• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Hayatı kolaylaştıran Tekerlekli Sandalye Basketbol

10 Ocak 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Sporu güzelleşmesi, sporun özünden uzaklaştırmadan, bir umudun bir bin umuda dönüşmesidir aslında. Bunun en canlı örneğini, özel gereksinimli (engelli) bireylerin sporun içerinde var alma sürecindeki örnek hayat hikâyelerinde görmek mümkün. Tıpkı, Tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu Latife Selin Şahin’in yaşamı gibi. Hayatındaki engelleri/zorlukları teker teker aşarak, zirveye ulaşma süreci, örnek bir hayat serüvenini de  karşımıza çıkarıyor. Yaşam mücadele ve sevinci özel gereksinimli (engelli) bireylere örnek olduğu gibi, bizlerinde bilgi dağarcığına katkı sağlıyor. Şahin’in spor başarısı kadar, kendisinin ifade etiği ‘Ne zaman pes etmeyi düşünsem, kendime o kadar güzel çıkış yolları buldum ki. Bu yüzden pes etmek beni korkutmuyor’ sözleri, hayata bakış açısı ve başarıya giden yolunun kararlılık ve çalışmaktan geçtiğinin yansıması. Değerli kardeşimiz Serhat Yıldız’ın hazırlayıp-sunduğu ‘Sporu Güzelleştir’ youtube kanalındaki programına konuk ettiği Tekerlekli Basketbol Oyuncusu Latife Selin Şahin’in röportajına yansıyan konu başlıklarından bazılarını, kamuoyuna örnek olması amacıyla bugün siz değerli okuyucumuzla paylaşmak istiyoruz. Hayırlara vesile olur inşallah;  

ENGELLİ OLMAYI GARİPSEMEDİM

“3 yaşında geçirdiğim trafik kazası sonucu bedensel engelli, omurilik felçliyim. Çok küçük yaşta kaza geçirdiğim için, yürüdüğüm dönemleri pek hatırlamıyorum. Geçirdiğim kazayla ilgili, insanların sürekli anlatmasıyla aklımda kalan birkaç bilgi kaldı. Engelli olmak benim için sonradan olan bir durum değildi. Yürümek nasıl bir şey bilmiyorum. Hayatımı tamamen, tekerlekli sandalyede idame ederek, engelli bir birey olarak, hayatımı nasıl kolaylaştırırım planları üzerine kurdum. Engelliliği sıra dışı, çok kötü gibi bir şey olarak görmüyorum. Çünkü bununla beraber büyüdüm, bununla öğrendim yaşamayı…” 

SPORA BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİM TEŞVİK ETTİ 

“Basketbola başlama sürecim biraz farklı oldu. Ben Başakşehir’de doğdum ve büyüdüm.  İlkokul ve lisedeki Beden Eğitimi Öğretmenlerim, benim spora başlamam konusunda çok ısrarcı oldular. Mutlaka seni bir branşa yönlendirelim, bu basketbol, masa tenisi veya başka bir branş olabilir, dediler. Basketbol o zaman kendi kendini kanıtlamış bir branştı. Spora karşı çok ön yargılıydım. O kadar çok normal bir hayatım vardı ki. Etrafımda hiç engelli insan yoktu ve ben artık kendi engelimi görmüyordum. ‘Ben engelli miydim?’ diyordum, kendi kendime. Sende spor yap, sende engelli bireylerin içinde ol dedikleri vakit, çok tuhaf karşılıyordum bu durumu. Daha sonra lisedeyken Beden Eğitimi Öğretmenim bu ön yargımı kırdı. İçinde yer alacağım farklı bir dünyanın, yapabileceğim bir şeylerin olduğunu gösterdi, bir ölçüde...”

BASKETBOLLA YAPABİLECEKLERİMİ KEŞFETTİM

“Basketbol ilk önce bana ne olduğumu ve neler yapabileceklerimi gösterdi. Ben basketbola başlamadan önce, tek başıma hiçbir yere çıkmıyordum. Yapabileceğim şeyleri henüz keşfetmemiştim. Ailemin bana sunduğu imkânlarla yaşayacağım, şeklinde bir algı vardı. Zaten engelli olmak bizim toplumuzda bir tabu. Engelli bir çocuğa sahip olan bireyler aileler her zaman şunu söylüyor; ‘Bizim önceliğimiz engelli çocuğumuz. Bizim ölmeye bile hakkımız yok’ diyorlar. Spor, bu ön yargıları kırdı, bizim algımızı değiştirdi. Artık ben evden tek başıma çıktığımda, otobüse binip, iki aktarma yapıp üniversiteye gittiğimde, ailem bu konuda ‘Selin yapabilir mi?’ demiyor artık. Çünkü bu bizim için çok normalleşti. Herkesin yapabileceği şeyler gibi geliyor artık…” 

