• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Pazariçi Saadet Camii ve spor! (2)

19 Mart 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

İstanbul Gaziosmanpaşa Müftülüğüne bağlı Pazariçi Saadet Camii İmamı Sayın Turgay Karakurt Hocamızın ‘Camii ve Spor’ başlığı altında sürdürdüğü faaliyetler, örnek teşkil edecek mahiyette…

BÜTÜN MAHALLE BİZİM YANIMIZDA

Biz Cami ve Spor projesini başlattığımızda cemaatten şikâyette bulunanlar oldu. Ben bunu şöyle anlatmaya başladım; ‘Hacı amcalar, hacı anneler. Evladınızı köşe başlarından toplamak istiyorsanız, beni şikâyet etmeye devam edin. Zaman geçtikçe, üçüncü sınıfta, dördüncü sınıf yaş grubunda bir sıkıntı yok. Ama beş ve altıncı sınıftan sonra baktılar ki çocuklar onları dinlememeye başladı. Konuşmaları, giyim kuşamları değişti. Orada bize kendileri gelmeye başladılar; ‘Hocam ne olur, biz seni şikâyet ettik. Çalışma alanını kısıtladık ama, sen tekrar geçen seneki gibi bu işlere başla, bunları kurtar.’ Hiçbir cemaate, hiçbir tarikata bağlı olmadan, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gençler ve çocuklarımız aile ve camiinin kontrolünde.  Benim en mutlu olduğum an, akşam saat 18 veya 19’dan sonra, çocuklarını arayan ailelerin camiye gelmeleri…”

CAMİİ CEMAATİ GENÇLEŞTİ

Bu noktada ‘Camii ve Spor nasıl bir araya getirilebilir?’ diye düşünürken, camiler ve mahalleler arası bir futbol turnuvası düzenledik. Final maçına kadar bütün maddi ve manevi desteği eşimiz dostumuz sağladı. Final maçımıza da Belediye Başkanımızı davet ettik. Çalışmalarımızı anlattık. Neslimizi spor aracılığıyla, esrar ve eroin gibi kötü alışkanlıktan kurtarma düşüncesiyle, mahallemize halı saha kazandırdılar. Camimiz bünyesinde 2017 yılında Taşocağı Spor Kulübünü kurduk. Baktık ki bizim 100 olan öğrenci sayımız, bir anda 300 oldu. Ben artık yetmemeye başladım. Gönüllü antrenörlerle çalışmaya başladık, yükümüzü hafiflettik. Bir de baktık ki, bizim cemaatimiz de gençleşmeye başladı. O nedenle camii ve sporu çok önemli buluyoruz…”

GENÇ NESLİ İNŞA, GELECEĞİ İMAR ETMEK

Caminin manevi bir havası var. Yapacağınız spor ahlâki değerlere, manevi kriterlere uymuyor ise, camii ile sporun birleşmesine gerek yok. Evet reklamı güzel olur mu olur, ses getirir mi, getirir.. Bizim derdimiz o değil ki! Bizim derdimiz, genç nesli inşa etmek. Onlara bırakacağım geleceği imar etmek. Bu hassasiyetlere dikkat edilmiyor ise, o vakit ciddi manada sıkıntı var demek. Ben her hafta Belgrat Ormanına araba götüreceğim. 6,5 km koşacağız. Mangal ve semaver yanacak. Şart nedir? Sabah namazında da birlikte olmak. Haftada bir gün çağırıyorum sizi ben. Evet spora gidelim, Pazar günü yüzmeye gidelim, atletizme gidelim, maraton koşalım. Bir imam olarak onu yapmam güzel mi, güzel. Ama benim şartım şu; ‘Sabah namazını beraber kılalım’. Öyle olunca da, ayrı bir bereket oluyor...”

KUR’AN VE SÜNNET IŞIĞINDA SPOR 

Efendimiz (s.a.v.)’in sağlıklı bir Müslüman, hasta olandan daha faziletli faydalıdır, anlamında hadisinin olduğunu biliyoruz. Bizler dini doğru anlayış, doğru yorumladığımız ve aynı zamanda Kur’an ve Sünnet dairesinin içerisinde kalarak, spor yapabileceğimizi bilmemiz lazım. Çünkü din bize bu içtihat kapısını açar. Bir mümini ruh ve beden sağlığının, ibadetlerinin ve kulluk vazifesini bir ön şartı olduğunu bilmelidir. Sağlıklı bir bedenin kıymetini, şu pandemi sürecinde daha bir net bir şekilde anladık. Sonuç olarak şunu net bir şekilde ifade etmememiz gerekir ki Kur’an ve Sünnet ışığında şartların oluşturularak spor yapılması Müslüman bireyler ve yöneticiler için gereklidir…”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bıravo

...
 • Yanıtla

Hacı Ali kılıç

Ahmet bey bugünkü köşe yazınız mükemmel çok teşekkür ediyorum
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23