• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İki yüzlülükleri ortaya çıktı! Türkiye saldırıya uğradığında yardım etmeyecekler

İngiltere merkezli anket ve veri analiz şirketi YouGov tarafından yapılan bir araştırma, Fransızların yarısından fazlası Almanya'nın ise büyük bir kısmı Türkiye'nin olası bir saldırıya maruz kalması durumunda NATO'nun Ankara'yı savunmasına sıcak bakmadığını ortaya çıkardı.

Yeniakit Publisher
2019-12-05 11:16:00 - 2019-12-05 11:33:23
İki yüzlülükleri ortaya çıktı! Türkiye saldırıya uğradığında yardım etmeyecekler

ABD ve Avrupa ülkelerinin terör örgütlerine verdiği desteğin gölgesinde gerçekleşen NATO toplantısı sona erdi. Ancak yankıları uzun süre konuşulacağa benziyor. Ve maalesef Türkiye, NATO müttefiklerinin teröre sağladığı destek yüzünden yüzlerce şehit verdi. Şimdi tartışmaların odağında yeni bir konu daha oturdu.

İngiltere merkezli anket ve veri analiz şirketi YouGov tarafından yapılan bir araştırmada Fransızların yarısından fazlası Türkiye'nin olası bir saldırıya maruz kalması durumunda NATO'nun Ankara'yı savunmasına sıcak bakmıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' yönündeki ifadeleri dünya gündemini haftalarca meşgul etti. Bu sözlere karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'a yönelik tepki göstermesi, halihazırda Barış Planı Harekatı nedeniyle gerilen Paris-Ankara ilişkilerini daha da olumsuz etkiledi.

İki ülke arasında NATO üzerinden yaşanan tartışma bu yılın nisan ayında YouGov tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırmayı yeniden gündeme getirdi. Araştırmada 'Rusya Türkiye'ye saldırırsa NATO Ankara'yı savunmalı mı? sorusuna Fransızlar ve Almanların çoğunluğu 'hayır' yanıtını verirken, Amerikalılar 'evet', İngilizler ise bu konuda ikiye bölünmüş bir görüntü verdi.

Aynı araştırmada Fransızlar ve Almanlar, Rusya'nın olası bir saldırısı karşısında Romanya ve Ukrayna'ya da yardım edilmesine sıcak bakmazken Yunanistan'ın savunulmasından yana görüş bildirdi. Araştırmada bir diğer ilginç nokta, Almanların çoğunluğu böyle bir senaryoda ABD'ye de yardım edilmesine karşı çıkıyor ancak Amerikalılar Almanya'ya yardıma gidilmesi gerektiğini düşünüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

celil

Türkiye de bir tane vatan evladı düşman olarak kim hangi ülke olursa olsun bize saldırdığında NATO denilen garibetten yardım bekleyen düşünülemez. Ki millet olarak NATO nun ne menem bir parazit olduğunun da farkındayız.
 • Yanıtla

Gökhan

Ne savunması, pkk pyd destekleyip, Türkiye ile savaşanlar bunlar zaten
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23