• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Paralimpik (Engelli) Yaz Oyunlarına doğru (1)

15 Ağustos 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Özel gereksinimli (engelli) bireylerin katılımıyla gerçekleşecek dünyanın en büyük spor organizasyonu Paralimpik Yaz Oyunları için geri sayım devam ediyor. Paralimpik Oyunların önemine vurgu yapmak için, tamamlanan Yaz Olimpiyat Oyunlarını da gözden geçirmekte yarar var. Spor organizasyonlarının en büyük özelliği, ülke sporcularının yarışma ortamında becerilerini sergileyerek, organizasyondan en iyi sonuçla ayrılmak. Bu ayrıcalığı yaşamak sadece sporcunun kendisiyle sınırlı kalmayıp, ülkelerinde ‘güç’ gösterisine dönüşebilmektedir. Bunun son örneği Tokyo 2000. Organizasyonu Amerika ilk sırada tamamlarken, bu ülkeyi Çin takip etti. Türkiye ise yarışmaları 35. sırada tamamladı. Her sporcunun emeğine saygı göstermek gerekirken, bir başka beklenti ülke politikası olarak spora yapılan yatırımların karşılığının alınıp alınmaması. Ülkelerin sıralamasına bakıldığında maksat mücadele, neticesi ise madalya, Türkiye olarak sportif başarı ise bu süreci iyi bir yerde tamamladık denilemez.

ÖNEM TAŞIYAN KATILIM MI MADALYA MI?

Bir spor branşının yapılabilmesi için tesis, malzeme ve sporcu unsuru önem taşımaktadır. Hükümet olarak tesisleşme konusunda üst seviyede, malzeme olarak imkânlar sınırsız, eksik gözüken ve cevabı aranan soru ise sporcuların iyi çalıştırılmadı/çalıştırılmadığı yönünde. Öyle olmasaydı, sonuç böyle olur muydu?Bu sürecin ‘bazı’ branşlarda aşıldığını görmekteyiz. Boks ve okçuluk bu dallardan sadece iki ferdi branş olup, altın madalya gelirken, olimpiyat tarihinde ülke olarak takım sporlarında, organizasyon tarihinde esamimiz bile okunmuyor. Bir kez daha ‘Önemli olan kazanmak mı, katılımlı?’ sorunun önemi ortaya çıkıyor. Eğer maksat katılım göstermek ise, en kalabalık, uçak dolusu kafileyle Tokyo’ya teşrif buyurduk. Bir başka ifadeyle modern olimpiyatların kurucusunun ‘kazanmak değil katılmaktır’ sözü havada kalmadı. ‘Modern’ olmak da zaten bunu gerektirmiyor mu? Organizasyondan arta kalan, anlık görüntü, renkli resim karesi. Eğer yapılan organizasyon yaşama bir etkisi olacak ve toplumsal mesaj niteliği taşıyacak ise, özel gereksinimli (engelli) bireylerin katılımıyla gerçekleşen ve Paralimpik oyunları, olimpiyatların normal tarihinden koparılıp, iki hafta sonra gerçekleşir miydi!..

TOKYO YAZ OLİMPİYATLARI PARALİMPİK OYUNLARLA TAÇLANACAK

Özel gereksinimli (paralimpik) oyunların, sportif başarıdan daha çok bizi ilgilendiren tarafı her bir sporcunun yaşam mücadelesiyle geçen örnek hayatları. O örnek hayata sahip sporcuların katılımıyla yapılan Paralimpik Yaz Oyunları, sportif açıdan o sürecin taçlanmış hali oluyor. Hayatları ‘mücadeleyle’ geçen bu özel insanlar, aslında hayatın her aşamasında o süreci yaşıyor. Geride bıraktıkları zaman, aştıkları her bir ‘engel’, kendilerine başarı ödülü olarak dönüyor. Bu durum, hedefe giden yolda kişinin adeta ‘yakıtı’, yaşanılabilir bir dünya için, insana verilen değerin bir yansıması olmakta. Bu süreci destekleyen kurum ve kuruluşlar ön plana çıkarak, kamuoyu tarafından takdir topluyor. Toplumda engelli olarak tanımlanan dezavantajlı, özel gereksinimli bireylerin spor aracılığıyla elde ettikleri/edecekleri başarıları konuşuyorsak, her daim onların başarısında katkısı olanların, insanlık adına takdire şayan bir iş başardıklarının, göz ardı edilmemesi gereken önemli bir gerçek…

İNSANLIĞA FAYDALI OLABİLMEK

Bugün spor bahanesiyle, özel gereksinimli (engelli) bireyler için yapılması gerekenleri İslam esasları açık şekilde ortaya koyuyor. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim rehberliğinde, peygamber efendimizin örnek hayatı, biz insanoğluna önemli sorumluklar yüklediğinin önemini farkına varmak zorundayız. Peygamber Efendimiz (a.s.) buyuruyor; ‘Müslümana, fenalık, hastalık, keder, hüzün, eza, can sıkıntısı ârız olmaz, hatta vücuduna bir diken batırılmaz ki, Allah bu musibetler sebebiyle onun hatalarını ve günahlarını bağışlamış olmasın.’ Yaptığımız/yapacağımız her türlü çalışma/organizasyonun insanlığın yararına olması önem taşıyor. İşte o hayır kapısının örnek hayatlarını, 24 Ağustos’ta başlayıp 5 Eylül’de tamamlanacak Paralimpik Yaz Oyunlarına Masa Tenisinden Judoya, Atletizmden Okçuluk branşına kadar çok sayıda spor branşında yaşanacak. O heyecanı yaşatan sporcuların örnek/derslik hayat hikâyeleri haftaya yazımıza konu olacak inşallah…                                                                               (Devam Edecek)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahçekapılı

İnşallah sporcularımız muzaffer olurlar.
 • Yanıtla

ahlaksızlık lazım değil

İnşallah sporcularımız muzaffer olmazlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23