• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Ampute futbolunda gazilerimiz, misyonerlik ve yabancılaşma

23 Ağustos 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

Beden eğitiminin ve sporun insan üzerinden etkilerini gördükçe, yaygınlaşması gayret sarf edilmesi düşüncesine kapılıyoruz. Vatan savunmasında terör gazisi olan Selami Karaçoban kardeşimizin düşüncelerini bu satırlarda paylaşmıştık. Sayın Karaçoban’ın hayatı gibi, Yüksek Lisans tez konusuda ilgi çekici, ders niteliğinde. ‘Spor yapan terör gazilerinin sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi’ konulu tezde, 118 kahraman gazilerimizin sosyalleşme ve topluma adaptasyonlarında spor etkilerinin apaçık ortaya koyuyor. Selami Karaçoban, akademik çalışmasında yer alan şu ifadeler dikkat çekici; “1996 yılında ‘Halk ve Mehmet El Ele’ bağış ve yardım kampanyasıyla kurulan Gata Askeri Tıp Akademisi bünyesine bağlı Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’nde, Gazilerin hem tıbbi tedavileri hem de tedavi süreçlerinin bitimi sonrasındaki hayata ve topluma adaptasyonlarını sağlamak amacıyla spor, sanat ve mesleki el becerilerine yönelik rehabilitasyon eğitimleri verilmektedir. Terörle mücadele esnasında yaralanıp malul Gazi olan er ve muvazzaf askerlerin yüzde 90’na yakının uzuv kayıpları olduğundan dolayı, aynı zamanda birer engelli bireylerdir. Spor, yaşamlarında birçok engelle karşılaşan ve bu engellerin oluşturduğu travma ve stresle birlikte yaşayan malul Gazilerin yaşamlarında yeni bir pencere açabilmektedir.” 

GAZZE’DE KIZILHAÇ AMPUTE TAKIMI 

Selami Karaçoban kardeşimizin tezinin sonuç kısmı, tıpkı diğer içerikler gibi önem taşımaktadır; ‘Yapılan bütün bilimsel çalışmalar, Vietnam savaşı, Afganistan savaşı ve Irak savaşını yaşamış, psikolojik ve fiziksel kayıplar edinmiş savaş gazilerinin sosyal hayata geri dönüşlerini sağlamak ve kaybettiklerini geri kazanmak adına yapılan rehabilitasyon ve adaptasyon üzerine yaptıkları…’  Tüm bunları okurken, o anda aklımıza İsrail işgali-katliamında uzuvlarını kaybeden Filistin/Gazzeli çocuklardan, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Uluslararası Kızılhaç Komitesi gözetiminde kurulan (İsrail’in abluka altında tuttuğu bölgede) Ampute Futbol Okulları geliyor. Sözde amaçları, çocukları tedavi etmek. İşin aslı araştırdığında, Müslüman Coğrafyasını bombalayan da (İsrail) tedavi edenin de (Kızılhaç) aynı anlayışa sahip olduğundan, Kızılhaç’ın yapmış olduğu uygulamanın, misyonerlik içerikli bir hareket olduğu her halinden belli oluyor. Böylelikle, sporu kimlerin ideolojilerine maşa ettiklerini görmekteyiz!. 

ALTYAPI VE YABANCILAŞMA KONUSU

 Amputeli bireylerin tedavisinde futbolun önemli rol oynadığı yerli ve yabancı bilimsel araştırmalarda görmekteyiz. Ampute Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak’ın şu sözleri dikkat kesiliyoruz, “Ben futbolculuk kariyerimde milli takım kaptanı olarak Avrupa kupasını kaldırdım. Dünya Kupası’nda da final oynadık. Biz o başarıların tesadüf olmadığını ispatladık…’ Milli takımda şimdiki hedef 2021’de yapılacak olan Avrupa Şampiyonası. Ampute futbolunda sürecin sağlıklı işleyebilmesi için sürecin sağlıklı yönetilmesi gerekiyor. Milli Takım hocamız Osman Çakmak, Anadolu Ajansına verdiği röportajda, ‘En çok önemsediğimiz şey, altpayı ve tesisleşme.’ Önem taşıyan bu uygulamaya, bizler yabancı oyuncu konusunu da dahil edelim. Ampute futbolunda yabancı oyuncu konsunda bir akım başlatılmış. Varsa öyle bir durum ‘Arkadaşlar, bize nelere oluyor. Ne idik, ne olacağız?’ yönünde soru sormak lazım geliyor. Siz eğer kendi insanınızı yetiştirmez, ‘insan kazanmaktan daha çok maç kazanma yolunda çaba sarf edersiniz’, yerli oyuncu tribüne yabancı oyuncu sahaya, anlayışı hakim olur ki, böyle bir durumda, hiç kusura bakmayın, ampute futbolu veya engelli branşlar da amacınızdan uzaklamış olursunuz. O nedenle aman dikkat diyoruz!.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasan Cücük

Değerlerimizden uzaklaşarak kazanacağınız başarıların hiçbir anlamı yoktur ... Tebrik ederim kaptanımızı ve sizleri...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23