• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Milli takımımız ve genç futbolcular!..

14 Ekim 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

A Milli Futbol Takımımız, Almanya ve Rusya maçından sonra, bu akşam da Sırbistan maçıyla gücünü test edecek. Rakiplerin sıradışı olması kadar, Şenol Güneş yönetiminde sahaya çıkan kadronun ortaya koyduğu-koyacağı performans merak konusuydu. Nasıl olmasın ki! Beklentinin temel nedeni, ligin ilk dört haftasında, Süper Lig takımlarında forma giyen oyuncu sayısı. 4 Ağustos’ta başlayan ve 5 Ekim’de sonuçlanan yaz transfer döneminde 45 farklı ülkeden 111 yabancı ülke vatandaşı takımlarımıza transfer olmuş. Buna karşın sadece 6 futbolcumuzu dışarıya transfer etmişiz. Ülke nüfusumuzun sayısı ve yaş ortalaması bakımından, neden bu kadar yabancı transfer (Kongo, Senegal, Gana) ayrı bir yazı konusu! Buna göre, Milli Takım yerli ve gurbetçi oyuncuyu harmanlayıp sonuca gideceksiniz. Çünkü elinizde başka bir seçeneğiniz yok. Hal böyle olunca, eldeki malzemeyi bir araya getirmek ve işlemek Teknik Direktör Şenol Güneş ve ekibine düşüyor. Geride kalan maçlara da baktığımızda, Sayın Güneş ve teknik heyetin yapılabileceğinin en iyisini yapma gayretinde olduğunu gördük…

LİGİMİZİ FORMATLAMAK GEREK!..

2012 veya 2013 yılları olsa gerek, Teknik Direktör Yılmaz Vural hocamızla yaptığımız röportajda kendisine yönelttiğimiz sorumuzda, ‘Löw’ün çalıştırdığı Adanaspor ligden düşerken, göreve gelip takımı ligde tutunmasını başardık. Teknik Direktör Yılmaz Vural şimdi takım çalıştırmazken, Löw 13 yıldır Almanya Milli Takımın başında’ şeklinde haklı bir serzenişte bulunmuştu. Tecrübeli teknik adamın o gün söylediklerinin bir benzerini bugün Sayın Şenol Güneş gündeme getiriyor. Ne diyor Sayın Güneş, ‘Almanya Futbol Federasyonu uzun yıllardır aynı teknik direktörle çalışıyor… Biz de yeniden bir hamle yapmak zorundayız… Sil baştan yapıp hem oyuncu ve antrenör üreten, hem yarışan, dünya arenasında ürettiği oyuncuyu iyi kullanabilen, dış pazarlara gönderebilen bir ülke olmak istiyoruz. Umarız yaparız.’ Milli Takımımız, Süper ve alt liglerde yer alan takımların başında, kendi içimizde yetişen değerler (çalıştırıcılar) varken, dünyanın dört bir yanından futbolcu transfer etme çelişkisinin ortadan kalkması gerek!..

A KADRODA GENÇLERE YER YOK 

 Takımlarımızın başında yerli teknik direktör var diyoruz, eyvallah. Fakat bu teknik direktörlerin, altyapılardan yetişen oyuncuları görememeleri, prosedür gereği (oyuncu oynatma yönetmeliğine göre) görseler de onlara yeteri kadar şans verememeleri, önemli bir kayıp. Anadolu Ajansı’nın araştırmasına göre 21 Kulübün profesyonel yaptığı 84 futbolcudan sadece 2’si (Alanyaspor da Ahmet Gülay 15 dakika, Göztepe Efe Binici 5 dakika) şu ana kadar forma şansı bulabilmiş. Bu demek oluyor ki, sadece yönetmelik çıkarmakla bu iş bitmiyor. Yönetmelikte yer alan ilgili maddenin bağlayıcı, genç oyuncuların sahada olması gerekiyor. Eğer siz, her defasında bu gerçeklerden kaçarsanız, Türk Futbolunu ‘yıpratmakla’ kalmaz, Kulüplerin kapılarına kilit vurursunuz. Ki öyle olmadı mı! Hatırlayın pazar günü konu edindiğimiz ‘Ampute futbolunda 4+2 yabancı kuralına’. Bakın, engelli bireyleri evlerinden çıkaralım diye yaptığınız bir organizasyon sürecini, yabancı oyuncu transfer ederek, sadece maç kazanma uğruna kendi insanımızı nasıl ikinci plana, yedek kulübesine itiyoruz. Galatasaray Teknik Direktörü Terim ne diyor; ‘Bu kulübün divan kurulu üyesi olarak söylüyorum. Şahsi kanaatim deniz bitmiş durumda…’ Futbol da olsa, kendi değerlerimizi bir kenara iterek, her aşamada yabancılaşıp günü kurtarsak (maç kazansak) ne, kurtarmasak (maç kaybetsek) ne acaba!.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Bazen Şenol Güneş e inanamıyorum öyle hatalar yapıyor ki. Mesela Rusya maçı. Yahu Rusya'nın ne nasıl oynadığını sokaktaki çocuk biliyor. Hani tedbir yok . Oyuna müdahalesi geç . Bitime bir dakika kala iki oyuncu değiştiriyor . Fark atılacak maç beraber bitsin diye . Bazen futbolcuları yanlış yerde oynatiyor bu olmaz .
 • Yanıtla

Vatansever

Bravo ahmet bey doğru tespitler yapmışsınız,emeğinize sağlık 12 bine yakın insanı işinden aşından edip havaya ıslık çalan sahtekarlara bu millet gerekli dersi verecektir
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23