• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Koronavirüsün ilacı’nın toprakla buluşması tamamlandı

Halk arasında koronavirüse iyi geldiğine inanılan sarımsağın Kastamonu’daki ekim sezonu tamamlandı.

Yeniakit Publisher
2020-04-06 16:06:00 -
‘Koronavirüsün ilacı’nın toprakla buluşması tamamlandı

Küresel çapta on binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı iyi geldiğine inanılan sarımsağın en iyi cinsi olarak gösterilen Taşköprü sarımsağının Kastamonu’da şubat ayında başlayan ekimi sona erdi.

Sezon tamamlandı

Kastamonu'da coğrafi işaret belgeli Taşköprü sarımsağının ekimi tamamlandı.

Önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü ilçesinde şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz ayı başlarında hasat ediliyor.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarımsak ekim sezonunun tamamlandığını belirtti.

“Dikim alanı 25 binden 22 bin dekara düştü”

Sarımsak ekim alanında bu yıl bir azalma yaşandığını anlatan Butur, "Bu sene biraz daha dikimin az olduğunu görüyoruz. Dikim alanının 25 bin dekardan 22 bin dekara düştüğünü düşünüyoruz. Bunun sebebi maliyetler çok yüksek. Sarımsağın toprakla buluşma maliyeti yüksek. Dikim zamanında sarımsağın kilogramı 40 lira civarındaydı." dedi.

“Ülkemiz ve dünya koronavirüsle savaş halinde”

Sarımsağın çok emek isteyen, zahmetli bir ürün olduğuna dikkati çeken Butur, "İnşallah hayırlı, bol ve bereketli bir yıl olur. Günümüzde ülkemiz ve dünya koronavirüsle savaş halinde. Bu noktada da sarımsağın çok önemli bir ürün olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Sarımsak koronavirüse iyi gelir mi?

Aşı ve tedavi yöntemiyle ilgili çalışmaların sürdüğü koronavirüse karşı sarımsağın iyi geldiği fikri halk arasında yaygın olarak benimseniyor.

Ancak konuya ilişkin açıklamalarda bulunan uzmanlar, sarımsağın koronavirüse karşı iyi geldiğini ortaya konan bir bulgu olmadığını ancak vücut direncini artırmada çok önemli bir katkısı olduğunun altını çiziyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

dr gökhan çelik kvc

GÜNDE 10 DİŞ SARIMSAK YERSEK SOSYAL MESAFEYİ SEVE SEVE KORURUZ.BENCE SÜPER YÖNTEM
 • Yanıtla

serdar

bu ülkede hala çin sarımsağı satılıyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı