Fay hattı nereden geçer?

02 Ekim 2019 Çarşamba

Her işin bir maddi ve manevi boyutu var. Her işin bir hesabı ve bir de kitabi yanı var. Aslında herkesin bir hesabı var, var olmasına da, sizin hesabınızla Allah’ın hesabı tutuyor mu, ona bakmak lazım. Onun hesabı da kitaba uygunluğu ile ilgilidir. Yoksa “Allah’ın da bir hesabı vardır”. Ve galib olacak olan O’nun hesabıdır.

Onun kevni âlemle (Yaratılan alem / sanki yaratılmayan bir alem var gibi. O yaratanın kendisidir sadece) ile ilgili hesabına giden yol, onun eserini bilmekten geçer. Sonunda “Nefsini bilen Rabbini de bulur”. O maddenin ilmi, ondaki mucizenin sırına, yani yaratılış hikmetine götüren bir kapı aralar. Gerçeklik kapısından çıkar ve hakikate ulaşırız. Bu sonsuzluğa açılan bir kapı ve yolculuktur.

Eğer insan bu hakikat yolculuğundan saparsa, işte asıl o zaman ve o noktada fay kırığı oluşur. O fay kırığından kişi cehennem çukuruna düşer. Dünya başına yıkılır. 

Bana kalırsa dünyadaki fay hatlarının dünyevi sebepleri yanında uhrevi sebepleri de vardır. Nasıl insan bedeninde ruh ve beden birbirini tamamlarsa, insanın bu âlemdeki tasarrufları, onun dış bedeni olarak dünyayı da etkiler. Dünyadaki deprem bu anlamda bedenimizin titremesi ya da seğirmesi gibi bir şeydir bir bakıma. Dünyanın dengesini bozar, fıtratına zarar verir, onu sadece madden değil, manen de tahrip ederseniz, arz titrer, gök kusar. Diker olan elinizle yaptığınız başınıza göçer ve yamyassı eder.

Mısır deltasından, Gâvur gölüne, Amanoslara yani Gâvur dağına, Ahir dağına kadar uzayan kırık, Lut kavminin helak olduğu o Lut gölü kırığı, aslında bir gay ve lezbiyen kırığıdır, bizim kitaplarımızda. Yasin 15’te “2’si vahiy kâtibi havari 3 mü’minden”den söz eder. Oradan uzaklaşır uzaklaşmaz onları kuvvetli bir ses, bir haykırma yakaladı. Bu sesle yok olup gittiler.

Hz. Şuayb’in kavmi, Urfa Medyen bölgesinde; Hz. Salih’in kavmi, Hicr bölgesinde; Hz. Hûd’un kavmi ise Ahkâf bölgesinde helak olmuştur. Kur’an-ı Kerim Sebe kavmini perişan eden Arim Seli, Ashâbu’l-Uhdûd hadisesi ve Fil olayından da bahseder. Bazen yer depreşir, bazen gökten meteor yağar, bazen sel olur, fırtına olur, salgın hastalık olur, çekirge, sivrisinek helak sebebi olarak çıkar karşımıza. Su basar ya da yer ve gök, suyu emer de toprakta hiçbir canlı bırakmaz. Bazen azgın insanlar maymuna dönüştürülür.

Daha yakın zamanda, Hz. İsa’dan sonra bir asır geçmeden Hatay’da, Habibünneccar dağının eteklerinde yaşanan olayı hatırlayın.

Kızılderilileri yok eden, kara derilileri köleleştiren, sarı ırkı sömüren, 1., 2. Dünya Savaşlarını çıkartanlar, soğuk savaşın arkasındaki güçlerin sebep oldukları fitnenin herhalde dünyada bir karşılığı olacaktır.

Kitap bize Kitapta yazan emir ve yasaklara karşı gelen, küfür, zulüm, ahlaksızlık ve haddi aşmakta ısrar eden toplumların sonunun ne olduğunu ve olacağını anlatır aynı zamanda. 

Fil suresini hatırlayın: “Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atan (kuşlar), nihayet onları, kurt yeniği ekin yaprağı gibi yaptı.”    

Eğer zulmetmekten vazgeçer, Allah’a savaş açanların yolundan vazgeçer, onlara karşı savaşırsak ve bozgunculuk ve zulüm yapmaktan sakınan kimselerden olursak, umulur ki Allah bize bir çıkış yolu gösterecek, işimizi kolaylaştıracaktır. O zaman da ilahi gazaptan korunmuş ve rızaya ulaşanlardan olmuş olacağız. Yunus kavmini hatırlayın haber verilen kara bulutlar fırtına ve duman üstünüze bela yağdırmadan tövbe edin. Ve unutmayın, Allah, cahil, zalim, fasık, rüşvet alan, işi ve makamı ehline değil de yakınına veren, münafık, fuhuş, kibir, israf bataklığına saplanmışlara, onlara yardım eden, onlarla olanlara yardım etmez. “De ki: Allah’ın size üstünüzden (gökten) veya ayaklarınızın altından (yerden) bir azap göndermeye ya da birbirinize düşürüp kiminize kiminizin hıncını tattırmaya gücü yeter.” (En’âm 6/65)

Allah cahillerin başına pislik yağdırır. Bakın Peygamberin dilinde “Ebu Cehil” ümmi olan değil, hani şu “Cehaletin bu kadarı ancak eğitimle mümkündür” ikazına konu olan, aklını put edinen, müstekbir, “Hakikate kör”, Bel’am karekterli “kitap yüklü eşekler”dir.       

Bakın, bu “biz ıslah edicileriz” diyen “bozguncular”dır bu felaketlerin sebeplerinden birileri de. Hani şu kaygan toprağa ve yumuşak zemine, menfaat için gökdelen diken ahlaksızlar var ya ve bir de onlara ruhsat veren gafiller, onlardan söz ediyorum. Bakın Allah onların dualarını da, namazlarını da kabul etmeyecek. Nasıl olsa, hacca gider, tövbe eder, defteri sildiririz diyenler var ya, onların tövbeleri de kabul edilmeyecek. “Vay o namaz kılanların haşine ki” diye başlayan ayeti hatırlayın. Hani o haketmedikleri makamlara oturup, siyasetçi, bürokrat, işadamı, medyacı, STK maskeli tipleri, ehlini, şeytanlarının dostlarını başlarına toplayıp, kapalı kapılar arkasında fısıldaşarak iş kotarmaya çalışanlar var ya, onları söylüyorum! Biz de “İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak eder misin Allahım” diye düşünelim.

