Beden mahremiyeti ve spor

09 Ağustos 2019 Cuma

Bugün günlerden Cuma. Hayır ve bereketi hepimizin üzerine olsun. Müslümanların bayramı olan günlerde, hayatın her anını yeniden gözden geçirme ve sorgulama gerekliliği duyuyoruz. ‘Sizin en hayırlınız, insanlara faydalı olanınızdır’ hadis-i şerifi bağlamında, yapılan anlamlı çalışmaları kamuoyuyla paylaşma, toplumun milli ve manevi değerleriyle örtüşmeyenin de ötesinde, yıkıcı ve yok edici her türlü çalışma, gelişi ve değişimlerle ilgili düşünceleri aktarmak gibi bir görev sorumluluğumuz var. Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı ve önceki hafta camilerde okutulan Cuma hutbenin mahremiyet ve tesettür konusu dikkatimizi çekti. İmam efendi hutbeyi minberden okurken, önemini ne denli idrak ettiğimiz ve günlük yaşantımıza yansıdığı hususu aklıma takıldı! Örtünmek, edep, hayâ, faiz, kumar gibi kelimelerinin ne anlam ifade ettiği, İslam esaslarına göre ‘haram’ olduğunu bilebile, hayatımızdan da çıkarmak gibi cesaret ve erdemliği göstermediğimizi, nefsimize yenik düştüğümüzü inkâr edemeyiz. Faiz diyor, işleyen biziz. Edep ve hayâ diyor, uzak kalan yine biziz. Örtünme diyor, çocuklarımızı kendi ellerimizle soyunduran ve ‘spor’ adı altında toplumun huzuruna çıkaran yine biziz. Çünkü mevki, makam ve para nefsimize hoş geldiği ve bizi teslim aldığı, inandığımızı yaşamadığımız için, günahları sıradanlaştırıp, yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz…

Günlük hayatımızda spor ‘maskesi’ altında gerçekleştirilenlerin, insan sağlığı için önem taşıyan beden eğitimi, hareket ve egzersizden uzak, kadın veya erkek sporcuların giydikleri kıyafetlerin İslam esaslarıyla bağdaşmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığının 26.07.2019 tarihli Cuma hutbesi bir kez daha şahit olduk. Allah (cc) bizleri hakka yakın, batıldan uzak eylesin. Beden mahremiyeti ve tesettür konulu işte o hutbeden bölümler; “Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: ‘Ey Âdemoğulları! Size mahrem yerlerinizi örtecek giysi, süsleneceğiniz elbise yarattık. Takvâ elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah’ın âyetlerindendir. Umulur ki düşünüp öğüt alırlar.’ Hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: ‘Allah halîmdir, hayâ sahibidir, kusurları örtendir. Hayâyı ve örtünmeyi sever…’ Bedenimiz, ruhumuz gibi Rabbimizin bizlere lütfettiği büyük bir nimet, aynı zamanda bir emanettir. İnanan her erkek ve kadın, bu emanete sahip çıkmakla mükelleftir. Nitekim sahip olduğumuz her nimet gibi bedenimizin de üzerimizde hakkı vardır. Nimetin kıymetini bilen her mümin, bedenini salih ameller işleme ve iyiliğe yardım etme yolunda kullanmalıdır. Zira gün gelecek, bedensel gücümüzü, güzelliğimizi ve yeteneklerimizi hangi amaçla kullandığımızın hesabı sorulacaktır. Bedenimiz ile ilgili sorumluluklarımızın başında onu örtmek, kem gözlerden ve kem sözlerden muhafaza etmek gelir. Bedenin örtülmesi, her şeyden önce dinî bir yükümlülüktür. Aynı zamanda fıtrî ve ahlâkî bir davranıştır. Örtünmek, başkalarından ziyade, insanın kendisi için yaptığı bir iyiliktir. İnsanın kendisine olan saygısının ve özeline sahip çıkmasının bir göstergesidir. Mahrem yerleri örtmek, vücuda olan itinanın ve hayâ duygusunun bir yansımasıdır. Sadece insana has olan hayâ duygusunun kaynağı ise, Peygamberimizin ifadesiyle imandır. Doğduğunda bir örtüye sarılıp annesine emanet edilen insanoğlu, öldükten sonra da bir örtü altında yıkanır ve yine bir örtüyle kefenlenerek toprağa verilir…Bu değere riayet etmek kadını ne kadar saygın kılıyorsa, erkeği de o derece saygın kılar. Zira kadınıyla erkeğiyle her insan mükerremdir…(Kaynak;https://dinhizmetleri.diyanet.gov.tr/Detay/261/26072019-cuma-hutbesi-beden-mahremiyeti-ve-tesett%C3%BCr--(t%C3%BCrk%C3%A7e-almanca-arap%C3%A7a-ingilizce)

