• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Teravih namazına nasıl niyet edilir?

Teravih namazına nasıl niyet edilir? sorusu merak ediliyor. Mübarek Ramazan ayında yatsı namazı ile beraber kılınan teravih namazına ilişkin detaylar araştırılıyor. Müslüman alemi için oldukça önemli ve mübarek olan bu günde koronavirüsü salgını nedeniyle camilerde bu namaz kılınamayacak. Peki, Teravih namazına nasıl niyet edilir?

Yeniakit Publisher
2020-04-24 19:30:00 -
Teravih namazına nasıl niyet edilir?

Yani Hz Muhammed (SAV) in sürekli olarak yaptığı sünnetlerden değildir. Ancak islam aleminde teravih namazı Ramazan ayı olmazsa olmazlarındandır. Ramazan Ayının erdemine vakıf olmak sevaplarından daha fazla yararlanabilmek adına önemli bir ibadet türüdür. Yılda 1 ay olduğu için zaman zaman nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu ile ilgili bilgi tazelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Teravih namazı sünnet-i müekkede olarak Peygamber Efendimizin (S.a.v.) devamlı yaptığı bir namazdır. Teravih Namazı 20 rekattır ve her iki rekatta bir selam verilerek kılınabileceği gibi 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir. Hz. Peygamber, teravih namazını birkaç gece dışında sürekli olarak tek başına kılmış ve arkadaşlarını "Kim ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahtan bağışlanır" diyerek bu namaza teşvik etmiştir (Buharı, "Salâtü't-terâvîh", 1; Müslim, "Salâtü'l-müsâfîrîn", 174).

Teravih namazına nasıl niyet edilir?

Euzü Besmele çekilerek teravih namazına niyet edilir. "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için teravih namazını kılmaya." denilir. 

Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı, Ramazan ayında olmak üzere yirmi rekattan ibaret sünnet namazıdır. Teravih namazına Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ve dört halife de devam etmiştir. Diğer namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır.

Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gülhan oktar

Doğru duzgun bilgi yuk
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı