• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Ronaldo’nun Coca Cola tepkisi ve kapitalizmin spor cephesi!

02 Temmuz 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Futbol başta olmak üzere, toplumsal hareket  dediğimiz ve kitleri ilgilendiren sporun esnek (her konuya/yöne çekiliyor olması) iyi niyet taşımayan kesimin iştahını kabartmakla kalmıyor, art niyetli anlayışın malzemesi haline getirilmeye devam ediliyor. Bu süreçten en çok nemalanan Siyonist ve Haçlı sermaye. Sömürü anlayışıyla, ülkelerin ekonomisinde önemli rol oynayan siyasi anlayışın, her dönemde farklı şekilde oraya çıktığını görmekteyiz. Toplumların sahip olduğu milli ve manevi değerlerini ilk başta yontan, sonrasında ise belli kalıba/anlayışa sokan, sonrasında ise kendisi gibi düşünmeye/hareket etmeye mecbur bırakan bir ideolojiden bahsediyoruz. Her zaman olduğu gibi tüm bunları elbette durduk yere değil de, sporu/futbolu bir araç olarak kullanılarak toplumsal mesaja bir yenisi eklendiği için söyleme gereği duyuyoruz. Bu örneğin yapıldığı yer Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), konunun aktörü, futbol yıldızı Cristiano Ronaldo. Portekizli oyuncu, Macaristan maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında, turnuva sponsorlarından Coca Cola’nın iki şişesini kameralar karşısından alarak, Dünyaya ‘Su için’ mesajı verdi. Yayın organlarına düşen habere göre, Ronaldo’nun bu hareketi, Coca Cola hisselerinin 56,10’dan 5,22’ye düşmesine neden oldu. Haberlere yansıdığına göre,  bu düşüşün karşılığı 4 milyar dolar. Bu hareketin bir manası da, tüm Dünyanın gözü üzerinizde bir kişiyseniz, her bir hareket ses getirmekle kalmıyor, konunun muhataplarına ‘ültimatom’ mesaj niteliği taşıyor olması. Bu mesajı da ancak bir (branşında) dünya starı yapabilirdi!. 

RONALDO’NUN VİCDANLARA SESLENİŞİ

Cristiano Ronaldo, vicdanının sesini dinleyerek (öyle ihtimal veriyoruz) Coca Cola’ya tepkisini yorumlarken, (tevafuk olsa gerek, Yazar Ahmet Turgut’un Kapı Yayınlarından çıkan HORASAN ŞEHİDİ isimli romanını okuyorduk. Türklerin İslamiyet’le tanıştığı asra bizi götüren kitabın bir bölümünde şu ifadeler dikkat kesiliyoruz; “…Kişi kötü, çirkin, yanlış bir işte olduğu fark ederek kendi kınayabiliyorsa, vicdanının uyanık oluşundandı bu. Bilakis kendini kınamayıp şer karşısında ‘Acaba?’ bile diyemiyorsa, öncelikle körelen vicdanını uyandırması için yakarmalıydı Allah’a….” Sosyal medyada bir anda ‘çığ’ gibi yayılan haberle Ronaldo görevini yapmış ve herkesi ‘su’ içmeye davet etmiş. Bizim için bu mesaj hangi manaya geliyordu? Devam edelim… Ronaldo’ya göre insan sağlığı için tehlike manasına gelecek düzeyde olan bu ürüne verilen her bir kuruş, bir nevi hangi sermayeye hizmet ediliyor manasına gelmeli. Ve bu sermaye kazancını hangi kaynaklara aktarıyor, bu uygulama toplumun hangi değerleri üzerinde etkili oluyor, hiç düşündük mü? Ronaldo ‘su’ diyor da, hemen aklımıza, ülkemizde gazlı içecek piyasasına hâkim olan Coca Cola gibi, kaynağını kendi topraklarımız olan dolum (ambalajlı) su piyasasının, yine hangi sermayeye çalıştığını araştırdık mı? Her bir soru karşılık bulur ama, bizim konuya ne denli hassasiyet gösterdiğimiz, burada önem taşıyor olsa gerek!. 

KAPİTALİST SERMAYENİN SPOR CEPHESİ

Cristiano Ronaldo örneği, kapitalist savaşların yaşandığı spor/futbol cephesinde ne ilk ne de son olacağa benziyor. Çok değil, bundan bir yıl önce Adidas ve Mercedes’in sponsor oldukları Mesut Özil’den desteğini çekmesi. Söz konusu firmaların bu faşist tutumunun gerekçesi, Türk asıllı Alman futbolcunun, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aynı karede yer alması. Şimdi sorumuz şu; ‘Gerek Coca Cola, gerekse Adidas ve Mercedes, buna Nike’ı da eklerseniz, Türkiye ekonomisinde ne kadar pay sahibi?’ Rakamın rolünü/etkisini elbette ki ekonomistler daha iyi bilir. Ama, bizim bildiğimiz sponsor oldukları A Milli Futbol Takımımız başta olmak üzere, ‘Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez’ atasözünü hatırlatan bu firmalar, ülkemizdeki sermayelerini artırma adına çalışmalarını aralıksız sürdürmektedirler!. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet

Ronaldo yu tebrik ederim. Müslüman mi bu adam.Bizim millintakimon sponsoru ise yahudi malları ve her tarihi dizi arasında ve milli maç arasında yahudi mali reklamı yapılıyor.Biz müslüman mi yoksa bop hayranı miyiz.Sayin yazar topu dışarda değil içerde ara
 • Yanıtla

Tahir Kayseri

Bu güzel ve aydınlatıcı yazınızdan dolayı Ahmet Hoca seni tebrik ediyorum.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23