• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Ayağını kaybetti, umutlarını kaybetmedi…

30 Mayıs 2021


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Hiç kimse özel gereksinimli (engelli) birey olacağı hesabı yapmasa da, an geliyor kaderinin gerekliliğine rıza göstermek durumunda kalır. Yaşanılan dramatik durumu, inancınızın bir sonucu kişiye cesaret, azim ve kararlılık verir. Hayata tutunmayla başlayan ve başarı yolundaki süreç, hayatında yeni bir sayfa açılmasına neden oluyor.Önce rehabilitasyon-tedavi amaçlarıyla başlayan egzersizler sonrasında kurallar dahilinde oyuna-aktiviteye, devamında dereceye dönüşen sporcu kimlik. Bu süreci yaşayan bireylerin örnek hayat hikâyeleri, özel gereksinimli (engelli) bireyler için ne manaya geldiği/geleceğini ortaya koymaktadır. Kitle sporu dediğimiz, yaygın fiziksel aktiviteler ve bedenin eğitilmesinin bireyler için ne denli önem kazandığının örnek hayat hikâyelerine yansıyor. Şahinbey Belediyesi Ampute Futbol Takımı oyuncusu Fatih Şentürk’ün bu hikâyelerden bir tanesi. İhlas Haber Ajansından Ahmet Demir ve Lider Olgun’un haberine yansıyan bu örnek süreci paylaşmak istiyoruz. Dileriz yetkili ve ilgililer gerekli dersler çıkararak, daha çok bireyin spor aracılığıyla hayatlarını kaliteli bir şekilde geçirmelerine katkı sağlamış oluruz;

KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR

“2008 yılında üniversite sınavına hazırlanırken annemle münakaşa ettikten sonra o sinirle dışarı çıktım. Motosiklete bindim. Motosiklete bindikten 5 dakika sonra da trafik kazası geçirdim. Sol bacağımı diz altından kaybettim. 5 dakika sürdü bacağımı kaybetmem. Keskin sirke küpüne zarar hesabı oldu. Daha sonra 1 yıl kadar rehabilitasyon sürecim oldu. Rehabilitasyon sürecinin ardından ampute futbola başladım. Önceden de futbolcu olduğumdan dolayı çok kısa sürede adapte olup milli takıma seçildim…”

BAŞARILARLA DOLU KARİYER

“İlk başlarda ampute futbolda oynamak istemedim. Arkadaşımın eniştesi o zamanın Ampute Futbol Milli Takım Teknik Direktörü Halil İbrahim Köprülü ile tanıştırdı. Dediler ki; böyle bir branş, futbol var. Sen zaten futbolcusun gel bu branşı yap. Arkadaşlarım beni rehabilitasyon sürecimde apar topar kaldırdılar. Daha sonra Halil İbrahim Köprülü hocam boyuma fiziğime baktı ‘senden forvet olur' dedi. Gerçekten de beni forvet yaptı. İşte o gün başladım ampute futbola. 2010 yılında Arjantin'de ilk milli formayı giydim ve dünya 3.'sü oldum. Sonra devam ettim, Rusya'da düzenlenen Şampiyonlar Ligi turnuvasında şampiyon oldum. 2012 Meksika'da dünya 3.'lüğü, 2014 Meksika dünya 3.'lüğü, 2015-2016 Polonya Eurocuplar, 2017'de İstanbul'da yapılan Avrupa Ampute Futbol Şampiyonluğu, 6 lig şampiyonluğu, 1 tane gol krallığı derken başarılar böyle devam etti. Milli sporcu olduktan sonra üniversite sınavına girdim. Gazi Üniversitesi beden eğitimi öğretmenliği okudum ve öğretmen oldum…

EN ÖNEMLİ DESTEK AİLEDEN

Bu zorlu sürecimde bana destek veren ailem oldu. Başka kimsemiz de yoktu. Babam yurtdışında çalışıyordu. Kaza sonrası ailecek çok zor bir süreç geçirdik. Babam yurtdışında yıprandı. Elimizde avucumuzda ne varsa gitti. 3 kardeştik ve annemizden başka da kimsemiz yoktu. Çok duygusal bir mücadele verdik. Konuşulmadan anlatılan. Allah'a çok şükür şimdi beni görüp ağlamıyor. Sevinçten ağlıyor, en önemlisi bu.”

BALIKLIGÖL’DEN SALONLARA

Örnek hayat hikâyelerinden birisi de Mehmet Çetingöz’e ait. Şanlıurfa Belediyespor’un kaptanlığını yapan ve milli takım forması giyen Mehmet Çetingöz, basketbolun yanı sıra yüzme sporuyla da ilgileniyor. Anadolu Ajansı’nda (aa) yer alan habere göre, Çetingöz’ün spora başlaması rastlantıyla başladı. Balıklıgöl’ü gezerken tanıştığı antrenör aracılığıyla başarıya dönüşen spor hayatının sürecini Milli Sporcu Mehmet Çetingöz şöyle anlatıyor;

BEŞİKTAŞ’TAN ŞANLIURFA’YA  

"Bir gün ailemle Balıklıgöl'ü gezerken tanıştığım antrenör Serdar Yıldırım bana tekerlekli sandalye basketbolu oynayabileceğimi, istersem antrenmana gidebileceğimi söyledi. Antrenmanlara başladım ve kısa sürede hayatım değişti. Spor ile Türkiye'de birçok engelli arkadaşım oldu, hayata bakışım değişti. Milli takımda ve bir dönem Beşiktaş gibi büyük bir takımda oynama şansı buldum. Beşiktaş'a transfer olduğumda kontratıma istersem Şanlıurfa'daki takımıma dönerim diye bir madde eklettirmiştim. Beşiktaş'ta mutlu günlerim oldu, Avrupa maçları heyecanını yaşadım. Sonra takım yöneticilerinden izin isteyerek Şanlıurfa'ya döndüm. Çünkü ben Şanlıurfa'yı çok seviyorum, benim takımım da Avrupa kupalarında oynamalı dedim…”

‘HER ENGELLİ SPOR YAPMALI’

Her engellinin yapacağı bir spor branşı mutlaka vardır. Benim gibi engelli kardeşlerimi araştırıyorum ve spora yönlendirmeye çalışıyorum. Engellilerin evde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Ailelerinden engelli çocuklarına bu konuda yardımcı olmalarını istiyorum. Daha önceleri arkadaşlarımı izliyordum ancak bu spora başladıktan sonra izlemek yerine artık ben de oynayabiliyordum. Arkadaşlarımın yanına gittiğimde 'artık ben de spor yapıyorum' diyordum. Bu spor bana özgüven kazandırdı…"

           

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sürekli sakatatla spor yazıları

Futbolu kendine iş edinenlerin kahir ekserisi kafadan sakat tiplerdir zaten. Bu nedenle bu işi sakatlara yıkmanızda bir sakınca görmüyorum.
 • Yanıtla

Bahçekapılı

Hayata tutunmaya çalışan kendini bir şekilde toplumla iç içe yaşamaktır sportif aktivite. Bu amaçla hizmet eden her etkinlik değerlidir.Bu tür konuları işlediğimiz için teşekkür sayın yazar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23