Depremin aynı zamanda bir İlahi ikaz olduğunu unutmayalım. Allah dilerse bir musibetten bin nasihat de çıkarır. Deprem sadece felaket değildir, derstir. İnsanlar felaket karşısında tövbe eder, gerçeklerle yüzleşir. Birbirine yakınlaşır. Bir yerde su batıyorsa, başka yerde çıkar. Bir yer kuraklaşıyorsa, bir çölde yeni bir vaha oluşur. Bu dün de böyle idi, bu gün de böyle. Yarın da böyle olacak. Her şey geçicidir. Zenginlik de geçicidir, yoksulluk da. Allah’tan başka baki olan hiçbir şey yoktur ve olmayacak. “Ağzımızın tadını kaçıran ölümü anmak”, “ölüm gerçeği ile yüzleşmek” beşeri kemal için bir fırsattır aslında. Felaketler insanları Allah’a yaklaştırır. Bir gece vakti, okyanus ortasında hortuma yakalanan bir gemiyi hatırlayın. O gemi, yüzen bir ada misali Titanik olsa ne yazar. O son pişmanlık fayda vermez. Ama fırtına dinince insanların büyük bir kısmı o pişmanlığını unutur ve kaldığı yerden hayatına devam eder, ta ki, yeni bir felakete kadar.

Asıl fay hattı beynimizden ve kalbimizden geçer. İnsanoğlu söz ve eylemleri, yapıp yapmadıkları ile ya kendi cennetine sırtında tuğla taşır, ya da kendi cehennemine sırtında odun taşır. Bu, bu dünyada da böyle, ahiret yolculuğunda da böyle. Kendi fay hattımızı da kendi elimizle kendimiz kazarız bu dünyada..

Allah (cc)’ın kimleri, niçin ve nasıl helak edeceğini açıkladığı ayetlerin meallerini yarın vereceğim inşallah. 

Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ALI.FALI.F10 gün önce
  Allah razi olsun, Allah gorusun.
 • Ödemişli EfeÖdemişli Efe11 gün önce
  EY DOSTLARRR VE SAYI HOCAM (ABDURRAHMAN DİLİPAK)... SİZDEN BİŞEY RİCA EDİYORUM MUCİZE GÖRMEK İSTEYEN VARSA. 1999 DEPREMİ 7.4 KURANI KERİMDE 7. SURE 4. AYETE BAKIN LÜTFEN. 5.8 İSTANBUL DEPREMİ KURANI KERİMDE 5. SURE 8. İNCİ AYETE BAKIN LÜTFEN. eğer biz münafık HAİNfetö yüzünden, EHLİ SÜNNET VE İSLAMI BU GÜNE KADAR SAF DURULUĞU İLE YAŞATMIŞ GÜNÜMÜZE KADAR GETİREN DEVLETİN BİLE YAPAMADIĞI KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA SADECE ALLAHIN KİTABINI VE EHLİ SÜNNETİ ÖĞRETEN TOPLULUKLARA ADALETSİZLİK YAPARSAK DAHA ÇOOOKKKK KONUŞURUZ BU KONULARI. SELAM VE DUA İLE...
 • Ödemişli EfeÖdemişli Efe11 gün önce
  EY DOSTLARRR VE SAYI HOCAM (ABDURRAHMAN DİLİPAK)... SİZDEN BİŞEY RİCA EDİYORUM MUCİZE GÖRMEK İSTEYEN VARSA. 1999 DEPREMİ 7.4 KURANI KERİMDE 7. SURE 4. AYETE BAKIN LÜTFEN. 5.8 İSTANBUL DEPREMİ KURANI KERİMDE 5. SURE 8. İNCİ AYETE BAKIN LÜTFEN. eğer biz münafık HAİNfetö yüzünden, EHLİ SÜNNET VE İSLAMI BU GÜNE KADAR SAF DURULUĞU İLE YAŞATMIŞ GÜNÜMÜZE KADAR GETİREN DEVLETİN BİLE YAPAMADIĞI KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA SADECE ALLAHIN KİTABINI VE EHLİ SÜNNETİ ÖĞRETEN TOPLULUKLARA ADALETSİZLİK YAPARSAK DAHA ÇOOOKKKK KONUŞURUZ BU KONULARI. SELAM VE DUA İLE...
 • UKKUKK11 gün önce
  Japonya'da zannediyorsam LGBT çok iyi.... Aksi takdirde depremlerin daha büyük zararlara yol açması beklenmez miydi?
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ11 gün önce
  Hocam: Yer kabuğundaki tektonik hareketlerle Allah'ın gazabını karıştırıyorsunuz galiba. Allah'ın gazabı ansızın gelir ve öyle bir vurur ki feleğinizi şaşırırsınız. Bunu en son Gölcük depreminde görmüştük, unuttunuz mu yoksa. Orada yaşananları siz bizden daha iyi bilirsiniz, tekrar yazmama gerek yok. Bir önceki de Fil Vakası'ydı, onu da biliyorsunuz zaten. Bu iki gazabın ortak yanı nedir onu da biliyorsunuz. (Allah'ın koruması altında ki varlıkları ortadan kaldırmaya çalışmak, yani haşa Allah'a savaş açmak). Hocam peki biz ne yaptık: Afganistan'daki, Suriye'deki, Filistin'deki, Yemen'deki, Arakan'daki, Irak'taki, Doğu Türkistan'da ki, Somali'deki çocukları biz mi öldürdük. Kadınlarına biz mi tecavüz ettik. Bosna'daki Müslümanları biz mi katlettik. Atom bombasını biz mi attık. Yahudi'leri fırınlarda biz mi yaktık. Birinci ve ikinci dünya savaşını biz mi çıkardık. Haçlı Seferleri'ni biz mi düzenledik, Hz. Hasan'ı, Hz. Hüseyin'i biz mi katlettik. Hz. Ali'yi, Hz Osman'ı, Hz. Hamza'yı biz mi şehit ettik. Suçumuz ne peki; mazlumlara sahip çıkmak mı? Yurdundan, yuvasından sürülen milyonlarca Suriye'li, Irak'lı kardeşlerimize kucak açmak mı? Arakan'daki, Afrika'daki, Yemen'deki çocuklara yardım götürmek mi? Hocam, gerçekten yanılıyorsunuz, bence bir kez daha düşünün. Yeryüzünde masum bir ülke varsa o da Türkiye'dir. Yeryüzünde masum bir insan varsa o da Türk insanıdır. Çünkü bizim milletimiz, daima mazlumun, ezilenin yanında olmuştur, onlara sahip çıkmıştır. Allah'ın gazabını hak edecek bir şey yapmamıştır. İçimizde beyinsizler, günahkârlar elbette ki var farkındayım ama bunların zamanla düzeleceğine inanıyorum. (Allah'ın gazabını hak edecek bir şey yapmaktan yine Allah'a sığınırız).
 • Osman Osman 11 gün önce
  Şeriyattan ancak kafirler korkar
 • Muhammed AdakMuhammed Adak12 gün önce
  Allah razı olsun hocam
 • hercaihercai12 gün önce
  Bazi kardeslerimiz sayin Dilipak'in ne anlattigini anlamamis durumda, Dilipakabimizmuslumanlarin maneviyati gidince ne olacagini anlatiyor. Deprem de Allah'in isi, niye, cunku bu alemi ve herseyi Allah yaratti. Bazilari da dogadan gelen birsey diyor, evet oyle tamam. Ama bu dogayi ve dunyayi yaratan ve bizi yaratan da ayni Yaratici, kim o? ALLAH.
 • RabiaRabia12 gün önce
  Euzubillahimineşşeydanirracimbismillahirrahmanirrahim58 Hiç bir ülke (veya şehir) olmasın ki, kıyamet gününden önce biz onu (ya) bir yıkıma uğratacağız veya onu şiddetli bir azabla azablandıracağız; bu (muhakkak) o kitapta yazılıdır.isra süresi 58.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak yeni binalarda bu şiddetteki depremi çok rahat atlattık.fakat helikopter uçuşu ve motor sesleri çok rahatsız etti.birde İstanbul trafiğindeki yolculara hiç mi acimiyorlar.bari İstanbul bu durumlara gelecek bu beceri yoksunlari yöneticileri nasıl haketti.vah vah.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun.hasbinallahu ve nimel vekil deriz.tesekkurler
 • hercaihercai12 gün önce
  Sayin Dilipak, yazinizi boyle yazacaginizi i dusunmustum, aynisi cikti.Cok guzel bi yazi, insanlara ders olun diye.Yani,Hidayet kime gelecekse gelecek, ama onu da isteyecek. Cehenemegitmek pahali, ama cennete gitmek cok ucuz yemin billah. O da Allah'in sonkitabina, Peygamberimizin(SAV)sunnetine uyarak.
 • Ahmed SerhendAhmed Serhend12 gün önce
  Günahlarımıza tövbe edelim! Hazret-i Allah, tevvâbîni sever...
 • MehmetMehmet12 gün önce
  Zeus adlı kardeşime cevap olarak yazıyorum.Depremlerin meydana gelişi yer kabuğu ve onun oluşum süreciyle ilgili bir olaydır.Fakat tarihte bazı kavimlerin insan doğasının( fıtratının ) dışına çıkması kimi zaman doğal afetlerle kimi zaman kendi içinde çıkan farklı akımlarla kimi zamanda başka kavimler tarafından yıkılmasına yol açmıştır. Pompei bu konuda çok carpıcı bir örnektir veya Abbasi devletinin moğollar tarafından yıkılması yada Roma devletininHunlar tarafından ikiye ayrılmasına yol açması vb. Allahın doğal bir afet ile sosyal bir aykırılığı kesiştirmesi imkan mümkündür
 • KeremKerem12 gün önce
  Ali Ağaoğlu torunu yaşındaki genç bayanları sevgili yapıp süper lüks araçlar alıyordu yatlar katlar derken ülkemizdeki kriz Ağaoğlunuda vurdu iflasa yakalandı ağaoğlu kurtarıldı  burası TÜRKIYE. Ver mehteri.
 • Yusuf DUMANYusuf DUMAN12 gün önce
  Yazıların bir kısmını okudum. Bilenle Bilmeyen bir olmaz. Mülkün, ARŞINsahibi var. Vesselam.
 • EsraEsra12 gün önce
  Merak ettiğim ,çocuk ve hayvan tecavüzcülerinin kadın katillerinin de lgbt liler kadar payı var mı acaba bu depremde ?
 • EsraEsra12 gün önce
  Deprem gibi felaketler uyarı için geliyorsa sadece belli gruplara değil toplumun tümüne uyarı niteliğinde olmalı en yukardan en aşağıya kadar herkes kendini sorgulamalı herşey herkes dört dörtlükmüş gibi
 • EsraEsra12 gün önce
  Velev ki sapkınlıklar depremi tetikliyor ? Neden sapkınlıkların yoğun olduğu ülkelerde deprem olmuyor ? 
 • ZEUSZEUS12 gün önce
  Dünyada insan yada herhangi bir canlı yokken dahi deprem oluyordu.
 • MustafaMustafa12 gün önce
  Okuyucularınızın çoğu da tıpkı sizin gibi,her biri birer cevher maşallah. Üstün zekalarınız karşısında mest olmamak mümkün değil.
 • Ali BabaAli Baba12 gün önce
  İşlevini yitirmiş hükümsüz gazetenin gereksiz yazarı oldunuz,ayrılın yenilenin,
 • Ali KemalAli Kemal12 gün önce
  Haftasonu dikkat edin
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ12 gün önce
  Arkadaşın biri Mehdi'ye inanmadığından bahsetmiş. Ne yani, sen inanmıyorsun diye Mehdi gelmeyecek mi? Bu aynı; mağarada, karanlıkta yaşayan birinin güneşin doğuşuna inanmaması gibi bir şey. O adam inanmıyor diye güneş doğmayacak mı?
 • MehmetMehmet12 gün önce
  Değerli hocam yeryüzündeki afetlerin artmasında insanların hem doğal yaşamın hem de sosyal yaşamda Allahın yasalarını çiğnemesinin çok büyük etkisi vardır örneğin zekatın verilmediği yada az verildiği bir toplumda ne kadar huzur olabilir ne kadar merhamet ve sevgi olabilir.Faizin her türlüsü Allahla savaşmaktır ve toplumu içten çürütür.Allahın emirlerindeki hikmetler çok yönlü bakıldığında daha net görülür.Asıl mesele şudur bence hangiölçüye teslim olacağız ? Kendi ölçülerimize mi Yoksa Alemlerin sahibi ve sonsuz bilgiye sahip olan yüce rabbimize mi? Evet asıl mesele ölçüyü kim belirler ama her konuda......
 • maraşlımaraşlı12 gün önce
  Elektriği neden zam gelir sayın yazar sana zahmet araştırımısın , Allah cc suyu bedava akıyor bundan elektrik maliyetleri nasıl etkileniyor , hadi doğalgazdan elektrik üretimi ithalata bağlı , özelleştirilen elektrik firmaları durduk yere neden zam yapar , artık tadını kaçırdılar , israfı kesmek yerine hala vatandaşa yüklenmek , esas fay hatlarını bu zulüm tetikleyecek benden söylemesi
 • MehmetMehmet12 gün önce
  Bilimsel bir konuyu neden dini bir konu haline getiriyorsunuz. Dünyada depremlerin en çok olduğu ülkelerden birisi Japonya. Bunların çoğu Budist ama bilimin gereğini yerine getiriyorlar. Bununla nasıl baş ederim diye araştırıyor, kafa yoruyor ve çözüm buluyor. Deprem dediğiniz Allah'ın sünneti. Ateşin yaktığı gibi, Rüzgarın estiği gibi, Yağmurun yağdığı gibi. Bu bir mucize değil. Eşeği kazığa bağlamak gibi. Tedbir almak bize düşen bir vazife. Tedbiri aldırmak dahil her türlü Takdir Allah'ın. Hz. Allah peygamberleri ile o kavimleri mucizeleriyle önceden uyarıyor. Uyarılara kulak asmadıkları için helak ediyor. Allah Ademe Esmayı (yani her şeyi) öğretti. Nasıl kiNokta Besmelenin, Besmele Fatihanın, Fatiha Kur'anın ve Kur'anda Kainatın özüdür. Nasıl ki Fatihadan Kur'anın tamamını çıkaramazsınız. Kur'andan da kainatın her şeyini çıkaramazsınız. O bir rehberdir, Işıktır. Bize çalışmayı ilim yapmayı öğütlüyor ama biz bunu yapmıyoruz. Yaşadığımız hayat içerisinde yer alan Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji, Psikoloji vs. bilimler hakkında bilgi sahibi olmak Kur'an okumaktır. Bilimler Kur'anı tefsir eder. Yani O'nun söylemek istediğini söyler. Arı ile ilgili ayetleri nasıl anlarsınız. Onu inceleyerek. Bilim bize Allah'ın isimlerinin tecellilerini anlatır.
 • Zübeyir DurduZübeyir Durdu12 gün önce
  Muhterem hocamızın hakikati haykırışı ahlaksızları çıldırtmış! Hemen Japonya örneği verilir olmuş. Yok efendim putperestlermiş. niye orada yıkım olmuyormuş. Melesinin özünü kaçırıyorsunuz. Bir insan evladının ümmete arslanlık eden Cumhurbaşkanımız gibi, ölüme korkusuzca yürüyen Ömer Halis Demir gibi mi olmasını ister yoksa Kerimcan Durmaz gibi Samat Liçina gibi mi olmasını ister? Kim evladının dejenere bir sapkın, şımarık yılışık bir müptezel olmasını ister? Sapkınlar belki bir memleketi hüsrana götürmez ama sapkınları müspet gören bunu normal diye dayatan her yolla bunun toplumda artması için çalışan şer odakları ilahi gazabı celbeder. Evladının Zeki Müren gibi olmasına razı olmayacak birisi böylelerin avukatlığına soyunuyorsa bilin ki gizli gündemi ahlaksızlığın millete sirayeti ve toplumun dejenere edilmesidir.
 • şenay doğanşenay doğan12 gün önce
  adını hatırlamadığım bir pkklı ile bu site üzerinden kapışmıştım peygamberin ve allahu tealanın afrine geldiğini söylemiştim türk askeri ve beraberindekiler sizinki gibilere kapak olsun dediğimdee allah amerikayı depremle vurmuştu 
 • AdemAdem12 gün önce
  Askerliğini yapan imanlı gariban vatanını seven o. Vergisini veren o şehit olan o ezilen. Dövülen hor görülen o fay hattı
 • Ahmed 61Ahmed 6112 gün önce
  Dilipak ayetlerden bahsediyor...yorum yazanlar gülmekten duramıyorlar..neye gülüyorsun bre... gavurlar bilee ilahi ikazdır derken...ey bazı yorum yazan cahiller...an sağlam binalarınızda Allah sizi yerin dibine batırmaktan aciz deyil..japonyada 9 şiddetinde da bişe olmuyormuş ...bu nasıl imamn...Allah cc het kavme anlıyacağı dilden ikaz ediyor..kasırgalar, hastalıklar, kuraklıklar.....ikaz deyilmi 9 şiddetinde debremi veren 19 şiddetinde veremezmi...Allah şöyle buyuruyor..başınıza gelen belalargünahlarınızdandır..gavurlar istedikleri gibi inana bilirler..
 • AdemAdem12 gün önce
  Siyasilere olan guveni kırdı fay hattı
 • Zümrüt kutluZümrüt kutlu12 gün önce
  Kuranın mealini bizde okuyoruz ne gaylar,ne lezbiyenler yaşamış o zamanlar niye depremler olmamış böyle, böyle kafalar olduğu müddetçe biz yerimizde sayarız hala.
 • Mehmet Burhan AKINMehmet Burhan AKIN12 gün önce
