• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI
01 Eylül 2019

Cengaver Cenk şimdi üniversiteli…

Cenk Keçoğlu’nun down sendromlu doğması kendi elinde olmayan, kaderin ona ve ailesine verdiği, inşallah ebedi hayatta da sınırsız mükafatı olacak, dünyalık bir imtihandı. Kadere inanmak kadar çocuklarının hayatını kaliteli hale dönüştürmek için ‘kromozom’ fazlalığını, nasıl avantaja dönüştürürüz düşüncesiyle imkânlarını seferber etmişti aile. Göz nuru çocuklarının ismini neden Cenk koyduklarını şöyle açıklıyor anne Kübra Keçoğlu; ‘25 Mart 2000’de doğan oğlumuz prematüre ve de düşük kilolu olduğu için ona Cenk adını verdik. 28 gün sonra down sendromlu olduğunu öğrendik. Birkaç aylık kabullenme sürecinden sonra doktordan bir yol haritası istedik fakat bir hüsran da o zaman yaşadık; konuşamayabilir, yürüyemeyebilir, okuyamaz gibi bir dolu olumsuzluklar… Ben Anne Kübra Keçoğlu, diş hekimiyim. İşi bırakıp araştırmalara ve arkasından da terapilere erken başladık. Bu çok önemli (erken teşhis) ki başarıda böyle geliyor… Yaşıtları gibi 1.5 yaşında yürümeye başladı tuvalet eğitimi ile beraber konuşma da pek gecikmedi. Fakat benim içim hiç rahat etmiyordu ve ardından ABD serüvenimiz başladı. Tahliller, tanıterapi çeşitleri ile orda bilinçlendik. Bununla beraber küçük yaşta havuza başladık. Çünkü su terapisinin kasların gelişmesindeki önemi çok fazla. Bu nedenle yüzmesi gerekiyordu, fakat havuz yok. Olanlara da bizi almıyorlardı. Bu yüzden ABD dönüşü babamız Cemil Keçoğlu, evimizin bahçesinde bir havuz yaptırdı, terapiler böylece başladı. Bu şekilde çalışmalar devam ederken iki yıl sonra bir erkek kardeşi oldu. Beraber büyümeleri, birbirlerine destek oldu. Anaokulları beraber, RAM raporundan sonra kaynaştırma olarak ilkokul ve lise eğitimleri, Cenk’in gelişimine büyük katkı sağladı…”

Hareket ve egzersiz, diğer bir ifadeyle spor, Cenk Keçoğlu için bedensel ve ruhsal açıdan gelişimi için önemliydi. Yıllar geçtikçe, havuzda alttığı her bir kulaç onun elde ettiği başarı ve mutluluk, gurur ve onur kaynağına yeni bir halka oluşturmaya başlamış. Cenk’in cengaverlik sürecini ise baba Cemil Keçoğlu şöyle anlatıyor; “Evimizin bahçesindeki havuz vesilesi ile tanıştığımız Duran Aslan’la olan serüven de başlamış oldu. Bu beraberlik İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Spor Kulübünde devam ederken, lise eğitimi ile başlayıp devam eden yaşam koçu Emre Erdoğan’ın da katkıları ile 4 stil yüzme başarıları geldi. 4 yıllık lise döneminde Türkiye birincilikleri, TOSFED Türkiye üçüncülükleri ile birçok İstanbul birincilikleri vardır. Bu arada çalışmalar birkaç kulüpte devam etse de nihayet en son Üsküdar Su Sporları kulübü lisansı ile çalışmalarına devam etmektedir. 100’ün üzerinde madalya ve kupalar, 3 yıllık bir mazi ile Türkiye’de ilk açık deniz yarışlarına katılıp 1500 m ve 2000 m yarışlarda başarılar gösterip çeşitli kupa, berat ve madalyalar kazandı …’

Spor ile eğitimi bir arada götüren Cenk Keçoğlu, Yükseköğretim Genel Kurunun (YÖK) ‘…100 puan şartıyla üniversitelere özel yetenek sınavı ile girebilecek engelli öğrencilere zihinsel engellilerin de dahil edilmesine’ yönelik kararına istinaden, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Haliç Üniversitesi BESYO Rekreasyon Bölümü sınavlarına girerek kazanma başarısı gösterdi. Şimdi o üniversiteli. Bir umudun binbir umuda dönüşmesibu. Örnek hayatları topluma kazandıranları bir kez daha tebrik ederiz...

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf

Maşallah
 • Yanıtla

Tahir Kayseri

Dawn sendromlu bir çocuğun anne ve babasının gayreti Allahın inayetiyle başarılı bir hayat hikayesini ve bu yıl üniversiteye başlamasını zevkle okudum.Bu güzel araştırma yazısından dolayı Ahmet Hocayı tebrik ediyorum.Selamlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı