• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI
01 Kasım 2020

Sadakat, Tekerlekli Sandalye, Basketbol ve Covid-19

 

İbret verici güzel bir hikâye;

TV’de sunucu, zengin olan konuk ettiği birine sordu:

- "Hayatında seni en çok mutlu eden nedir?" Adam:

- "Hayatımda dört mutluluk merhalesi yaşadım, ta ki mutluluğu buldum:

1- Mala, eşyaya düşkünlüğüm oldu, elde edince, mutluluğun bu olmadığını anladım.

2- Çok pahalı şeylere düşkünlüğüm oldu, elde edince, onların verdiği mutluluğun, zamanla tesirini kaybettiğini gördüm.

3- Büyük şirketler; mesela bir futbol takımı veya uluslararası bir şirket sahibi olunca, mutluluğu yakalarım sandım, ama hayal ettiğim mutluluğu onlarda da bulamadım. Hatta gördüm ki; imkânların çoğaldıkça, sorumlulukların artıyor, rahatından fedakârlık yapmak zorunda kalıyorsun.

4- Bir arkadaşım benden engelli çocuklar için tekerlekli araba almada sponsor olmamı istedi. Hemen yüklü bir bağışta bulundum. Teslim günü gelince arkadaşım ısrarla çocuklara kendi elimle arabaları teslim etmemi ve çocukların sevincine ortak olmamı istedi. Tabii gittim, çocukların arabaları alırken ve kullanırkenki sevincini görünce çok mutlu olmuştum. Rutin bir sevinçti, bir kaç gün sonra unutacaktım.

Oradan çıkmak için kapıya yöneldiğimde, bir çocuk bacağıma yapıştı. Nazikçe kurtulmaya çalıştım, ama çocuk ısrarla bırakmıyor ve dikkatlice yüzüme bakıyordu. Ona, "benden başka bir isteğin mi var?" dedim. Çocuğun cevabı bana gerçek ve kalıcı mutluluğun adresini vermişti. Bana;

- "Hayır, bir şey istemiyorum, yüzünü hafızama kazıyorum ki, Cennette karşılaştığımız zaman seni tanıyayım ve Rabbimin huzurunda sana bir daha teşekkür edeyim"(*) dedi.

*Ömrümüzün bir muhasebesini 'helal ve haram' sınırlarını gözeterek bir istikamet çizebilme ümidiyle.... (ALINTI)

TEKERLEKLİ BASKETBOL LİGİ VE COVİD-19

Yazımızın girişindeki hikâyeyi, bir arkadaşımız sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaştırmış. Bir ayrıcalıklı (engelli) birey için tekerlekli sandalyenin ne demek olduğunu, onun yanında olanın mutluluğunu ne kadar güzel özetliyor.

O tekerlekli sandalyeye sahip olan kardeşlerimiz sosyal hayatın içinde yer alarak, kendilerini şanslı hissederken, bir sporcunun o sandalyenin kendileri için ‘kolum ve kanadım’ dediği süreçte, sosyal hayatın içerisinde olmakla kalmıyor, sağlıklı ve zinde kalmak için çok sayıda spor branşını yapma imkânına da sahip oluyor. O aktivitelerin bir tanesi de Tekerlekli Basketbol.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çatısı altında faaliyetleri sürdüren farklı yaş gruplarında Tekerlekli Basketbolcularımız, Milli Takım düzeyinde farklı yaş gruplarında, Dünya ve Avrupa Şampiyonası gibi birçok başarısı, spor tarihimizdeki yerini almaya devam ediyor.

Bugünlerde tartışma konusu olan Tekerlekli Basketbol Ligi’nin başlama tarihi ve kulüp sporcularının Covid-19 testlerinin yapılmasının beraberinde kulüplere yüklediği mali yük.

Tabii bu tartışmalarda, konu hakkında bizlere ulaşan başkan ve antrenör kardeşlerimizin görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu paylaşım öncesinde, sesli düşünüyorum da Türkiye Basketbol Federasyonunun ligleri beşinci haftayı geride bırakırken, Bedensel Engelli Spor Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Tekerlekli Basketbol Ligi maçlarının başlatılmasının bu kadar uzatılması (Aralık ilk hafta) ve oldukça düşündürücü. Sağlık açısında yine de temkinli yol almak gerekiyor.

Liglerin geç başlaması bir yana, her maç öncesi takımların Covid-19 testinin kendi imkânlarıyla yaptırılması düşündürücü. Mali açıdan ayakta zor duran bu kulüplere, testlerin beraberinde getireceği yük gözönünde bulundurulduğunda, insan sağlığı için önem arz eden testlerin (yapılması olmazsa olmaz) Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığın devreye girmesi, yapılacak protokole Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun bu işe ön ayak olması gerekiyor.

