Oruçlarını TFF kararıyla açıyorlar…

24 Mayıs 2019 Cuma

Müslüman üzerine yapması zorunlu ibadet oruç. İnsanlığın yer aldığı ‘yuvarlak’ dünya, içinde bulunduğumuz toplumların yaşam tarzına baktığımızda, şaşkınlığımızı gizlemiyoruz. Kimsenin hal ve hareketine sözümüz olmadığı gibi, benim inancıma yönelik her türlü davranış ve söyleme karşı, savunma amaçlı karşı koymak gibi vazifemiz var. Gayemiz, yaşadığımız gibi inanmak yerine, inandığımız yaşamak. İslam ülkesinde, Müslüman kimliğimizi taşımak/korumak gibi vazifemiz var. Allah’ın rızasını kazanma adına yaşadığımız süreç, her ne kadar meşakkati de beraberinde getirse de, insan sabır ve mücadelenin sonundaki mükâfatı düşündükçe, gönlü hoş, dostu samimi, yarınları aydınlık oluyor. Aynı gemide yolculuk yapıyoruz, madem mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz, öyleyse sahip olduğumuz milli ve manevi değerlere saygı göstermek gibi bir zorunluluğumuz olmalı!..

Ramazan oruç ve bereket ayı. Allah’ın kendisine inanan biz kulları için farz kıldığı ibadet, oruç, Müslüman diyen her insana farz. Tabii inanmak yetmez, inandığımızı uygulamamız gerekiyor. Bunu yapmak için engel veya yasak mı var? Bu sorunun şimdilerde muhatabı ekmeğini futboldan kazanan oyuncular. Oruç tutmak isteyen futbolcu, yönetiminden karşı gelenler oldu. Öğlen sıcağı veya iftar saatine çalışma/antrenman koyan başkan ve teknik adam gibi. Geçmişte bunun birçok örnekleri var. Günümüzde ise bu batıl anlayışı devam ettirmek isteyen şahıslar/kurumlar yok değil. Futbolun yöneten ve yönlendiren Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tam iftar saati maç koymasının (kötü düşünmek istemiyoruz ama) anlaşılır bir yanı yok. Karşılaşmanın başlama saati 19.00 veya 20.00. Önceleri Ramazan ayında oruçlarımızı ateşlenen ve şehri kuşatan ‘top’ sesiyle açardık. Şimdilerde ise bu anlayışın yerini günümüz hastalığı olan ‘futbol’ aldı. Bir başka ifadeyle, iftar saatinde bir yandan oruç açarken, aynı anda maç izleme/oynama durumunda kalınılıyor. TFF bu konuya hiç mi çözüm üretemez. İsterse neler olmaz ki! Ramazan günü maç oynatmayabilir. Diyelim, oynatmak durumundasınız. Öyleyse, maç saatini 21.30 veya 22.00’ye çekemez misiniz? Şampiyonlar Ligi maçlarının kaçta başladığını (Saat 21.45’te) hatırlayın. İnsanın aklına gelmiyor değil, futbolumuzu yönetenler, ‘Takımlarımızda yerli oyuncu kalmadığı, bu hususta fazla şikayet gelmez!’ şeklinde mi düşünüyorlar.  Futbolu seyir zevki gören ve oruç ibadetini yerine getiren seyirci. Bu denli duyarsızlığı, anlamakta zorlanıyoruz!..

Siz eğer karar alırken toplumun değerlerini hiçe sayarsanız, yapılacak eleştirilere de ‘makul’ şekilde cevap vermek zorundasınız! İnsanların ibadetlerine saygı göstermeyen seviyesizler, çıkar bir de hakkını arayanlara karşı ‘densizlik’ yaparlar. Adana Demirspor teknik direktörü Ümit Özat, Ramazan ayıyla ilgili ‘Oruç tutan oyuncularımıza Ramazan ayrıcalığı tanımalıyız’ açıklamasıyla,  TFF’nin saat ayarlaması gerektiği hususuna dikkat çekerken,  İslamiyet’ten nasiplenmemiş kesim tarafından, Christmas’ örneğinden güya ‘ırkçı’ söylem gerekçesiyle, saldırıda bulunuldu. Ümit Özat haklı olarak soruyor; ‘Elalemin yabancısının her şeyini, Christmas’ını düşünüyoruz. İngiltere›de, İtalya›da, İspanya›da oynayan oyuncu Christmas’ta ülkesine gitmiyor ama maalesef bizde gidiyorlar?.. Orucun, Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Elhamdulillah Müslümanız. Bizim oyuncumuzun da Ramazan’ını düşünmek zorundayız…’ Dilek ve duamız, TFF’nin alacağı kararla bu tür tartışmalar bir daha yaşanmaz…

Bu vesileyle, Mübarek Cuma günümüz bereketli olsun inşallah… 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Taner Şener özkılıç Taner Şener özkılıç 1 ay önce
  Düşüncelerine katılıyorum. Saatlerin ramazanda ayarlanması zor olmasa gerek
 • Ahmet YILMAZAhmet YILMAZ1 ay önce
  Kesinlikle doğru..Ahmet hocam da Allah razı olsun bizler ne zaman gerçekten inandığımız gibi yaşamaya başlayacağız lütfen herkes inanclı insanların inançlarına saygılı olsunlar..Türkiye futbol federasyonu bu sorunu çok rahat çözebilir lütfen birazcık hassasiyet
 • Erdal SelimoğluErdal Selimoğlu1 ay önce
  İstenildiğinde saatleri ileri alarak veya daha farklı alternatiflerle sağlıklı olan müslümana farz olan oruç ibadetini yerine getirmeye imkan üretilebilir.Allah c c ğünün emirlerine saygılı olmayıp dinlemeyenler iki cihanda da hüsrandadırlar geçici dünya ile sonsuz ahiretin farkını iyi kavramak lazım.Allahın c c ğünün bizim ibadetimize ihtiyacı yok ama kulunun onun cennetine ihtiyacı var.
 • Tahir KayseriTahir Kayseri1 ay önce
  Bu güzel ve anlamlı yazısı için Ahmet Hocayı tebrik ediyorum.Hayırlı Ramazan ve oruçlar olsun İnşaallah
 • M.Lütfü URALM.Lütfü URAL1 ay önce
  Bunlardan bu kadar.. Çare ne? Gitmezsin, seyretmezsin , ilgilenmezsin...

Günün Özeti