Bir bisikletimiz oldu, adı Salcano (1)

02 Ağustos 2019 Cuma

Bisiklet, her çocuk için en eğlence aracı. İki tekerlek üzerinde denge kurma gayreti, çevrilen her pedal ile birlikte tutkuya dönüşen sonsuz mutluluk. Anadolu’da bu gelenek devam ettirilmeye çalışırsa da, büyükşehirde o mutluluk daha çok aranır hale geliyor. Gelişen ve değişen şehir mimarisiyle çocukluk tutkumuz bisiklet artık hayatımızın bir parçası olma yolunda hızla ilerliyor. Bu yolculukta yerli ve milli markalara sahip olmak,  önem taşıyor. Sektör büyüdükçe, bisikletten yararlanma da farklı boyutlar kazanıyor. Sağlık, ulaşım ve spor yarışmalarda kullanılan ‘rengarenk’ bisikletler dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası Bisiklet Turlarında Salcano ismini sıkça gördüğümüzde, yabancılaşan markalar arasından sıyrılıp, marka değerini ülke sınırları taşıyan yerli ürünle ilgili merak ettiğimizi, firmanın en yetkili ismi Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Bey ile yaptığımız hoş bir sohbette paylaştık. Salcano isminin gelişim sürecini dinlerken, Cumhurbaşkanımızın önemine vurgu yaptığı ‘Birileri konuşur, biz yaparız…’ sözünün hatırladık. Örnek olması için, firmanın kurucusu Salih Akgül Beyefendinin 1963 yılında Yugoslavya’nın Sancak bölgesinden Türkiye’ye taşınan, Sancak ve Salih isimlerin bir araya gelmesiyle başlayan ‘Salcano’nu markasının başarı hikâyesi; 

SALCANO YOLCULUĞU… 

“1963 yılında Yugoslavya’nın Sancak bölgesinden Türkiye’ye göç ettik. Babam su motorları fabrikasında çalışıyor. O arada akşamları teknik liseye gidiyor. 15-16 yaşlarında bayram ikramiyesiyle 10 boy boru bir top kumaşla, 16 metrekare dükkanda çocuk gereçleri yapmaya başlıyor. Babam, 1984’te Bosna’da yapılan Kış Olimpiyatlarına gittiğinde, bir bisiklet fabrikasını ziyaret ediyor. Ziyareti sırasında numune bir katlanır bisiklet getiriyor. Onun aynısını yaparak 1986’da zincirli bisiklet üretimini başlatıyor. 1991’de bir Tayvan ziyaretinde dağ bisikletini keşfediyor. Ondan sonra da Türkiye’de dağ bisikletinin seri üretimini yapan kişi oluyor, babam Salih Akgül…”

SPORLA BALKANLAR’I 

KAYNAŞTIRDIK

“1995’den itibaren de markalaşma sürecimiz, 2001’de ürün gamımızı genişletmeye başladık. 2010 yılından bugüne aralıksız, hem Türk bisiklet sporunda hem dünyada faaliyetlerimiz oldu ve bunun markalaşma sürecinde bize büyük bir emeği oldu. 2012’de Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ bu dört ülkede kardeşlik kupası adı altında 13 tane yarış yaptık. Bu coğrafya birbiriyle kaynaşmayan bir coğrafyaydı. Biz sporla onu kaynaştırmanın yollarını aradık. Bizim için geldiğimiz topraklara, o bölgenin insanına vermiş olduğumuz destek açısından önemliydi. Sırp, Boşnak sporculardan oluşan bir takım kurduk bu kardeşlik kenetlensin diye. Yani açıkçası bizim için büyük bir gurur kaynağıydı onu organize etmek…” 

CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU…

“2012’den itibaren Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu ve milli takımların sponsorluğuna başladık. Ve bu markalaşma sürecinde, büyük bir fabrika yapabileceğimiz parayı, biz hem spora hem markalaşmaya ayırmış olduk. Bu bizim açımızdan gayet değerli ve önemli bir konuydu. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu Türkiye açısından önemliydi. Türkiye’nin bir numarası ismini taşıyan ve gönülden destek olduğumuz bir organizasyona sponsor olduğumuz için mutluyuz. Biz  milli markayız, Türk markasıyız ama bizim dünyaya açılmamız lazım. Biz bunu önemsiyoruz. Yani sadece Türkiye içinde kalan bir markadan ziyade, milli markaların gururunu dünyaya açılan bir marka olarak taşımak durumundayız…”

(Yarın; Türkiye’nin güçlü olması önemli) 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Benzerlerinin daha iyiler şeklinde çoğalması duası ile
 • İlyas görgülü İlyas görgülü 1 ay önce
  Son okuduğum en güzel yazılardan dı tam bir başarı hikayesiörnek olması duasıylateşekkür ler
 • Mehmet KurnazMehmet Kurnaz1 ay önce
  Vatan sevgisi sadece lafla olmaz.Salcano ya kaliteli uretimlerinden dolayı ve size bu yazınızdan dolayı teşekkür ederim değerli hocam.
 • Misafir13Misafir131 ay önce
  Güzel bir konu...
 • Ali AyenAli Ayen1 ay önce
  Aldığım Salcano bisikleti bir kaç ay içerisinde nasıl satacağımı bilemedim, yetersiz ve kalitesiz bir firmanın reklamını burada yapıyor ve vebale giriyorsunuz. Kimse aman Akit de adı geçtiydi bisikletimi şuradan alayım diye alışveriş yapmasın bir bisiklet tutkunu olarak önemle uyarıyorum. Başka bir çok yerli markamız var çok şükür bisiklet noktasında.
 • Hasan AydınHasan Aydın1 ay önce
  Güzel bisikletler yapıp, sonra hizmet alamadığımız bir firma.Servis noktaları ile daha çok ilgilenmeliler.
 • AliAli1 ay önce
  Vitesleri japon, italyano, çhina olmasa. Jant sağlamligi hidrolik firen olsun artik. Bisikletliyi de yolcu insan saymalı. Özel yilları olmalı. Hillandada çalişan taniş arabayla bisiklet yoluna çok kısa girivermuştim. Cezayi odedik de pusiklijik testten zor kurtuldum, dedi. Zenginleşmek adina destekliyorum firmamizi.
 • AliAli1 ay önce
  Vitesler japon,italyano,çin...yerine yerli sanayi olursad
 • azerazer1 ay önce
  BU TİP ÜRETİMLERİN ÇOĞALMASINI DİLERİZ, AMA MAALESEF MEVCUTLAR SATILIP PEŞKEŞ ÇEKİLDİ, YERLİ TOHUM YASAKLANDI, ET İTHAL EDİLİYOR, BADEM, AYÇİÇEĞİ ÇEKİRDEĞİ BİLE İTHAL ARTIK, CUMHURİYET DÖNEMİNDE O ZORLUKLARAKARŞIN KENDİNE YETEN ÜLKEMİZ MAALESEF DİZ ÇÖKTÜRÜLDÜ.

Günün Özeti