• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Bayan (kadın) sporcuların derecesi zafer mi yoksa hezimet mi?

27 Mayıs 2022
A


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Bayan, son dönemlerde kadın olarak isimlendirilen kesimin (niçin böyle bir kelime, onu da anlamış değilim) kategorisine sokulan spor branşlarında elde edilen sonuçlar, bazı kesimler tarafından alkış tutularak, tarihi bir başarı olarak değerlendiriliyor. Tüm bunları söylerken, Üstad Kadir Mısırlıoğlu’nun ‘Lozan Zafer Midir, Yoksa Hezimet Midir?’ kitabının ismi geldi aklımıza. Sahi, bayan (kadın) sporcuların son bir haftada elde ettikleri derecelerin neticeleri hakkında, biraz değil çokça düşünmek gerekiyor! Sportif netice açıdan başarı olarak değerlendirilen sporun uluslararası arenasında (yarışmalarında) elde edilen sonuçları, sadece sportif derece (sonuç) olarak değil, birçok milli ve manevi açılardan da değerlendirmek gerekiyor. 

Bu bağlamda bayanlarda (kadınlarda) Boks ve Voleybol takımlarının sportif neticeleri ne manada ‘zafer’ ne mana ‘hezimet’? 

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, bizim olaylara yaklaşımımız kişilere şahıslara yönelikten daha ziyade, bayanların (kadınların) spora bu denli teşvik edilmesinin nedeni ve sonuçları üzerinde gerçekleşen batının medeniyetsizliği/ideolojisi üzerine inşa ediliyor olması. 

Yapılış şekli ve uygulamaları itibariyle, gerçekleştirilen sporların İslam ile Kur’an-Kerim’in ve Peygamber Efendimizim Sünnetiyle bağdaşıp bağdaşmadığı, Müslüman kimliğimizle örtüşüp örtüşmediği önem taşımaktadır. 

Sporun toplumu oluşturan bireyler üzerinde fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan etkileşimi önem kazandığı bir süreçte, bugün performansa yönelik bayan boks ve voleybolcuların (jimnastik, güreş, halter, atletizm v.b branşlarda buna dahil) sporcuların elde ettikleri derecelerin İslami temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim ve Sünnetteki yeri nedir, bakmak gerekiyor. Bugün bayanların performans sporu gündem oluşturup, yaygınlaştırılmaya çalışıyor? 

Bu soruya cevap olacak ve bugün boks ve voleybolda bayan sporcuların elde ettikleri sportif neticeleri, İslami kaynaklar üzerinden ‘İslam ve Spor’ isimli kitabında Öğretim Üyesi Sayın Zeki Taş o kadar güzel ve net özetlemiş ki; - Spor faaliyetleriyle elde edilecek bedensel güç ve kuvvetin, Allah (cc)’ın kulundan memnun olacağı işlerde kullanılmasına riayet edilmesi, -Spor faaliyetlerinde namaz ve oruç gibi özellikle farz olan ibadetlerin terk edilmesi, -Spor faaliyetleri dolayısıyla zaman kullanımına dikkat etmek, -Spor faaliyetleri kapsamında kin, nefret ve taşkınlık gibi aşırılıklar içeren tutum ve davranışlardan uzak durmak, -Spor faaliyetleri kapsamında tesettüre riayet etmek, -Spor faaliyetleri kapsamında kadın ve erkeğin bir arada, aynı mekânda olduğu ve harama yol açabilecek aktivitelerden kaçınmak, -Spor faaliyetleri kapsamında kötü sözden kaçınmak, -Spor faaliyetleri kapsamında; spor loto, iddia ve piyango gibi kumar içerikli oyunlardan kaçınmak, -Spor faaliyetlerini yapanlar veya onları izleyenler tarafından çevreye zarar vermemek, - Spor faaliyetleri kapsamında rakibe yumruk veya darbe esasına dayanan, bedenin yaralanmasına ve kişinin ölümüne yol açabilecek aktivitelerden kaçınmak, -Spor faaliyetleri kapsamında ahlaki ilkelere riayet etmek. 

Spor faaliyetlerini Kur’an ve Sünnet ışığında değerlendirildiğinde, bugün voleybolcu ve boks (buna birçok branş dahil) yapan sporcuların elde ettiği dereceleri alkış tutanların üzerinde düşünmesi gereken husus, spor adı altında işletilen böyle bir süreç İslam’ın emir ve yasakları arasında yeri nedir? Farkında olalım veya olmayalım, gerçekleştirdiğimiz spor faaliyetleriyle, toplumumuzun ne önemli parçası olan çocuklarımız ve geçlerimiz dahil, nasıl bir neslin yetişmesine aracı oluyoruz. 

Bu konu, kişisel değil toplumsal bir meseledir ve kısa sürede düzeltilmesi gereken bir husustur. 

İslam sporu yasaklamasından ziyade, kişinin sportif faaliyetleriyle birlikte sağlığını sürdürmesi, zararlı alışkanlıklardan koruma ve zamanı verimli kullanmak açısından teşvik ediyor. 

Modern sporların başlangıcı olan 1896 Olimpiyatlarıyla sistemli bir şekilde işletilmeye başlanan ve bugün performans sporu üzerinden hız kazanan bu süreç, nüfus çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde, katılım ve dereceleri açısından düşünüldüğünde, süreç ve neticeleri açısından nasıl kaygı verici boyuta geldiğini görmekteyiz…        

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ahmet

kuran ve sünnet . yazar hakkı söylemiş.boynukalin ve ihsan hocalar gibi.devam.

YILDIRIM BAHADIR

HOCAM BU KIZLARIMIZ EMİN OL ÇOK İNANÇLI VE MÜSLÜMAN TÜRK KIZLARI, YERİ GELDİĞİNDE NENE HATUN YERİ GELDİĞİNDE RABİA ANAMIZ GİBİLER, ARTİSTİK ATLETİZM YA DA PATİNAJ YAPAN VÜCUT GÖSTERİCİLERİ GİBİ DEĞİLLER (UYGUN GİYSİYLE BU SPORLARI YAPANLARI DA TENZİH EDERİM) BAŞÖRTÜSÜYLE DÜĞÜNLERDE GÖBEK ATANLAR HAKKINDA YAZ BENCE...SELAM İLE
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23