• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI
24 Mayıs 2019

Oruçlarını TFF kararıyla açıyorlar…

Müslüman üzerine yapması zorunlu ibadet oruç. İnsanlığın yer aldığı ‘yuvarlak’ dünya, içinde bulunduğumuz toplumların yaşam tarzına baktığımızda, şaşkınlığımızı gizlemiyoruz. Kimsenin hal ve hareketine sözümüz olmadığı gibi, benim inancıma yönelik her türlü davranış ve söyleme karşı, savunma amaçlı karşı koymak gibi vazifemiz var. Gayemiz, yaşadığımız gibi inanmak yerine, inandığımız yaşamak. İslam ülkesinde, Müslüman kimliğimizi taşımak/korumak gibi vazifemiz var. Allah’ın rızasını kazanma adına yaşadığımız süreç, her ne kadar meşakkati de beraberinde getirse de, insan sabır ve mücadelenin sonundaki mükâfatı düşündükçe, gönlü hoş, dostu samimi, yarınları aydınlık oluyor. Aynı gemide yolculuk yapıyoruz, madem mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz, öyleyse sahip olduğumuz milli ve manevi değerlere saygı göstermek gibi bir zorunluluğumuz olmalı!..

Ramazan oruç ve bereket ayı. Allah’ın kendisine inanan biz kulları için farz kıldığı ibadet, oruç, Müslüman diyen her insana farz. Tabii inanmak yetmez, inandığımızı uygulamamız gerekiyor. Bunu yapmak için engel veya yasak mı var? Bu sorunun şimdilerde muhatabı ekmeğini futboldan kazanan oyuncular. Oruç tutmak isteyen futbolcu, yönetiminden karşı gelenler oldu. Öğlen sıcağı veya iftar saatine çalışma/antrenman koyan başkan ve teknik adam gibi. Geçmişte bunun birçok örnekleri var. Günümüzde ise bu batıl anlayışı devam ettirmek isteyen şahıslar/kurumlar yok değil. Futbolun yöneten ve yönlendiren Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tam iftar saati maç koymasının (kötü düşünmek istemiyoruz ama) anlaşılır bir yanı yok. Karşılaşmanın başlama saati 19.00 veya 20.00. Önceleri Ramazan ayında oruçlarımızı ateşlenen ve şehri kuşatan ‘top’ sesiyle açardık. Şimdilerde ise bu anlayışın yerini günümüz hastalığı olan ‘futbol’ aldı. Bir başka ifadeyle, iftar saatinde bir yandan oruç açarken, aynı anda maç izleme/oynama durumunda kalınılıyor. TFF bu konuya hiç mi çözüm üretemez. İsterse neler olmaz ki! Ramazan günü maç oynatmayabilir. Diyelim, oynatmak durumundasınız. Öyleyse, maç saatini 21.30 veya 22.00’ye çekemez misiniz? Şampiyonlar Ligi maçlarının kaçta başladığını (Saat 21.45’te) hatırlayın. İnsanın aklına gelmiyor değil, futbolumuzu yönetenler, ‘Takımlarımızda yerli oyuncu kalmadığı, bu hususta fazla şikayet gelmez!’ şeklinde mi düşünüyorlar.  Futbolu seyir zevki gören ve oruç ibadetini yerine getiren seyirci. Bu denli duyarsızlığı, anlamakta zorlanıyoruz!..

Siz eğer karar alırken toplumun değerlerini hiçe sayarsanız, yapılacak eleştirilere de ‘makul’ şekilde cevap vermek zorundasınız! İnsanların ibadetlerine saygı göstermeyen seviyesizler, çıkar bir de hakkını arayanlara karşı ‘densizlik’ yaparlar. Adana Demirspor teknik direktörü Ümit Özat, Ramazan ayıyla ilgili ‘Oruç tutan oyuncularımıza Ramazan ayrıcalığı tanımalıyız’ açıklamasıyla,  TFF’nin saat ayarlaması gerektiği hususuna dikkat çekerken,  İslamiyet’ten nasiplenmemiş kesim tarafından, Christmas’ örneğinden güya ‘ırkçı’ söylem gerekçesiyle, saldırıda bulunuldu. Ümit Özat haklı olarak soruyor; ‘Elalemin yabancısının her şeyini, Christmas’ını düşünüyoruz. İngiltere›de, İtalya›da, İspanya›da oynayan oyuncu Christmas’ta ülkesine gitmiyor ama maalesef bizde gidiyorlar?.. Orucun, Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Elhamdulillah Müslümanız. Bizim oyuncumuzun da Ramazan’ını düşünmek zorundayız…’ Dilek ve duamız, TFF’nin alacağı kararla bu tür tartışmalar bir daha yaşanmaz…

Bu vesileyle, Mübarek Cuma günümüz bereketli olsun inşallah… 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı