinci transfer ve tescil dönemi resmen başlıyor. Pamuk eller cebe, denetim mekanizması (TFF) göreve diyelim! Öyle ya, ligimiz artık 21 takım…

TRABZONSPOR’DA NELER OLDU-OLUYOR?

‘Süpür Lig’den düşen üç takımın geri çağrılması, Trabzonsspor’un ‘Şampiyonluk’ konusununda hak talebine sebeb olur mu?’ diye düşünürken, Lig’in iki şampiyonu olmayacağına göre, bu hususu tartışmaya açma hissiyatı bizde kalsın, diyoruz. Oysaki mart ayında ‘Trabzonspor’u şampiyon ilan edin!’ diyenlerdendik. Gelinen nokta ortada. Bordo-mavili ekip, saha içinde ve dışında mücadele halinde oldu. Hak ettiği ‘Şanpiyonlar Ligine katılma hakkı’, Avrupalı kurumlar (UEFA, FIFA) tarafından masa başında men edildiği için, Edirne’den öteye geçemeyecek. Ligi ikinci sırada bitir, Türkiye Kupasının sahibi ol, ama nafile! Adil olmayan bu kararın altına imza atanları kınıyorum. Bu saatten sonra bordo-mavilileri nasıl bir süreç beklediği merak konusu? Karadeniz ekibini gelecek yıl teknik patronluğunu Eddie Newton yapacak. Chelsea’de uzun yıllar forma giyen ve bordo-mavlilerde de antrenörlük yapan Newton, Trabzonspor’da ilk teknik direktörlük deneyimini yaşayacak. Şampiyonluk özlemiyle yanıp kavrulan bir takımda görev almak hiç de kolay değil!..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

En önemli mesele sistemsizlik . Sil baştan kökten futbolumuz değişmeli . Harcamalardan yönetim sorumlu olmalı alt yapı ya önem verilmeli hangi sistem bize uyuyorsa ki Alman ekolü olabilir Uygulanmalı yabancı sınırı gelmeli yerli oyuncuya anormal para ödenmemeli maç başı prim olmalı .yoksa parayı peşin alan oyuncu niye oynasın ki .
 • Yanıtla

Arif

Yazınızı okudum ve eksik buldum. Tabiiki kısa bir yazıda belki herşey anlatılamaz. Olayı bir yönüyle ele almak yazının anlaşılması için yeterli olmayabilir. Hem psikolojik hem sosyolojik hem Aile hemde inanç boyutunda değerlendirmek gerek. Bazılarının olaya din düşmalığı gözüyle bakmasını anlıyorum. Çünkü o belki 40- 50 yaşına kadar dine düşman olarak yetişti- yaşadı. BESYO’da okuyan bir öğrenci karşı cinsiyle dans etmek zorunda bırakılması kesinlikle etik değildir. Neden dans etmek zorunda öğrenci? Sen hoca olarak zorladığın için. Peki burda öğrencinin yetiştiği aile ortamı, duyguları, fikirleri, düşünceleri inancı hiç önemli değilmi? Sen çözümü bulmuşsun zaten Sizlerin aklı hep belden aşağı çalışıyor sizin zihniniz bozuk diyerek güya karşı tarafı cahil görüyor ve aşağılıyorsun. Aslında sen kendini yalanlıyor ve yok sayıyorsun. Yada sen duygularını bastırmıyor zaten her haltı yiyor ama dindar olan birine hakaret etme hakkı bulduğunu zannediyorsun.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23