• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

YPG'den kaçan Arap genç: Devlet kurup, Türkiye'yi vuracaklarını söylüyorlardı!

Suriye'de silah zoruyla katıldığı terör örgütü YPG/PKK saflarından Barış Pınarı Harekatı sırasında kaçan Araplardan Abdülgani Ali Halil el-Handak, 'Bize 'devlet kuracaklarını, Türkiye'yi vuracaklarını ve herkesin gideceğini, onların kalacağını' söylüyorlardı' diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2019-12-06 12:17:00 - 2019-12-06 12:24:06
YPG'den kaçan Arap genç: Devlet kurup, Türkiye'yi vuracaklarını söylüyorlardı!

Barış Pınarı Harekatı öncesi YPG/PKK'lı teröristlerce zorla silah altına alınan Handak, terör örgütünün Araplara karşı tutumunu ve örgütten kaçarak Suriye Milli Ordusu'na (SMO) teslim olma hikayesini Tel Abyad'daki AA muhabirine anlattı.

23 yaşındaki Handak, "Örgüte katılmak zorunda kaldım. Beni yakalamasınlar diye onlardan iki yıl boyunca kaçtım. Tır şoförlüğü yapıyordum. Bir gün 2019'un başlarında biri beni Karakozak'ta yakaladı. Oradan da beni Aynularab'ın (Kobani) batı kırsalındaki kamplarına götürdüler." dedi.

Handak, söz konusu örgütün kampında 13 gün kaldıktan sonra Haseke’ye gönderildiğini söyledi.

"Bize 'devlet kuracaklarını, Türkiye'yi vuracaklarını söylüyorlardı"

Haseke ilinde zorla alıkoyulduğunu ve silahlı eğitimlere tabi tutulduğunu belirten Handak, "Eğitmenler arasında Suriye'den olanların yanı sıra Kandil’den gelenler vardı. Burus ve Murat gibi örgüt kod adları vardı. Bize 'devlet kuracaklarını, Türkiye'yi vuracaklarını ve herkesin gideceğini, onların kalacağını' söylüyorlardı." diye konuştu.

Handak, "En çok Arapları yakalayıp zorla silah altına alıyorlardı. Arapları cephe hatlarına gönderirlerdi ancak kendileri geride dururlardı. Bize karşı ayrımcılık yaparlardı." bilgilerini paylaştı.

"Silahınızı bırakın ve evlerinize, iş yerlerinize geri dönün"

Barış Pınarı Harekatı başlamadan 10 gün önce örgütten kaçmak için SMO askerleriyle irtibata geçtiğini anlatan Handak, "Onlarla (YPG/PKK'lılarla) yaklaşık 9 ay kaldım. (Harekat öncesi) Eğer kaçsaydım ailemi göç ettireceklerdi. Amcamın çocuklarını da yakalayacaklardı. Bu yüzden bu süre boyunca onlarla kalmak zorunda kaldım." ifadelerini kullandı.

Handak, harekatın başlamasının ardından SMO sayesinde Ayn İsa bölgesinde örgütten kaçmayı başardığını dile getirerek, "Örgüt saflarına katılmak zorunda kalanlara sesleniyorum. Silahınızı bırakın ve evlerinize, iş yerlerinize geri dönün. Bu bir kardeş tavsiyesi." diyerek çağrıda bulundu.

Örgüt safından kaçtıktan sonra normal hayatına devam ettiğini kaydeden Handak, "Şimdi çok şükür elbise mağazam var. Çalışıyorum. Hiç kimse seni zorlamıyor." şeklinde konuştu.

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, önceki gün Rasulayn'da yaptığı açıklamada, SMO'ya teslim olmaları halinde YPG/PKK'ya zorla katılıp suça karışmayanları affedeceklerini duyurmuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir deneyin be

Bize ait olan toprakları geri alma vakti gelmişken böyle girişimler işimize gelir. Gelin bir vurun bakalım sonu ne olacak ?
 • Yanıtla

lkjbv

ben diyorumki diyarbakırdaki annelerin yüreğindeki feryadı duymayan görmeyenlere hdpye oy verenlere hdpye gizli destekleyenlere işbirliği yapanlara diyorumki sizin.......
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23