• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Vakıf’ta dijitalleşme öne çıkacak

Vakıf Katılım ve Vakıfbank, 2020’de dijitalleşmeye yönelik yatırımlara önem verecek. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Yatırımlarımızı ağırlıklı olarak dijital projeler üzerine yapıyoruz” derken, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Dijitalleşmeyi odağımızda tutuyoruz. Dijitale yön veren banka olup ilkleri yapmak istiyoruz” diye konuştu.

2019-12-06 10:52:00 - 2019-12-06 11:00:40
‘Vakıf’ta dijitalleşme öne çıkacak

Türkiye’nin öncü bankalarından Vakıf Katılım ve Vakıfbank dijitalleşme yönünde önemli adımlar atıyor.

Dünyanın dijital alanda devrimler ve yepyeni teknolojik dönüşümler yaşadığı bir dönemde, sektöre yeni nesil alt yapılar kullanan dijital bir kurum olarak giriş yaptıklarını ve tüm ürün ve hizmetlerinin dijital anlamda geliştirilmeye açık olduğunun altını çizen Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, ‘’Dünyanın dijital dönüşümü çok hızlı gelişiyor. Geceden gündüze farklı teknolojik gelişmelerin yaşandığı çağımızda yatırımlarımızı ağırlıklı olarak dijital projeler üzerine yapıyoruz. MobildePOS, bu alanda hayata geçirdiğimiz önemli projelerden sadece biri. MobildePOS gibi teknolojik ve pratik bir uygulamanın kamu ve katılım bankaları arasından ilk kez Vakıf Katılım tarafından uygulanması son derece gurur verici” dedi.

Ekonomiye 9 ayda 300 milyarlık kaynak

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, bankanın dijital altyapısının yenileyerek, ‘en teknolojik banka’ olma hedefiyle yüzde 100 yerli ve milli ürünler çıkardıklarını ve ekonomiye 9 ayda 330 milyar lira kaynak aktardıklarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Türkiye için Değişim Başlıyor” diyerek başlattığı il programlarına katıldıklarını söyleyen Üstünsalih, ‘Herkes 2020’den çok umutlu’ mesajını verdi.

Abdi Serdar Üstünsalih, Türkiye ekonomisinin geleceği ve sektöre sağladıkları katkılarla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

Klasik bankacılık yapmıyoruz... İnovasyona ve dijitale çok önem veriyoruz. Sürekli yeni ürün çıkarıyoruz. 2020’de de olacak. 63 kişinin çalıştığı bir Ar-Ge merkezimiz var. Biz fikri sunuyoruz, onlar üzerinde çalışıp, ürüne dönüştürüyor. Beyin göçünün tersine çevrilmesini önemsiyoruz.

Dijitalleşme olmazsa olmazımız

Dijitalleşmeyi odağımızda tutuyoruz. Dijitale yön veren banka olup ilkleri yapmak istiyoruz. Noterlerle, tapuyla, Merkez Bankası’yla entegrasyon süreçleri başlattık. Adalet Bakanlığı’yla bir proje yaptık. Ön ödemeli kart çıkardık. Mahkumlar artık bunları kullanacak. Hapishanede nakit hareketi bitecek. İki pilot yerde yaptık, şimdi bunları yayacağız.

Türkiye Noterler Birliği (TNB) ile vekaletname ve azilname sorgulamalarının daha hızlı ve güvenli yapılmasını sağlayacak TNB Bilişim Sistemi Verilerinin Paylaşımı Protokolü’nü imzaladık. Entegrasyon ile vekaletname ve azilname sorguları online olarak gerçekleştirilebilecek. Ana bankacılık yazılımımızı kendimiz yazdık. Fintechlerle en çok çalışan bankalardanız. İlk Blockchain teknolojisini biz yaptık. 2020’de KOBİ’lerimizin finansmana erişimini kolaylaştıracak olan Dijital Kredi Projemizi devreye alacağız.

Devir işlemi bir haftada tamamlanacak

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı’nca (VakıfBank), bankanın yüzde 58,51’lik hissesinin Hazine’ye devrinin bir hafta içinde tamamlanması öngörülüyor. VakıfBank’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, bankanın A ve B grubu olmak üzere toplam yüzde 58,51’lik hisselerinin Hazine’ye devrine ilişkin işlemlerin Cumhurbaşkanı kararının yürürlüğe girdiği 3 Aralık’tan itibaren bir hafta içerisinde tamamlanacağı bildirilmişti.

Sermaye yapısı güçlendi

Bankadan yapılan açıklamada ise devir işlemiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün asli faaliyetlerini daha etkin yerine getirebilmesi için belirli ve sürekli bir gelir kaynağına sahip olması ve bankanın sermaye yapısının güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Açıklamada, hisse devir işlemi sonucunda bankanın kamu sermayeli banka statüsü, stratejisi, iş modeli ve insan kaynakları yaklaşımında herhangi bir değişiklik olmayacağı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

Türkiye’nin öncü bankalarından

“Daha da güçlenen sermaye yapısı, teknolojik altyapısı, nitelikli bankacılık hizmetleri ve uzman kadrosuyla Türkiye’nin öncü bankalarından biri olan bankamız, kalkınma ve toplumsal fayda sağlama yolunda ortaya koyduğu özenli çalışmalarla, piyasalardaki etkinliğini daha da artıracak, tüm paydaşlarına hızlı ve etkin bankacılık çözümleri sunmayı sürdürecektir. Bankamız, stratejik projelerin yanı sıra istihdam yaratan, ihracatı ve üretimi destekleyen, katma değer oluşturan, toplumsal refahı artıran projelere finansman sağlamaya ve toplumun tüm kesimlerinin yanında olmaya devam edecektir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23