  Sayın Abdurrahman hocam, Allah sizin gibi yazar, düşünür ve islami bilgileri öne çıkan, müslüman kardeşlerimizi bilgilendiren aydınları yüceltsin, çoğaltsın. Allah gaflet uykusunda olan tüm müslümanları uyandırsın, içinde bulunduğumuz, idare edildiğimiz yanlış yöntemlerden arındırsın. Dünya kadar gazeteci, yazar, araştırmacı her gün boy göstermektedirler, neye yarar sayın hocam? Soyadınız gibi diliniz daim pak, kaleminiz güçlü olsun, Allah sizden razı olsun. Keşke sizin gibi dostların çevresinde toplanmayı bilseydik. Emekli öğretmen müslüman bir kardeşiniz.
 • Tayfun altındere Tayfun altındere 12 gün önce
  Çok doğru hakikat bu inananlar için tabi
 • DFDF12 gün önce
  :)) İNANIN GÜLMEKTEN DİYECEK LAF BULAMIYORUM
 • Garip bir kul...Garip bir kul...12 gün önce
  Abdurrahman Bey demokrasi şirktir. Hâkimiyet milletin değil Allah’ındır. Kur’an-ı Kerim’de hâkimiyet Allah’ındır diyor. Öncelikle şirk’e savaş açın. Biz cahil değiliz tabi ki 2 Z yani zulüm ile zina artınca 3. Z yani zelzele olur.
 • Allahı yenen japonAllahı yenen japon12 gün önce
  Allah depremleri senin yadığın gibi gazap için yolluyorsa japonyaya da sapıklıkları için yollıyor. Japonlar ibret alıp töğbe etmek yerine depreme karşı önlem alıyorlar. 
 • vatandaş soruyorvatandaş soruyor12 gün önce
  İstanbul'a eko imamo felaketi gelmiş, deprem olsa ne yazar!
 • GöktuğGöktuğ12 gün önce
   yanıltıyorsun.Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. UNUTMA
 • klmklm12 gün önce
  RİVAYET DE. DOST İSTEYENE ALLAH C.C. MÜRŞİDİ KAMİL İSTEYENEPEYGAMBER NASİHAT İSTEYENE KURAN VE SÜNNET İBRET İSTEYENE ÖLÜM YETERDENMİŞTİR....HALABUNLARDAN NASİHAT ALMAYANAHELAK EDİLEN KAVİMLERİN HALİYETECEKTİR....
 • gay hattıgay hattı12 gün önce
  evet hocam hep marmara gay hattı bu depreme neden oluyor çok haklısınız gay hattı üzerine inşaa yapmaktan kaçınmalıyız
 • şükrü onukşükrü onuk12 gün önce
  İlahi ikaz sadece derprem değil ki , Tayfundur , kasırgadırdondur , aşırı sıcaklardır ,şiddetli rüzgarlardır ,zamansız ölümlerdir ,aşırı yağışlar sonucu oluşan felaketlerdir , patlamalardır , yeryüzünün ağırlıklarını boşaltması sonucu oluşan lavlardır ,tsunamidir , dalgalardır ,fırtınalardır ,buz dağlarıdır ,bulaşıcı hastalıklardır . daha neler nelerdir . İlahi ikazı görmezden gelerek esip görlemede bir tercihtir .
 • KurtuluşKurtuluş12 gün önce
  Sayın Dilipak (gerçekten dilin temizse) Fay hattını 1999 depreminde ve sonrasında Pay hattına çevirenleri yaz. Peygamber efendimiz. Hz. Muhammed Mustafa SAV. Önce tedbir sonra tevekkül demiş. Kuru kuru dua ile olsaydı şimdiye çoktan uçardık.
 • Kinta KuntaKinta Kunta12 gün önce
  Japonya da 9 şiddetinde deprem olurken yıkım olmuyor da Türkiye de 7 şiddetinde deprem neden oluyor. Putperest Japon’lar Lut kavmi olmuyorda Müslüman Türkler mi Lut kavmi oluyor. Allah verdiği her sıkıntının ve felaketin tedbirinize vermiştir dürüst çalışırsan tedbirini alırsın.
 • Huzeyfe K.Huzeyfe K.12 gün önce
  Mùslūman olan bir devleti bence.Můslūman gòrūnùp din bayrak dūşmanlarinin ekmeğine yaģ sùrmek icin aday cikaranlar zihniyeti de yikabilir.bu da benim fikrim.
 • MuhafazakarMuhafazakar12 gün önce
  Ben yapılan yeni inşaatların malzemelerine bakıyorum örneğin demirler oksitlenmiş korozyona uğramış olarak aylarca suyun yağmurun altında bekletiliyor betonlarıda incecik betonlara su bile verilmiyor bunlarmı depreme dayanıklı olacaklar müteahhitlere ekonomistlere ve deprem tahmininde bulunanlara inanmıyorum güvenmiyorum.Söylediğim gibi tahmin yapıcılar ekonomistler olsun deprem uzmanları olsun akıllarına estiği gibi söyleyip durur ve sonrada birbirleriyle çelişirler geleceği sadece Allah bilir varsayımlar falcılık işte eğer bilimsel verilere dayanmıyorsa 7.5 olacak 2,5 dakika sürecek yok olmadı 6,5 olacak yok yok 7.2 olacak ne bunlar ya hele o ekonomistler yok mu şimdi alım zamanı şimdi satım zamanını diye diye herkesi zarara uğratırlar İstanbul depreminin fay hattı denizin içinden geçiyor ya karadan geçseydi ne olur du halimiz?Yeni yapılan inşaatlara güvenim yok yada her ayrıntısına kadar başında durman gerekecek uyduruk uyduruk inşaatlar yapılıyor kitabınada uyduruluyor
 • BAYBARSBAYBARS12 gün önce
  BİRÜLKEYİ,BİRDEVLETİ DEPREM YIKMAZ..... HIRSIZLAR ,YIKAR ....
 • Hasan ÇetinHasan Çetin12 gün önce
  Sayın Abdurrahman Dilipak Abim,güzel tespitlerinden dolayı Allah(cc) sizden razı olsun,ellerine ve kalemine güç kuvvet versin,bizlerede anlama kabiliyeti versin inşaallah.Hz. mevlana(ks) mesnevi şerifinde buyuruyorki''Biz şanslı kavimiz çünkü Allahü Teala Kuran'ı Kerimde önceki kavimlerin isyanlarından dolayı başlarına gelen felaketleri anlatıyorki,sizde aynı duruma düşmeyin diye bize uyarıda bulunuyor.Belki o kavimlerin yerinde biz olabilirdik''diye bizi tefekküre yönlendiriyor.Sizin bütün tespitlerinize katılıyorum.Haberleri,oturumları takip ediyoruz,bir kişi çıkıpta kardeşim önceki kavimlerin başına böyle böyle şeyler gelmiş bizde şöyle yapalım gibi hiç bir söz söylemiyor.Gerçekten şuna inanıyorumki,sizinde buyurduğunuz gibi bu deprem ve diğer afetlerden tek kurtulma çaresi maddi tedbirlerin yanında Allahü Tealaya nasuh tevbesi ile tevbe edip Rabbimizin Kuran 'ı Kerimde sıkıntılı durumlarda okumamızı isrediği duaları canı gönülden okuyarak yardım istememizdir.Sayın Muhterem Abim Allahü Tealaya emanet olunuz.
 • klmklm12 gün önce
  Efendimiz saskul ve hükümdar peygamberlik arasında tercih hakkı verilince O kul peygamberliği tercih etmiştir. Ve dünya Mümin in zindanı kafirin cennetidir buyurdu. Rabbimiz de size gönderilen bütün sıkıntı ve belalar da işlediğiniz ğünahlar yüzündendir buyurdu.. Yoksa lstanbul da hiç suç ve günah işlenmiyormu.????
 • OkurOkur13 gün önce
  Allah, insanın kalbine çok hassas bir deprem (titreşim) ölçer yerlestirmistir. En ufak sarsıntıyı bile ölçen bu ölçek dikkatsizlik yüzünden bir gün gelir bozulur. 9,10 siddetindeki sarsıntıları bile anlamaz, bir gün gelir insan. Beyin ölümü yada mezarda iman tahtasına kafayı vurunca anlaşılmaz ölüm. Kalbin ölmesi dir. Allah; titremeyen kalpten, kararmış ve muhurlenmis kalpten, müflis kalpten, bizi yöneticileri ve inananları olmaktan ve olanlardan korusun...
