• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Başkanlık seçimi üzerine tartışmalar!..

10 Temmuz 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Ülkemizde spor, özerk federasyonlar tarafından yönetilmektedir. Dört yılda bir gerçekleştirilen ve Olimpiyat sonrasına denk gelen spor federasyonlarının başkanlık seçimi, istisnai bir durum olarak bu yıl korona virüs engeline takıldı. Asıl sorun, seçim süreciyle ilgili yaşanan rahatsız edici durum! Dünyayı etkisi altına alan ve mart ayı itibariyle ülkemizi de etkisi altına alan virüs süreciyle ilgili en çok etkilenen spor sektörü olurken, ilgili ve yetkililerin önlem alma konusunda iyi niyetleri bir yana, Federasyon seçimlerinde yaşanan belirsizlik, kafa karışıklığına neden olmaya devam ediyor. Ülke sporunun yönetildiği bir Bakanlık var, insan sormadan edemiyor; ‘Koca bir teşkilat kanun ve yönetmeliklerde gerekli değişiklik yaparak, seçim belirsizliğini neden ortadan kaldırmaz?’ 

BÜROKRASİYİ AŞMAK ZORUNDAYIZ!

Koronavirüs süreci ülkemizde etkisini göstermesinden bugüne tam 5 ay geçmişine rağmen, ülkemizdeki 60’a aşkın Spor Federasyonu Başkanlığı seçimlerinin ne olacağı tartışılıyor. Her defasında ‘En kötü karar, kararsızlıktan daha iyidir’ hatırlar ve hatırlatırız. Buna rağmen bu belirsizlik neden? Kanun ve yönetmelikler Spor Federasyonları Başkanlık seçimleri hususuna açıklık getirilmiş. Bilirkişilerden görüş alıyoruz; ‘Seçimler, kanun gereği Olimpiyatlardan sonra yapılır. Salgın hastalık gibi olağan dışı durumlar da bu belirsizliğin ortadan kaldırmak için, kanun ve yönetmelik üzerinde çalışılır’. Bunu yapacak olan Bakanlıkla ortak çalıştığı 7 Genel Müdürlük var. Dikkatinize sunayım, yedi Genel Müdürlük. 2002-2008 yılları bizimde görev aldığımız Bakanlığa bağlı bir tek Gençlik ve Spor Genel Müdürlük ve bu Müdürlüğe bağlı Daire Başkanlıkları vardı. Federasyon Başkanlığı süreci ile ilgili geldiğimiz noktaya baktığımızda süreç, bürokrasiye takılmış gibi gözüküyor. Hangi Federasyon Başkanına seçimi sorduk ise, aldığımız cevap ortak; ‘Bakanlık bilir!’ Gençlik ve Spor Bakanlığının bu husustaki cevabı ise gayet net Üzerinde çalışılıyor’ . Tam bir belirsizlik hakim. Bakın, TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) bile 2020-2021 futbol sezonun başlangıç tarihini 11 Eylül olarak açıklarken, diğer özerk Federasyonların Başkanlarını belirleyecek seçimlerinin tarihi için, Bakanlıktan açıklama bekleniyor!  Bu da demek oluyor ki, bu hususta çalışmalar bir yana, 1986 yılında çıkarılan 3289 Kanunun, tıpkı 1982 Anayasası gibi, değişen zamanla birlikte güncellenmesi gerekiyor. O da ayrı bir yazı konusu…

SEÇİM BELİRSİZLİĞİ ÜZERİNE GÖRÜŞ

Spor Federasyonlarının seçimleri belirsizliğini korumaya devam ettiği süreçte, tartışmalar da beraberinde geliyor. Güreş Federasyonu Başkan Adayı Sayın Halil İbrahim Kastan, seçim sürecinin gecikmesi ve belirsizliklerine, haklı olacak sorularla cevap arıyor; “Başarılı Federasyon Başkanları tekrar seçilecektir, başarısızların ise bir yıl daha makam işgal etmelerinin ne anlamı olabilir? Seçim kazanacak başkanlar geri zekalı değil ise bir sonraki olimpiyatlara hazırlanan sistemde neden değişiklik yapıp, kendini o başarısızlığın yegane sahibi yapsın? Olimpiyatlardaki başarı da başarısızlık da şu anki federasyon başkanlarınındır. Mevcut başkanların olimpiyatlarda hangi başarıyı beklediklerini deklare etsinler, o vaatlerle seçime gitsinler, hayali varsayımlarla kendi koltuklarında bir yıl daha saltanatın peşindeler. Olimpik branşların, olimpik olmayan diğer spor branşı camiasını esir etmeye kimsenin hakkı olmamalı. Sonuçta seçim kanunu, seçimden 4 yılda bir yapılır emrinin yarın ortaya çıkacak hukuki sorumluluklarının telafisi olmayan problemlerin muhatabı kim olacak?”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Yıllardır kararlar alınır Kredi kartlarıyla ilgili ya zaman aşımı nedeniyle birçok kişi zarar eder. Kedi kartları ile alınan karar avukatlara iş bulma maddesi gibi kart aidatını alabilabilmek için mahkemeye baş vur. Bin TL alacak için 3 bin TL masraf et .
 • Yanıtla

Mustafa

Kim kredi kartı aidatı için mahkemeye baş vurur ya parası çok yada aklı yok olan
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23