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hasan. C.Hasan. C.1 ay önce
  Teşekkür ederiz Bu uyarılar duyulmaz oldu Yanlışlar doğru doğrular yanlış kabul edilir olmuş Vay halimize...
 • Hüseyin Hüseyin 1 ay önce
  Bu tip hassas konulara eğilen nadir yazarlardan birisiniz kaleminize sağlık
 • Taner özkılıç Taner özkılıç 1 ay önce
  Çok doğru. Allah yardımcımız olsun.
 • Ali Akbulut Ali Akbulut 1 ay önce
  Yine güzel bir konuya değinmişsiniz hocam Allahyar ve yardımcınız olsun
 • Raci SarıaslanRaci Sarıaslan1 ay önce
  Hocamız doğru yerden yakalamış spor soyunmak değildir tabikiŞayet müslümaniz diyorsak kurallara uymak zorundayız ölçü belli
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Günümüzde..maalesef..çocuğumuza..bu..gerçekleri..anlatmamıza..rağmen..başarılı..olamıyoruz..çünkü..okulda..abuk..sabuk.,çağdaşlık..vs..malum..propagandalarla..beyinleri..öyle..bir..yıkanıyor.ki..üstüne..arkadaş..çevresi..Bizlerden..daha..baskın..çıkıyor..Allah(C:C)..sonumuzu..hayır..etsin.
 • dur düşündur düşün1 ay önce
  önemli bir konuyu ele almışsınız. allah razı olsun. din düşmanlarının gıdadan sonra el atıp bize kabul ettirdikleri ahlak ve ibadetimizi boşa çıkaran bir husus. tesettür erkek ve kadınlar için önemli farz. ama en çok ihmal ediliyor. özellikle dar pantolonla kılınan namaz setri avret yerine gelmediği için olmuyor. müslümanlar ve özellikle allame ve dini cemaat geçinenler hiç önemsemiyor. halbuki örtmek belirsiz olmasını sağlamak demek. dar pantolonlarda özellikle de secde de maalesef tüm haya organları ortaya çıkıyor. buda namazın sıhhatini zedeliyor. maalesef livatacılığıda körüklüyor.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK,ÇOK ÖNEMLİ VE GÜZEL BİR KONUYU GÜNDEME GETİRMİŞSİNİZ..BEN MUHAFAZAKAR BİR SEMTTE OTURUYORUM..YANİ KADINLARIN GENELDE ÖRTÜLÜ OLDUĞU BİR MUHİTTEYİM..SON YILLARDA ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ VE ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR GÖRÜNTÜ SOKAKLARI KAPLAR OLDU..30-40 YAŞLARINDA KAPALI ANNELER VE YANLARINDA ,ONLARLA KIYAFET UYUMU HİÇ OLMAYAN,DAR PANTOLUNLU VE AÇIK TİŞÖRTLÜ GENÇ KIZ ÇOCUKLARI..ANNE VE KIZI BİRBİRLERİ İLE KIYAFET OLARAK ÇELİŞİK GÖRÜNSELER DE,HAL VE HAREKETLERİNDEN,HİÇ BİR UYUMSUZLUKLARININ OLMADIĞI HEMEN HİSSEDİLİYOR..TABİİ ZITLIKLAR OLUŞTURMAYAN ÇOKCA KADIN VE KIZLARIMIZ DA VAR..ANCAK,ZITTINA DEĞİŞİM BENİ DÜŞÜNDÜRÜYOR.KABUL GÖRMÜŞ VE HIZLA ÇOĞALAN BİR MANZARA..TESETTÜR KONUSUNDA ,KENDİSİ TESETTÜRLÜ OLAN ANNELERİN BİLE ,KIZLARI SÖZ KONUSU OLUNCA ,BUNU YOK SAYMASI VE ÖNEMSİZLEŞTİRMESİ ÇOK SIKINTILI BİR DURUM..SOSYAL BİR DEĞİŞİM AMA BUNUN NİÇİNLERİ ACİLEN BAKILMALI..KENDİSİ TESETTÜRLÜ AİLELERİN KIZLARINA BUNUN GEREKLİLİĞİNİ ANLATAMIYOR OLMASI AİLE İÇİ İLETİŞİMİN DE NE KADAR ZAYIF OLDUĞUNU VE AİLE KURUMUNUN GÖREVLERİNİ YAPAMADIĞINI GÖSTERİYOR..ALLAH(CC) EMİRLERİNE UYAN VE RIZASINI KAZANABİLME GAYRETİNDEN HİÇ BİR ŞEKİLDE VAZ GEÇMEYEN KULLARINDAN EYLESİN,İNŞALLAH..

Günün Özeti