Daha önce yaptığımız çağrımızı buradan yenilemek istiyoruz. Türkiye’de ayrıcalıklı (engelli) bireylerin yaptığı spor branşlarını (futbolu Türkiye Futbolu Federasyonu, basketbolu Basketbol Federasyonu gibi) diğer federasyonlar sahiplenmesi gerekiyor. Nedeni ise Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 17 spor branşını aynı çatı altında yürütülmesi. Başkanına, altındaki yönetim ve kulüplere büyük yük. Bakın, insanların işini iyi niyetle yürütülmesine bir sözümüz yok, sözümüz sürecin daha sağlıklı işlemesine.

‘Türkiye’nin eski Türkiye değil’ vurgusu nüfus, ekonomik, sosyal imkânlar v.b. geçerli olduğuna göre, daha önce engelli sporunun 1990 yılına kadar tek çatı altında yönetilmesi, sonrasında ise sportif faaliyetlerin dört ayrı engel grubuna yönetilmesi.

Aradan tam 30 yıl geçmiş. Bu kadar branşın tek bir çatı altında yönetilmesi ne derecede doğru. Düşünüyorum da, tıpkı Türkiye Futbol Federasyonu gibi, Türkiye Basketbol Federasyonu, Tekerlekli Basketbol takımlarının yanında olsa, bugün bunları konuşuyor olmayacaktık sanırım…

LİGLERİN BAŞLAMASI VE

COVİD-19 TESTLERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

İSA YILDIZ (Başiskele Engelliler Spor Kulübü Başkanı); “Engelli kardeşlerimizi evlerinden çıkarıp hayata tutunmak için çaba veriyoruz. Biz spor yapmak istiyoruz. Bir engel daha çıktı karşımıza. Federasyonumuz maça çıkmamız için Covid-19 testinin ücretini kulüplere yıktı. Çoğu Kulüp Başkanları harcırahlarla engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını ancak karşılayabiliyor. Ama bu sene çoğu kulüp başkanları ligden çekebilirler. Bu konuda devlet büyüklerimizin veya iş adamlarımızdan maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz. Diğer seçenek ise bir sene ligin dondurulması, engelli kardeşlerimin canı tehlikeye girmemesi. Federasyonumuzdan ligler başlayacak kararı verilmiş. Aralık ayının 3’ünde Süper Lig, Aralık ayının 9’unda da 1. Lig maçları başlayacak. Yine tekrar ediyorum, iş adamlarımız, devlet büyüklerimiz maddi manevi yardım bekliyoruz. Tüm engelli kardeşlerimiz için hiç olmasa da biri nebze de olsa elimizden tutmaları…”

EMRAH ALBAN (Bağcılar Bld. Tek. Sandalye Basketbol Takım Ant.); “Mart ayında başlayan pandemi sebebi ile tekerlekli Sandalye Basketbol Liglerine ara verildi. Bu zorlu süreçte liglerin yarıda kalması sebebiyle ödeme yapmakta zorlanan takımlarda aksaklıklar yaşandı. Geride kalan 7 aylık süre içerisinde planlama yapılmaması spor kulüpleri ve geçimini bu spordan sağlayan antrenör, mekanikler ve bu sporun lokomotifi olan sporcuları çok zor durumda bırakılmasına sebep oldu. 20 Ekim’de kulüplerle yapılan toplantıda birçok kulüp sürecin iyi yönetilmediği, liglerin başlatılması gerektiği, aksi takdirde sponsorluk, canlı yayın v.b. kazanımların kaybedileceği bildirdiler. Antrenmanlara başlayan birçok takım maalesef düzenli olarak test yaptıramamakta, bunun için ilgili bakanlık ile görüşme sağlanması vaka artmaması ve sağlıklı ortamda sporun yapılması sağlanacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle, yapılan 3x3 organizasyon gerçekleşti. Covid-19 testi sonucunda tespit edilen vakalar hemen izole edilmesine neden oldu. Burada testlerin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Testlerin yapılmasının sağlandığı ve gerekli önemler alındığı takdirde, ligimizin diğer müsabakalardan farksız ve devam edilebileceğini göstermektedir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kazma

Ceymis bont ölmüş; herifin cahili cühela bir odun olduğunu da yeni öğrendik.
 • Yanıtla

Sahin

Trabzonsporun hali ne olacak takimin kimyasini bozanlar simdi neredeler hic sesleri soluklari cikmiyor avarajlari kötü olan takimlar Trabzonla oynayacaklari haftayi bekliyor. Malum siyasetcilerin sesi solugu cikmiyor öneriniz nedir.Spor ver siyaset birbirine karisirsa olacagi budur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23