• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Gülümseyen
Ahmet Gülümseyen
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
TÜM YAZILARI

Ahmet Kekeç Ağabeyimiz Hakk’a yürüdü…

15 Kasım 2020


Ahmet Gülümseyen İletişim: [email protected]

“Dünyaya veda ettik, atıldık doludizgin;

En son koşumuzdur bu! Asırlarca bilinsin!

Bir bir açılırken göğe, son defa yarıştık;
Allah’a giden yolda meleklerle karıştık.” Yahya Kemal Beyatlı

İNNÂ LİLLÂHİ VE İNNÂ İLEYHİ RÂCİÛN

Değerli büyüğümüz, gazeteci-yazar Ahmet Kekeç ağabeyimiz Rahmet-i Rahman’a kavuştu. 1997-2000 yıllarında gazetemiz Yeni Akit’te kendisiyle çalışmak nasip olan kıymetli büyüğümüze Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabr-ı cemil ve başsağlığı diliyoruz. Mekânı cennet olsun inşallah...

ENGELLİ SPORCULARDA İLETİŞİM…

İnsanoğlu toplu halde yaşayan bir varlık olduğu için, düşüncelerini karşı tarafa aktarma, diğer bir ifadeyle etkili bir iletişime ihtiyaç duyulmaktadır. Hayatın ayrılmaz bir parçası olan bu süreç, sosyal ilişkiler, eğitim ve iyileştirme (rehabilitasyon) gibi hayatın her alanında kendini göstermektedir. Temel amaç, kişinin diğer bireylerle sağlıklı ve etkili iletişime girmesi ve bu sayede sosyalleşmesini sağlamak. Araştırmalar, iletişim sürecinin zihinde oluşması (kodlanması) ve kurallı bir şekilde karşı tarafa aktarmasıyla başladığını görmekteyiz. Kişiler arasında etkili iletişim aracı dil ve konuşmadır. Sözel iletişim olarak isimlendirilen aracı olan dil ve konuşma, diğer bir ifadeyle işitsel sözel dil olarak isimlendirilmektedir. İşaret, konuşarak, yazarak, tercüman vasıtayla ancak iletişim kuran işitme engeli bulunan bir bireylerle birlikte, diğer bireylerin çevre ile ilişkilerini düzenlemede duygu ve düşünceleri karşı tarafa aktarma ve ifade etmek önem taşımaktadır. İçerisinde yer alan zaman diliminde ayrıcalıklı (engelli) bireylerin günlük hayatta karşılaşacakları problemler erişim şartları, eğitim, iş imkânları, sosyal hayatları önem taşısa da, bu ayrıntılar içerinde iletişim de ayrı bir önem taşımaktadır.

Etkili bir iletişim gerçekleştirmek kolay olmadığı gibi, üzerinde durulması gereken önemli bir konu! Hoşgörü ve barışın sembolü Mevlana Celaleddin-i Rûmî’nin ‘Sen ne söylersen söyle, söylediğin karşındakinin anladığı kadardır’ sözüyle, işin ehemmiyetini daha iyi anlamaktayız. Madem iletişim konusu bu denli önemli, kimlerin görev üstlenmesi gerektiği, aynı derecede önem taşımaktadır. Siz sıradan veya üstün başarı elde etmiş bir vatandaş olabilirsiniz. Elde ettiğiniz anlamlı çalışmaları topluma aktarmak istiyorsunuz, fakat duygu ve düşüncelerinizi izah etmekte zorlanıyorsunuz! Her işin olduğu gibi, sportif başarılarıyla adlarında söz ettiren ayrıcalıklı (engelli) bireylerin etkili konuşma, çevreleriyle sağlıklı iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bağcılar Belediyesinin bu hususta önemli adımlar atması, bugünkü yazımıza da konu oldu. Belediyenin şampiyon sporcularına verilen bu görevi nasıl gerçekleştireceğini, Radyo ve Televizyon programcısı Değerli Niyazi Gedik kardeşimiz üstlenmiş.

Nesillerin kendi kültür ve medeniyetlerini ancak doğru konuşup yazmakla mümkün olacağı gerçeğiyle hareket edildiğinde, yüklenilen bu görevinde önemi daha da artmaktadır. Bireyler için etkili konuşmanın taşıdığı değeri Niyazi Gedik kardeşimiz şöyle sıralıyor; “1-Türkçe’mizin doğru ve temiz kullanılması, 2-Sporcuların uluslararası müsabakalarda kendilerini Radyo, Televizyon gibi yayın organlarında kendilerini ifade edebilmeleri, 3-Kendilerini ifade etmedeki becerileri güçlendirerek bedensel engellilerini hissetmemeleri. 4-Bedensel engellileri uzaktan eğitim ile bir araya getirerek, birbirleriyle dayanışma ve kaynaşmalarının sağlanması. 5-Bedensel engelli olup, antrenörlük yapanların iletişim yönlerinin güçlü olması. 6-Engelli olup Radyo ve Tv programcılığı düşünenlerin eğitimi gibi konularda engelli milli sporcu ve antrenörlerimizin meslek ve sosyal hayattaki başarılarını desteklemek.”

BAŞARININ İLK ADIMI DOĞRU İLETİŞİM

Bağcılar Belediyesi atletizm, okçuluk ve basketbol branşlarındaki engelli sporcularına yönelik online olarak haftada 2 gün ve dört saat gerçekleşiyor. Eğitimlerle, her biri kendi branşında büyük başarılara imza atan sporcular katıldıkları platformlarda kendilerini daha iyi anlatmaları amaçlanmaktadır. Etkili konuşma için diksiyon eğitimde ‘Diksiyon, fonetik, beden dili, telaffuz, doğru nefes teknikleri, kendini ifade etmek’ konuları işleniyor. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, sporcularının aldığı eğitimin önemini şöyle ifade ediyor; “Hangi işi yapıyorsak yapalım güzel Türkçe’mizi en güzel şekilde kullanmalıyız. Özellikle sporcuysak ve tüm dünyayla irtibat halindeysek daha çok dikkat etmeliyiz. Güzel konuşma sayesinde karşımızdakine kendimize daha iyi anlatırız ve mesajımızı net veririz. Bu eğitimi çok yararlı buluyor sporcularımıza başarılar diliyorum”. 20 sporcunun ilgiyle takip ettiği kurs, iki ay sürecek. Dileriz, bu ve buna benzer projelerin diğer merkezi ve yerel yönetimlere örnek olur…

 

 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman Sırrı Dinçer

Sevgili Ahmet Kekeç unutulmayacaklar arasında yerini aldı.Yüce Allah(CC) rahmet etsin.
 • Yanıtla

dolu dizgin

yahya kemal' in mi bu şiir?..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23