Güreş araç, soyundurmak amaç olunca!..

19 Temmuz 2019 Cuma

İnsanımızın gerek ahlâkı gerekse dini inançlarıyla bağdaşmayan ‘Kadının güreşmesi!’ projesinin geldiği ve geleceğiyle ilgili süreç, vahim boyutlara doğru ilerliyor. Peki, bu süreçte kimlerin sorumlu olduğunu (Gençlik ve Spor Bakanlığı/Spor Genel Müdürlüğü ve Güreş Federasyonu ve bu üst mevkilerin altında görev yapan birimler/kulüpler/müdürlük yetkilileri) her defasında dillendirmeye gerek yoktur sanırım. Bizim tavsiyemiz, Müslüman Türk kadınının (minik, yıldız, genç, büyükler bu kategorinin içerisinde) gerek anatomik açıdan, gerekse milli ve manevi değerleriyle (Müslüman olmayan devşirme sporcuları bu kategoriden ayırabilirsiniz) bağdaşmayan kadın güreşi rezaletine bir an önce son verilmesi. Sahi sonlanmazsa ne olur? Neler olabileceğini, her defasında burada yazma niyetinde değiliz. Sadece ve sadece birkaç örnekleme/başlık yetecektir sanırım. “Kadınlar erkek hormonu salgılıyor, kadının yapısına uygun olmayan ağır spor branşları kısırlığa neden oluyor, Kur’an ve hadis-i şeriflerdeki ‘kapanma’ ile ilgili ayet ve hadisler, İslam oyunlarında kadın güreşçiler, Çanakkale ve minderde Türk kadını, peygamber ocağı ve plajlarda kadın güreşçiler yarıştı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Güreş Takımını niçin kurdu ve kapattı vb.” Bugün bu ‘başlıklara’ bir yenilerinin eklenmesi için projeler üretilmeye devam ediyor. Kadın güreş ‘çarkı’ işletilmeye, kadının sözde güreştirilmeye çalışıldığı süreçte ikaz/uyarı/önerilerimiz bir yere kadar olunca her defasında; “Sözde dünya güzellik yarışmasında, haçlı anlayışın kürsüye çıkardığı 19 yaşındaki Keriman Halis için söylenen ‘Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın, Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren İslamiyet artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir…’ sözleri hatırlıyoruz. Yüksek sesle ‘Bitirin bu kadın güreşi ve benzeri spor branşları skandalı/rezaletini…’ haykırılırken, bakın o ahlaksızlık (çirkinlikler) halkalarına daha neler eklendi!..

YAŞAR DOĞU’DA KADIN 

GÜREŞÇİLER…

Spor bilim adamlarımız, sporun içinde var olmuş ve başarılarıyla isimlerini Türk spor tarihine altın harflerle yazdıran başarılı sporcular için ‘Onların şahsiyetli kişilik ve sporcu olarak başarılarının hatırlanması için, turnuvalar düzenlenmesine ihtiyaçları yoktur. Onların ekol ve felsefesi anlaşılmalı ve anlatılmalıdır…’ vurgusu yaparlar. Bu önemli yaklaşım/vurgunun içerisinde Yaşar Doğu’nun ismi de yer alıyor. Bilimimizin değerlerine göre, güreşimizin şahsiyetleri içinde sembol sporcular; Koca Yusuf, Kurt Dereli, Yaşar Doğu’dur. Bugün gelinen noktaya baktığımda spor tarihinin içinin, modern sporun pençesiyle nasıl yok edildiğine (biz buna sporun hormonlaşması diyoruz) şahit olmaktayız. Buna bariz örnekte, pehlivanlar kispet giymeden önce abdest alır, iki rekât namaz kılarlar (ayrıntılı bilgi, akademik kaynaklarda mevcut). Ne ilginçtir ki, bu yıl 47’ncisi gerçekleşen Yaşar Doğu Turnuvası’na 35 ülkeden 300 kadın ve güreşçilerin katılımı gerçekleştirildi. İnsan düşünmüyor değil; ‘Kadın güreşçilerin, Türk sporunun önemli değeri Yaşar Doğu’nun ismini taşıyan bir turnuvada ne işi olabilir?’  Sorumuza ne tür cevap vereceğinizi tahmin eder gibiyim; ‘Güreşçilerin, Kazakistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası ve Tokyo’da gerçekleştirilecek olimpiyatlarda seri başı olmaları için önem taşıyor…’ Anlayışın kaynağı batıl olunca, elbette ki ahlaksızlığın da bahanesi bulunacaktır.  Kadınların; tıpkı Yaşar Doğu Turnuvası, Yunanistan’daki Uluslararası Cadet ve U-15 Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası adı altında Bursa Mudanya Siemens Plajında (dikkat edin plaj) güreştirilmesi gibi…