BAZEN FAZLA İYİ NİYET SIKINTI OLUŞTURABİLİYOR

“Bizim insanımız çok centilmen. Engelli bir birey gördüğü zaman ‘Yardım ister misiniz?’ sorusunu sormadan, yardımınıza koşarak, yardım etme isteğinde bulunuyor. Bu konuda sıkıntı yaşıyorum açıkçası. Çünkü mesela yokuştan aşağıya inerken, zaman zaman gelip arkamdan tutan insanlar oluyor. Tam asansöre binerken ‘Biz seni itelim, biz seni sürelim mi?’  veya normal düz yolda giderken, kendi başımayken de ‘Biz seni sürelim mi?’ diye talepler geliyor. Bu konuyu fazlasıyla aştığımızı düşünüyorum. Normal bir yolda giderken veya merdiven inerken de, gerektiğinde yardım isteyebiliyoruz. Ben yardım istemeden o kadar çok yardım geliyor ki…”

SANDALYE BULAMAMANIN SIKINTISINI YAŞADIK 

“Bizim branşımız da sandalyeler kişiye özel yapılıyor. Geçtiğimiz seneye kadar Türkiye’de üretim yoktu, hep yurt dışından geliyordu. Bir takıma transfer olduğunda sandalyenle birlikte gidiyordun. Ben spora yeni başladığımda sandalyem yoktu. Benim ilk yılım Beşiktaş’ta geçti. Beşiktaş’ta bir yıl geçirdikten sonra, Süper Lig ve Avrupa’da iddiası olan bir takımdı. Benim kendimi yetiştirmem çok kısıtlıydı. Ben Beşiktaş’tan ayrıldım. Kiralık olarak Engelli Yıldızlar Takımı’na gittim. Tabii gittiğimizde sandalyemiz yoktu. Sandalye bulma konusunda çok zorlandık. Kendime sandalye siparişi verdim. Sandalye yaptırdıktan sonra, bu problem ortadan kalktı...

MİLLİTAKIMDA OYNAMAK AYRI BİR GURUR

 “İnsanlar ve çevremden beklediğim en büyük destek engelimin ve yaptığım işin farkında olunması, bilinilirliğin artması. Engelliler herhangi bir spora başlamaktan çekiniyorlar, çünkü acaba yapabilir miyim, acaba tek başıma gidebilir miyim korkusu oluyor. Bence yapmalılar. Çünkü gerçekten dışardan göründüğü kadar zor değil. Bu anlamda hırslı olmak gerekiyor. Herkese en azından bir braşta yönelmesini tavsiye ediyorum. 2013 yılından beri A Milli Takım kamplarına katılıyorum. A Milli ve Genç Milli Takımların ikisine de aynı zamanda yer alma başarısı gösterdim. Genç Milli Takımda oynamak benim için çok ayrı bir heyecan ve gururdu. Halen A Milli Takıma hizmet etmenin ayrı bir gururunu yaşıyorum…

PES ETMEK ARTIK BENİ KORKUTMUYOR 

“O kadar zor süreçler oldu ki. Sanki dipten hiç çıkamayacakmışım diye düşündüm günler oldu. Zorluğu görmeden en yükseğe çıkamıyorsunuz hiçbir zaman. Hiçbir zaman arada kaldığım dönemler olmadı. Ya hep en dipte veya en zirvedeydim. Başarımı A Milli Takımla taçlandırdım. Beşiktaş’tan ayrılmak benim için üzücü bir durumdu. Ama Engelli Yıldızlar Spor Kulübünde kariyerimin en güzel yıllarını yaşadım. Fenerbahçe’de uzun yıllar oynadığımdan dolayı, ayrılırken çok üzülmüştüm. Bir anda kendimi hayâllerimin ortasında buldum. Ne zaman pes etmeyi düşünsem, kendime o kadar güzel çıkış yolları buldum ki. Bu yüzden pes etmek beni korkutmuyor...”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Önemli ibadetler

Bir de kanal kazan kepçe var. Top bu kepçeyle alınıp hidrolik sistem meharetiyle potaya konabilir. Potanın yüksekliği önemli değil, engelliler için artık teknoloji konuşuyordur. Yeter ki topyekün basket oynayalım, engellilerimiz de bundan geri kalmasın
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23