 • Şehbaz ali Şehbaz ali 13 gün önce
  AHMAK {ZEUS} OKU:Hem Rus gibi olanlar, mensuh ve tahrif edilmiş bir dini terk etmekle, hak ve ebedî ve kabil-i nesh olmayan bir dine ihanet etmek derecesinde gayretullaha dokunmadığından, zemin şimdilik onları bırakıp, bunlara hiddet ediyor.}
 • Şehbaz Ali Şehbaz Ali 13 gün önce
  *«Umumî musibet, ekseriyetin hatasın­dan ileri gelmesi cihetiyle, ekser nâsın o zalim eş­hâsın ha­rekâ­tına fiilen veya iltizamen veya iltiha­ken ta­raftar olma­sıyla mânen iştirak eder, musi­bet-i âmmeye se­bebiyet verir.»*Sözler 172*”fiilen”*: âhirzaman fitnesini ve Süfyaniyeti düşünmeden ve alışkanlık gafletiyle bid’atkâr hayatı, medenîlik zannedip yaşamak ve böylece bid’atın ya­yılmasına şuursuz yardım et­mek.. *”iltizamen”*: bid’aları medenî hayat zan­nıyla ve heva ve hevese uyarak yaşamaktan başka fikren ve lüzumlu görüp taraftar olmak.. *”iltihaken”*:, Süfyaniyet cereyanına dahil olup orada çalışmaktır.Not:Hem Rus gibi olanlar, mensuh ve tahrif edilmiş bir dini terk etmekle, hak ve ebedî ve kabil-i nesh olmayan bir dine ihanet etmek derecesinde gayretullaha dokunmadığından, zemin şimdilik onları bırakıp, bunlara hiddet ediyor.}
 • ata-istanbulata-istanbul13 gün önce
  Fil suresini hatırlayın: “Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atan (kuşlar), nihayet onları, kurt yeniği ekin yaprağı gibi yaptı.”hoca iyi uyutuyorsunuz sümer asur masallariyla insanlari. hic birsey üretmeden tarikat cami vs kurup inanan cennete gidecem diyen insallari sövüslüyorsunuz. gercekten bir allah varsa ve hikayelerdeki gibi kuvetli ise neden tasla ebabille ugrassin. ol desin olsun dimi ya? sirf birileri zina etti diye deprem yaptirip bebekleri neden öldürüyor?
 • Suat KılıçSuat Kılıç13 gün önce
  Çok alakasız yorumlar var. Muhterem Dilipak; Dilinizde, kaleminiz de pak ve tertemiz. Benim bildiğim siz her zaman hakkı ve hakikatı savundunuz. Allah için sizi seviyor ve çok saygı duyuyorum. İyi ki varsınız. Allah sizden ve sizin gibilerinden razı olsun.
 • ZEUSZEUS13 gün önce
  Fay hattı olmayan yerlere, deprem yolu ile ilahi uyarı nasıl yapılacak? çelişki var bu yazınızda. cahiliye döneminden kalma, doğa olaylarını anlayamayan insanların uydurdukları hikayeler, hala size gerçek geliyorsa, diyecek sözümüz yok Abdurrahman bey. İçki içildiği için İzmit'te deprem olduğunu düşünen insanlar olabilir, New York'da, Paris'de neden deprem olmuyor desen cevap yok, onların ilahi uyarıya ihtiyaçları yok demekki. Şimşeği, Yıldırım'ı ZEUS mu gönderiyor, insanları uyarmak için? Din ve Bilimi birbiriyle çeliştirmeyin. Din Büyükleri, doğa olaylarını anlatmaya çalışmasın, bunu zaten yüzyıllardır yapan bilim adamları var.
 • klmklm13 gün önce
  Rahmeti Lutfubüyükolan Rabbimiz Kutsal Rehberimizde bizi Azabı ile korkutur Mükafatı ile Müjdeler. Akılsahibleri içinde bunu anlamak çokkolay Fakat nefisve şeytan insanı şaşırtır. İşte mesele ve imtihan feraset burda başlıyor... Aklı iyi kullanıp' diğer
 • Tata TongaTata Tonga13 gün önce
  ıslah edicilere gerek yok. hatta tek işlem bile yeter. kendine yapılmasınıistemediğin bir şeyi başkasına yapma. sadece bu bile bile toplumu düzeltir. toplum düzelir ise devlet düzelir. devlet toplum için vardır. toplum yok ise zaten devlet olamaz. toplum devlet kurar. sonra bazıları devleti ele geçirip toplumu kurmaya çalışıyor. arıza da buradan çıkıyor.
 • Tata TongaTata Tonga13 gün önce
  "Bakın, bu “biz ıslah edicileriz” diyen “bozguncular”dır bu felaketlerin sebeplerinden birileri de." diyor ya. Islah edicilere falan gerek yok! Kuranı Kerimde sayılmış işte. Basit dört işlem. toplama, çıkarma, bölme, çarpma. öyle kare köklerine, kesirlere, sinüslere, algoristmaya falan gerek yok. ne deniyor? Yalan söyleme, iftira atma, faiz yeme, yoksullara yardım et, hırsızlık (emek hırsızlığı -emeğin hakkını vermeme- da buna dahil) yapma.. birkaç tane. hadi birkaç tane de ekleyebilirsin zina etme, adam öldürme, çalış, toplum düzelir. (Bu kaidelerin korunabilmesi ve sürekliliği için sayılı ibadet: namaz, oruç, zekat) toplum düzelir ise devlet düzelir.Islah edicilere, mehdiye (mehdiye inanmıyorum), kurtarıcılara vs. gerek yok...
 • şükrü onukşükrü onuk13 gün önce
  Kavimlerin helakına sebep olan su , rüzgar gücü ve yeryüzünün içindekileri dışarı saçması ve sallanarak jeolojik değişime sebep olması olaylarıdır . İnsanların davranışları ile bu kuvvetlerin Manevi emir veyauyarılmadan kendiliğinden harekete geçtiğinin de bir uyarı olduğunu ortalama her insanınbunu inkar edemeyeceği ,görmezden gelemeyeceği bir olgu . Tedbir takdirin önüne geçmese de bu gerçeğe aykırı hareket etmeninmeydan okuma anlamına geleceğini ,Meydan okuyanların , yüksek yerlere çıkarak emredilmiş suyun gücünden kurtulacakların , başkasına yarılan denizin kendisi içinde yarılacağı büyüsüne kapılanların ,uyarılara kulak asmadan rüzgarın sesinden kulakları sağır olanların ibretlik sonlarını mukaddes kitabımız bildirmektedir . Yönetici makamlarihmalkarlıkla suçlanacağına insanların kendilerini sorgulamaları daha doğru bir yöntem olacaktır .
 • Eski TürkiyeEski Türkiye13 gün önce
  Hariri İngiltere'de sevgilisine 16 milyon dolar haracamış. Ne diyorsun bu işe sayın yazar? 15 milyar dolarımızı alıp elini kolunu sallaya sallaya gitti bu adam. 15 milyar dolar yahu. Bundan kimler ne paylar aldı?
 • mervemerve13 gün önce
  Kazdığınız kuyu inşallah cehennem kuyularından bir kuyu olur ve sonsuza kadar o çukurdan çıkamazsınız İblisin evlatları
 • cahitcahit13 gün önce
