• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Terken Hatun’un çocukları kimdir? Terken Hatun’un kaç çocuğu var?

Terken Hatun’un çocuklarının isimleri | Uyanış: Büyük Selçuklu dizini yakından takip edenler; dizide geçen olayların ve karakterlerin hepsinin tarihte olup olmadığını merak ediyor. Dizide en çok dikkat çeken karakterlerin başına Terken Hatun geliyor. Pek, çok kişi Terken Hatun’un kim olduğunu araştırıyor. Peki, Terken Hatun kimdir? Terken Hatun kimin annesidir? Terken Hatun’un kaç çocuğu var?

Yeniakit Publisher
2021-01-25 22:30:00 -
Terken Hatun’un çocukları kimdir? Terken Hatun’un kaç çocuğu var?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde en dikkat çeken karakterlerin başında Terken Hatun geliyor. Peki, Terken Hatun’un kaç çocuğu var? Terken Hatun nasıl öldü?

Terken Hatun’un çocukları kimdir? Terken Hatun’un kaç çocuğu var?

Terken Hatun, I. Melikşah’ın eşidir. Tarihin en güçlü kadın karakterlerinden biri olarak ifade edilen Terken Hatun için ‘Osmanlı’da Hürrem ne ise Selçuklular’da da Terken Hatun O’dur’ ifadesi kullanılıyor.

Büyük Selçukluların en görkemli dönemi Sultan Melihşah döneminde yaşandı. Ancak I. Melikşah henüz 37 yaşındayken yaşamını yitirdi. Sultan Melihşah’ın ardından ise sultanlık kavgaları başladı.

Terken Hatun'un doğum yılı bilinmiyor. Terken Hatun Batı Karahanlıların Kurucusu İbrahim Tamgaç Han'ın kızıdır. 1064 yılında Karahanlı Han'ı kızı Terken ile Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın oğlu I. Melikşah evlenmiştir.

1092 yılında Sultan Melikşah yaşamını yitirdi. Ancak Melikşah'ın ölümü konusunda farklı rivayetler bulunuyor. Bazı kaynaklarda I. Melikşah'ın av sırasında öldüğü bazı kaynaklarda ise sultanın zehirlendiği belirtiliyor. Sultanlığa 13 yaşındaki oğlu Ebu'l Muzaffer Berkyaruk geçti. Ama bu süreç çok kısa sürdü. Çünkü Melikşah'ın ilk eşi Terken Hatun kendi oğlunun hükümdar olmasını istiyordu. Bu sebeple Terken Hatun önce devlet adamlarının desteğini aldı. Sonra da Abbasi Halifesi Muktadi'ye oğlu I.Mahmud için hutbe okuttu.

Böylelikle 5 yaşındaki I.Mahmud hükümdar oldu.

5 yaşındaki I.Mahmut ve annesi Terken Hatun Selçuklu Devleti’nin en yetkili ismi haline gelmiş. 1094 yılında Terken Hatun ağır bir hastalığa yakalandı ve yaşamını yitirdi. Onun ardından oğlu I.Mahmud çiçek hastalığına yakalandı ve 6-7 yaşlarında hayatını kaybetti.

Terken Hatun’un Melikşah’tan Dâvud, Ahmed, Mâh-Melek Hatun ve Mahmud adlı dört çocuğu olmuştur.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23