• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Gerçeği!

21 Mart 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Beden Eğitimi ve sporun özel gereksinimli (engelli) bireyler açısından önemine vurgu yaparken, somut bir reçete de sunmak gerekiyor. Başka türlü, söylenen söz/önerinin yararı kelimelere sıkışır kalır, zamanla da unutulur kanaatindeyiz. Bu hususta en önemli kaynağımızı, bilimsel araştırma akademik görüşler oluşturmaktadır. Daha önce bu satırlarda paylaştığımız ‘Spor Etkinliklerinin, Engelli Bireylerin Toplumsal Uyumuna ve Sporla Sosyalleşmesine Etkisinin İncelenmesi’ başlıklı araştırmasının sonuç bölümünü bu satırlarda paylaşmıştık. O araştırmanın bazı başlıkları, yazımıza konu olan, önemine binaen dikkat çekmek istiyoruz; “- Sportif etkinliğe katılımlarının sağlanması için ailelerden başlayarak okullar, kulüpler ve yerel yönetimlerin böylesi bir çabanın içinde olması yoluna gidilmelidir. - Spor merkezlerinde engelli bireylerin spor yapmalarına ilişkin özel programlar uygulayabilecek antrenörler yetiştirilmelidir. - Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinde, alana yönelik “anabilim dalı” açılmalıdır. - Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerine özel eğitim okulları ya da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde staj imkanı sağlanmalıdır. - Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının istihdamları sağlanarak, zorunlu olarak bulunmaları şartı konulmalıdır…”

ENGELLİ BİREYLERİN SPOR YAPMASININ HÜKÜMET POLİTİKASI İÇİN ÖNEMİ

Bugün yazımıza konu olan Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Gerçeği konusunda Malatya İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ilkım Hocamızın görüşleri önem taşıyor. Zaman zaman akademik bakış açısından düşüncelerine başvurduğumuz Sayın Mehmet hocamızın, Engellilerde Beden Eğitimi ev Spor Eğitimi Gerçeği hakkındaki görüşleri şöyle; “Ülkemizde ortalama nüfusun % 12’sinin engelli bireylerden oluştuğu bilinmektedir. Engelli bireyin tek başına engelli olmadığını düşündüğümüzde bu oran daha da yükselmektedir. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizin en az % 35’i engellilikten doğrudan etkilenmektedir. Bu da yaklaşık 30 milyon insanı ilgilendirmektedir. Son yıllarda hükümetler politikasını incelediğimizde engelli bireylere yönelik pozitif girişimcilikleri görebilmekteyiz. Gerek eğitim alanında gerekse bu bireylerin sosyalleşmesine yönelik birçok somut adımlar hayata geçmiş durumda. Son yıllarda üniversitelerde engelli bireylerin eğitimine yönelik ciddi adımlar atmıştır…”

BEDEN EĞİTİMİ MEZUNLARI, ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE

“Özellikle sportif anlamda üniversitelerin bünyelerinde açılan engellilerde beden eğitimi ve spor bölümleri bu alandaki boşluğu doldurmaya aday durumundadırlar. Türkiye de şu anda Malatya, Muş ve İstanbul’da üniversitelerin bünyesinde bulunan Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerinin görev tanımlarının acilen yapılması gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan bireylerin özel eğitim okullarına öncelikli olarak atanmaları gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde şu anda büyük bir boşluğu dolduran özel rehabilitasyon merkezleri bünyelerinde söz konusu bölümlerden mezun olan öğretmen adaylarını çalıştırmalıdırlar. Ancak bu kapsamda rehabilitasyon merkezlerine yönelik bir dizi düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Özellikle özel bireylere yönelik fiziksel aktivite gereksinimlerinin ilgili alandan mezun olmuş öğretmen adayları tarafından yapılması gerekmektedir. Birçok üniversite, 2021 yılında bünyelerinde Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi bölümü açma girişiminde bulunacaklarını beyan ettiler. Temennimiz bir an önce bu alandan mezun olan öğretmen adaylarının görev tanımlarının bir an önce yapılmasıdır…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