  Hadi Fransa'yı anladık sana ne oluyorKaddafi, Afrika para birimi oluşturma ve bunu idare edecek Afrika Bankası kurma süreci sonuna yaklaştığında öldürüldü. Fransa uçakları Libya'yı niye bombaladı sanıyorsun?Beyefendi…Son şövalye…En sevilen politikacı…Türk dostu…Bizim medya Fransa eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın ölümü üzerine bu başlıkları kullandı. Kimi gazeteler ölümünü ve cenazesini birinci sayfadan verdi. Köşe yazarları övgü yarışında bulundu.Şu basit soruyu sormalıyız:Fransa'nın eski bir cumhurbaşkanının vefatı bizi niye bu kadar “intéressant” (enterese) ediyor/ ilgilendiriyor? (Türkçe'de 6 bin 467 Arapça sözcük varken, 5 bin 253 Fransızca kelime var. Hadi biri din'in dili, ya diğeri?)Sömürgeleriyle tanınan ülkenin eski cumhurbaşkanına methiye dizmek de ne oluyor?“Fransa” deyince…“Chirac” deyince…Benim aklıma ilk gelen, Afrika'da 14 ülkede kullanılan CFA Frangı oluyor!CFA, Fransa'nın sömürgelerinde oluşturduğu “Afrika Finansal Topluluğu” (Communauté Financière Africaine) demek. Bundan önceki adı 1945'ten 1958'a kadar “CFA”, “Fransız Afrika Sömürgeleri” (Colonies Françaises d'Afrique) idi. Sonra adını değiştirdiler.Tabii ki bu paralar Fransa'da basılıyor!CFA kararnamesini çıkaran kimdi; Chirac'ın yanında siyaset öğrendiği Charles de Gaulle!Fransa, 74 yıldır tedavülde tuttuğu bu para birimiyle yoksul Afrika ülkelerin gelirlerini Paris'teki hazinesine dolduruyor.Fransa, 1999 yılında AB üyesi olunca Frank tedavülden kalktı; ama tabii ki sömürgedeki para birimini Euro'ya çevirmedi; başkasına yutturur mu kolonilerini?
 • Malkoç Malkoç 13 gün önce
  ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ , İLMÜDÜRLÜĞÜ , BİNASI ÇÜRÜK , ÇIKMIŞ.... KOLONLARI PATLAMIŞ.... BOŞALTILMIŞ...
 • Hikmet UçaklıHikmet Uçaklı13 gün önce
  Yazmak ve analiz etmek çok güzelde; İslam dünyası ve Müslüman erk sahipleri gerçekten iman edip gerekleri yerine getiriyormu? Öyle ki her şeyi yapacaksın sonra Dine, imana, ahlaka, adalete, vicdana karşı ne varsa her fiilde bulunacaksın sonra boş içi dolmayan süslü sözlerle yol alacaksın, Rabbim kandırılamaz ki. Sadece fani yaşamını cennete dönüştürme gayretine şehveti bir hisle sarılacaksın yok bu işler bu kadar kolay mı?
 • Mehmet ayMehmet ay13 gün önce
  Fay hattinin nerede gectigini bilmem de, elektirige, dogalgaza gelen zamlarla, bu gariban halkin beli her gecen gün biraz daha bükülüyor.Siz kalkmis neden bahsediyorsunuz.Üstad, konuyu dagitma, halkin durumunu yaz.
 • mustafamustafa13 gün önce
  Allahın emir ve yasakları ne? .......on emir......Allahın emir ve yasakları ne için var?...... toplumda düzeni sağlamak için.Toplumda düzen sağlanınca ne oluşacak? adem (insan) ademler ortaya çıkacak. adem kim? Allahın dünyada kendisine halife seçtiği, herşeyi(tüm eşyayı), yani Allahın yarattığı herşeyi bilmesi gereken zat, bilgisi artınca meleklerde ona secde edecek, yoksa cahili kabul etmiyorlar.Allah ademi niye yarattı? Ademin bu dünyadaki görevi ne?Allah ademe eşyanın ismini nasıl öğretiyor? herşeyin ismini öğrenmek ademin görevi mi?bu görevi yerine getirmeyen(islam toplumu)in başına ne geliyor?ademin asıl yapması gereken, üzerine bor olan, bizim hiç bilmediğimiz saymadığımız esas ibadeti ne?
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 13 gün önce
  BELEDİYEBAŞKANINIDEPREM TOPLANTISINA ÇAĞIRDIN , ÇAĞIRMADINI HALLEDERSEK.... DEPREMETEDBİRALMAYABAŞLAYACAĞIZ...
 • Japonya da depremJaponya da deprem13 gün önce
  Güzel yazmışsiniz, müslüman dünyanın sorunu şu sanırım. Allah'ın bu dünyayı bir takım fizik, kimya etc kanunlarina göre kurduğu ve yuzyil alnin secdeden kalkmasa da o kanunlardan senin yuzyil ibadetin için vazgeçmeyeceği konusunu kavrayamadılar. Yani "çok namaz kılıyorum fay hattına çürük bir gökdelen yapayım Allah korur, çok namaz kılıyorum su 100 derece kaynar ama beni icine atsan zerre zarar vermez, çok namaz kılıyorum, örtülüyum kamu yetim parasiyla yurtdisinda bedavadandoktora yapayim ceheneme gitmem, çok namaz kiliyorum, sohbete katiliyorum, soruları çalayım diger gencler figüran gibi girsin sinavlara umutlarini emeklerini gaspedeyim cehenneme gitmem" gibi bir garip inanç oluşmuş. sağolsun tatikat cemaatlerin işledigi tasavvuf hikayeleriylealni secdeden kalkmiyorsa bu dunyadaki fizik kimya uzay kanunlarinin, hatta kuran emirlerinindevre dışıkalacagıni zanneden bir müslüman türü ortaya çıktı. Yani söyleyecek söz yok aslında deprem bile bir uyarı gorevi yapamaz bu sahte muslumanliga, münafıklara ki...
 • irfan aksözirfan aksöz13 gün önce
  Kalemine sağlık. Canımızı acıtıcı amma gerçek ve mükemmel bir analiz. Teşekkürler Sn. Dilipak.
 • engineerengineer13 gün önce
  şiir : ÇIRAK ARANIYORElim sanata düşer ustaDilim küfre, yüreğim acıyaÖlüm hep banaBana mı düşer usta?Sevda ne yana düşer ustaHicran ne yanaYalnızlık hep banaBana mı düşer usta?Gurbet ne yana düşer ustaSıla ne yanaHasret hep banaBana mı düşer usta?Refik DURBAŞ
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 13 gün önce
  Allah onların ateşini artırsın, bu dünya da da ahirette de:Hani millete hizmet için gelen ama şahsi menfaatlerine hizmet edenler, hani o haketmedikleri makamlara oturup, siyasetçi, bürokrat, işadamı, medyacı, STK maskeli tipleri, ehlini, şeytanlarının dostlarını başlarına toplayıp, kapalı kapılar arkasında fısıldaşarak iş koparmaya çalışanlar var ya, onların.“İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak etmeAllahım” Aminn!
 • YusufYusuf13 gün önce
  Depremin ilahi ikazla ne ilgisi var.Bu ilkel bir yaklaşım. Allah kimseyi mağdur etmez. Beynini çalıştırmayanlar mağdur olur. Japonyada da 8 şiddetinde deprem oluyor kimse ölmüyor. Çünkü beyinlerini çalıştırıyorlar. Hurafelere kanmıyorlar. Dualarla felaketlerin önlenemeyeceğini, biliyorlar. kuranda da aklınız çalıştırın der. Aklını çalıştırmayanlar hüsrana uğrar der. 
 • doğrucudoğrucu13 gün önce
  ﴿ Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvâya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.5. sure 8. ayet maide
 • muratmurat13 gün önce
  şahane bir analiz ve yorum
 • engineerengineer13 gün önce