Bu vesileyle Cuma günümüz bayram ve hayırlara vesile olsun inşallah… 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HursitHursit24 gün önce
  Herkes istediği sporu yapmakta özgürdür
 • Özkan EminoğluÖzkan Eminoğlu25 gün önce
  kardeşim kadın güreşini bu memleketin başına ilk musallat eden cehape tandanslı ahmet ayık'tır. ışığı ! o yaktı kadına aç bir sürü deyyusta hurra diyerek bu işe balıklama atladı. neden mi?... sen onu anladın...
 • Hasan c.Hasan c.1 ay önce
  Yazdıklarınıza diyanet gorevlilerininde el atmasini bekliyoruz diyanet işleri baskanligida kürsülerde oturacağına toplumu haram helal konusunda bilgilendirerek görevlerini yapsalar ya ....Tebrik ederim...
 • Yusuf beyYusuf bey1 ay önce
  Ahmet bey yorumlarınıZa canı gölden katılıyorum inşallah dedikleriniz gerçekleşir.
 • HalilHalil1 ay önce
  Bazı Akit okuyucuları ne de meraklıymış kadın güreşine!Burası kimin cumhuriyetiymiş!...Rabbimizin koyduğu sınırları çoktandır aştık, gelinen nokta bu:Utanma duygusu iyice kayboldu.Kısaca bu rezalet durdurulmalı.
 • Mustafa cemalMustafa cemal1 ay önce
  Yahu takmissin kafayi kadinin giysi elbisesine...
 • KencoKenco1 ay önce
  Cahil memo. İyi araştır. Bu devletin ilk anayasasında "Devletin dini İslamdır" ifadesi vardır. Şimdi hepiniz defolun gidin buradan gavur dedelerinizin yanına.Yallah.
 • kenankenan1 ay önce
  aleyhte yazan yorumcular. çıkarın annelerinizi kızkardeşlerinizi. soyun güreştirin. hoşunuza giderse ne ala. soysuzluğun ortaya çıkar. eğer canın acırsa onlarda başkalarının kardeşi kızı. onlarında canı acır.
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  "Biz bir ülkeyi/medeniyeti mahvetmek istediğimizde, onun servet ve nimetle şımarmış elebaşlarına emirler yöneltiriz/onları yöneticiler yaparız da onlar, orada bozuk gidişler sergilerler. Böylece o ülke/medeniyet aleyhine hüküm hak olur; biz de onun altını üstüne getiririz." İSRA 16
 • kıyafetkıyafet1 ay önce
  İnsan, kalbi iyi, dürüst, hoşgörülü veimanlı olsun. Kılık, kıyafet, mayo, şort vs. bunların hepsi teferraut. Adam hırsızlık , yalan dolan vs yapıyor. Ama heryeri kapalı. Bu mu müslümanlık? İnsanoğlu, ahlakıyla, dürüstlüğüyle, imanıyla yargılanacak. Giydikleri ile değil. Size göre anladığım kadarıyla, kadın evde otursun, çarsaf giysin başka hiçbir şey yapmasın. Kusura bakmayın, Öyle bir toplum bu ülkede yok.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ULAN KAFASIZ VE RUHSUZLAR..YAZAR GAYET İNSANİ VE İMANİ BİR TESPİTTE BULUNUYOR,SİZ KALKIP LAİK CUMHURİYETİ TERK EDİN DİYORSUN..BU ÜLKE BABANIN MALI MI?SOYTARILIK YAPACAĞINA ,BİRAZ AKLINI KULLAN DA YAZI İÇERİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞ..BU ÜLKE DIŞINA AKLI VE KALBİ GİTMİŞLERİN BEDENLERİNİN DE GİTMESİ DAHA KOLAY OLUR..NEYSE..YAZINIZ ÇOK YERİNDE VE GÜZEL İKAZLAR İLE DOLU..GEREKEN TEDBİRLER BİR AN EVVEL ALINIP BU EDEBE MUGAYİR İŞLERİN SPOR DİYE YUTTURULMASINDANVE DEVAMINDAN VAZGEÇİLMESİNİ UMALIM..AMA BU DA PEK MÜMKÜN DEĞİL GİBİ..LAİKÇİ KAFALARIN DAYATMALARINI AŞABİLECEK İKTİDAR HENÜZ YOK GİBİ..RABBİM BU MAZLUM VE İMANLI MİLLETE ,MÜSLÜMANCA YAŞAYABİLME GÜCÜNÜ VE İMKANINI VERSİN İNŞALLAH..ELLERİNİZE SAĞLIK..
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Türkiyenin gittikçe batı özentisi olduğu. Kadınların sokakta şortla donla gezdiği bir ülke oldu. Onlara bu özgürlük de biz mümin erkekler sokağa çıkamıyoruz günah işleriz diye heryer çıplak kadın günah. Caiz değil.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  O zaman yallah arabistana. Burası Atatürkün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti.
 • UmutUmut1 ay önce
  Tabi haklısnız ahmet hocam kadın şortla güreşiyor erkekse şalvarla güreşiyor değil mi .Kadın güreşi ahlaksızlık oluyorda erkek ne oluyir o zaman erkekde mayo giyiyor.
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  YAPILANLAR POLİTİKACILARIN ''GÜREŞ İLMİHALİ''NE GÖRE CAİZ, ''İSLAM İLMİHALİ''NE GÖRE HARAMDIR. MAALESEF HER ALANIN KENDİ İLMİHALİ VAR ARTIK. PEK ÇOK YANLIŞ ŞEY ''SİYASETEN DOĞRU'' KABUL EDİLİYOR. İSLAM İLMİHALİ RAFA KALKMIŞ DURUMDA.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bidat olan kandil ve mevlit gecelerinde kurtulduğuna inandırdığınız insanlar neden soyunmasın. Yılda beş kere kandil mevlt kutla kurtuldu. Günde beş vakit namaz kılanın kurtulması umulurken. Uydurma gecelerinde kurtulduğuna inandı insanlar.

Günün Özeti