İslam inancının ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır’hassasiyetini göz önünde bulundurarak, görev ve sorumluluk yüklenmemiz gerekmektedir. Konu sadece çalışma/iş olarak düşünmenin yanı sıra, insanlığa yarar sağlayacak hayır yolunu da açmış olacak. Araştırmada çıkan sonuçtan da anlaşılacağı gibi, özel gereksinimli (engelli) bireylere yönelik Beden Eğitimi ve Spor alanında çalışacak olan personel önem taşımaktadır. Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerine bağlı Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümleri mevcut. Bu bölümlere yakın zamanda, yenileri eklenecek. Bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin nerelerde istihdam edileceği konusu önem taşımaktadır. Engelli bir bireyin, tedavi sürecinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin hizmetleri önemli bir yere sahip olduğunu araştırmalar gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyetleri yürütülen bu kurumların personel görevlendirme bölümünde ‘Özel Eğitim, Rehber Öğretmen veya Psikolog’ görevlendirme zorunluluğu yer alırken, Engelliler Egzersiz ve Spor Eğitimi’ bölümlerinden mezun olan öğrencilerini çalıştırmak zorunluluk haline getirilmelidir. İşte o vakit, daha çok özel gereksinimli (engelli) bireylerin tedavi süreçlerinde olduğu kadar, üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olan öğrencilerin istihdamına hız kazandırmış oluruz…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir Engelli Babası

Toplumun kanayan bir yarası olan "engelliler" ve ailelerinin sorunlarından bir kısmını dahi olsa gündeme getirdiği sayın yazara teşekkür ediyorum. Maalesef, engelliler ve ailelerinin eğitimi, rehabilitesi ve topluma kazandırılması konusunda hala işin başında sayılırız. Tabiiki bugüne kadar yapılanları küçümsemiyor ve azımsamıyorum. Fakat; engelli bir bireye sahip bir ailenin bir ferdi, bir baba, bir eş olarak bugüne kadar yaşadığımız sıkıntılar, tecrübe ve acılar beni bu sonuca ulaştırıyor. Yazarın da belirttiği üzere, aile ve arabalarıyla toplumun üçte birini oluşturuyor engelli aileleri. Maalesef, bu alanda çalışanların bir kısmının sahip olmaları gerekeni yetkinlikte olmayışları, yine bir kısmının sadece bir geçim kaynağı ve zoraki yapılan bir meslek olarak icra etmeleri, sıkıntıları daha da artırmakta, aileleri yılgınlığa ve umutsuzluğa itmektedir. Psikolojik olarak çok büyük sıkıntılar yaşayan, bazen "bitme noktasına" gelen ailelerin bu gibi sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaları ayrı bir çile. Özellikle rehberlik merkezlerinde (RAM) çalışan bir kısım şahısların, çalışıyor(muş) gibi yapıp, engellilerin ve ailelerinin yıllarını heba etmeleri başlı başına ele alınması ve çözülmesi elzem bir sorun. Toplumun bu konuda farkındalığının yeterli düzeyde olmayışı, bilgisizlik, eğitimsizlik, vurdum duymazlık, vb. gibi sebeplerden ötürü engelli bireylerin ve ailelerinin yaralarına tuz basılmakta ve çileler katmerlenmektedir. Engelli bireylerin ve ailelerinin eğitimi, topluma kazandırılması, istihdamı, vb. gibi konularda daha yolun başındayız. Bizzat bunları yaşayan bir aile reisi, bir engelli babası olarak yazıyorum. Rabbim bizleri de böyle imtihan ediyor. O'ndan gelene hamd olsun. Selâm ve Dua ile..
 • Yanıtla

Nail

Kalemine sağlık Ahmet hocam
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23