  zengin kimdirrotşildleri ve serveti kutsayan gafil, karun da zengindi,firavun da zengindi, nice sultanlar, krallar, çarlar da zengindi hem öyle 150 yıl falan değil 1000 yıl yaşayanları vardı , nerdeler, ya cehennemde ya da cehennem de değil mi? kim ne cehenneme isterse gidebilir, kim de cenneti isterse cennet ucuz değil cehennem dahi lüzümsuz değildir, 7 cehennem 8 cennet olduğuna göre toplam her 15 kişiden 7 si cehenneme 8 i ise cennete gidecek demektir, cehenneme gidecek olanlar fakir, cennete gidecek olanlar ise gerçek zenginlerdir, cehennemdekilerle cennettkiler akrabalarını görebilmeleri için cennet cehennem arasına bir köprü yapabilecekleri söylenmiş, köprünün yarısı cennettekiler,yarısını da cehennemlikler yapacak, başlamışlar cehennemlikler köprünün yarısını hızla bitirmiş, cennettekiler yavaş gidiyor, nedenini araştırınca bakmışlar bütün müteahhitler cehennemdeler.
 • hirzislikhirzislik13 gün önce
  Bizim insanımız hırsızı sever,onu kendinden görüp sever.Taa ki kendi evi başına yıkılınca anlar.
 • Erdoğanoğlu/BATMANErdoğanoğlu/BATMAN13 gün önce
  Bence "FAY HATTI" Hakikatte; Ademoğlunun Kalbinden Geçip Amellerinde Şekil Alan, Cennet Ve Cehennem İle Nihayete Eren Kaderi İlahinin Bir Tahakkukudur...NOKTA
 • NobodyNobody13 gün önce
  Dünyevi günahlara atıf yaparak depremleri buna bağlayan aydın kesimler Allah'tan haber getirir kadar emin . Doğru şu ki yapılan hata ve zulmün karşılığı var mıdırvardır benim burda merak ettigim konu şu ki her meydana gelen olayın suçlusu olarak halk tabakasının görülüp korkularla sindirilmeye calisilmasidir.Biz malzemeden çaldık rüşvet aldık her önüne gelen binaya izin verdik demek yerine biz deprem alanlarını peş keş çektik demek yerine Allah adına konuşup ey insanlar sizin günahlarıniz bunlar demeleri kadar aşağılik bir durum olamaz .Fay hattı hep halkın günahların dan geçiyor nedense çalan çırpan yolsuzluk yapan ihaleleri satan haksız kazanç sağlayan yöneticilerin evlerin fay hattı hiç çekmiyor kulüplerin şirketlerin borcunu silenlerin devlet arazisini peş keş çekenlerin evlerinden günahlarindan fay hattı geçmiyor neden se siz efendiler gürûhu Fay hattı nerden geçer oturduğunuz o kaltuklara bakın .
 • Deprem DedeDeprem Dede13 gün önce
  Deprem yıkmaz, hırsız yıkar. Hırsız kim? Müteahhit. Müteahhit kim? Diğer hususlar hikâye kısmı....
 • OkurOkur13 gün önce
  Fay hattı iman sahibinin kalbinin tam ortasından geçer. Ve ahlakını, hal ve hareketini, kültürünü kısaca yaşamını o hat belirler. Fay hattı kalbinden şaşıyor sa imanda da depremler başlar. Bizim şu anda yaşadığımız deprem de bu ışte... "Şehrin diğer ucundan gelerek bagiran" adamların derdi de bu... Kazandiklarimizla kaybettiklerimizin hesabını yapmamız için son çıkış noktasını kacirmamaliyiz.
 • Rüstem kayaRüstem kaya13 gün önce
  Abdurrahman hocam güzel konulara deginiyorsunuz tesekür ederiz sizinle yüzyüzede görüsmek isterim
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ13 gün önce
  Hocam: Tam tersine ben, bu 5.8'i Allah'ın bize bir lütfu, bir ihsanı olarak görüyorum. Evet, İstanbul bir deprem bölgesi ve kırılmak üzere olan bir fay hattının üzerinde yaşıyoruz. Bu, örümcek ağına çamaşır asmak gibi birşey. Ne zaman kopacağını ya da kırılacağını bilemezsiniz. Bu kırılmanın önüne geçemezsiniz ya da engelleyemezsiniz. Olacaksa olur. İşte tam burada 5.8 devreye giriyor. Allah'u Teâlâ bize bir fırsat veriyor ve yol gösteriyor. 5.8' de kimsenin burnu bile kanamıyor ve büyük bir depremde yıkılma tehlikesi olan binalar, okullar ve diğer yapılar ayın on dördü gibi günyüzüne çıkıyor ve Allah'u Teâlâ bize bu defolu yapıları onarma fırsatı veriyor. Bundan daha büyük bir lütuf ya da ihsan olur mu? Ya biz hazırlık yapmadan yedinin üzerinde bir deprem olsaydı! Ne olurdu halimiz hiç düşündünüz mü? Allah korusun, gerçekten düşüncesi bile korkunç! Onun için kardeşlerim; Yüce Allah'ın bu uyarısını dikkate alıp en kısa zamanda tüm önlemlerimizi almalıyız. İçimizde beyinsizler çok biliyorum, ama ben bu tehlikenin onlar yüzünden başımıza geldiğini ya da geleceğini düşünmüyorum. Çünkü, içinden geçtiğimiz sıkıntıların bir geçiş sancısı olduğunu düşünüyorum. Kara gün kararıp kalmaz, elbette ki aydınlığa çıkacağız. Bilmiyorum belki yarın, belki yarından da yakın, gerçek kimliğimize döneceğimizi düşünüyorum. Çünkü biz yeryüzünün en şerefli milletiyiz, mazluma, ezilene, yolda kalmışa sahip çıkarız. Alnımız aktır. Kalbimiz temizdir. Allah bizi biliyor, gerisini boşverin siz. Korkmayın, üzülmeyin, endişelenmeyin çünkü ben, Allah'u Teâlâ'nın bu milleti çok sevdiğini ve daima da koruyacağını düşünüyorum.(Allah'a emanet olun).
 • AbdülkadirAbdülkadir13 gün önce
  Valla zengillik te yoksullukta geçici değil. Yaratıcı bunlara müdahalede etmiyor. Bakın rothscildlara rockerfellere ve diğer dünyayı yöneten ailelere hepsi yaklaşık 150 yıldır hatta daha fazladır zenginler ve onların fakirleşmesi yok devamlı zenginlik var. Bu laf boş bir laf olsa gerek.
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 13 gün önce
  Rabbimiz yar ve yardımcımız olsun bizleride emir ve yasaklarlarına uyanlardan eylesin amin inşaallah.
 • OkurOkur13 gün önce
  "%40'ı Cumhurbaşkanının ağzından soyletenler." Bunun halkta nasıl bir olumsuz karşılığının oluşacağını bilmiyorlar mı. Niyetleri nedir. Cumhurbaşkanının çevresindekiler bunu göremeyecek kadar mı? Bilgi sahibi... Gerisini yazmak benim için zor. Dudaklarimi okuyun...
 • AbdullahAbdullah13 gün önce
  Kalemine yüreğine sağlık hocam. Allah razı olsun. Bu firavunlar zalimler her yanı sardı.
 • OkurOkur13 gün önce
  Artık yazmayacağım dedim... Sayın Dilipak gibi muzdaribim... Evet bir deprem oldu Istanbul'da; imrail mektubu ve Osman öcalan soslu... Daha büyüğü geliyor %40soslu... Birileri yada Allah "gozleri kör, kulaklar sağır mı etmiş" ibretle seyrediyorum. Ne kadar Arif olmasam da "anı". Mısır da başlatılan ve yolsuzluk soslu hareket ne hikmetse Irak ta neşet etmiş... Türkiyenin sağlam bastığı ve YPG yi sikistiracagi ayağının üstüne... Şair; "Ebu Cehil ölmedi ya Muhammet, kıtalar arası dolaşıyor" dediği gibi... Biz deprem arası depremi tüm şehvetli ile "birbirimize ikram ederken!" Sayın Dilipak ın dediği gibi "içimizdeki bizi aşağılar ın aşağısına çekenler" yüzünden helak olmamız kaçınılmaz.Bu gerçek "Basra dan geçtik, Türkiye yanacak". Allah "en hayirlisina" bizi ulaştıracaktır. Amenna...

Günün Özeti