• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hükümet yol açıyor özel bankalar set çekiyor

Coronavirüs salgınının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 milyar TL’lik “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini açıklarken paketin uygulanmasına kamu bankaları öncülük etti.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 10:50:00 -
Hükümet yol açıyor özel bankalar set çekiyor

Coronavirüsün ekonomiye etkisini azaltmak için alınan önlemlere özel bankaların desteğinin yetersiz kalması ise tepkilere neden oldu. Bankaların finansman ihtiyacı olan firmaları, “limit bitti” diyerek geri çevirdiğini belirterek, “Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz” diyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ardından özel bankalara bir çağrı da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi.

Talepler anlık takipte

Vatandaşların, esnafın, KOBİ’lerin taleplerini anlık takip ettiklerini dile getiren Bakan Albayrak, BDDK bünyesindeki çağrı merkezi, sosyal medyada devreye alınan takip hesapları ve bakanlık bünyesindeki ekipleri ile tüm talepleri anlık takip ettiklerini, muhataplarından bilgi aldıklarını ve vatandaşlara dönüş yaptıklarını söyledi.

“Mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız”

Albayrak, sadece son 1 haftalık sürede 10 bine yakın şikayet ve talebi incelediklerini ve dönüşünü sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kamu bankalarımızın genel müdürleri, genel müdür yardımcıları her gün televizyonlarda vatandaşlarımızın sorularını yanıtlıyor. En doğru bilgileri birinci elden, en şeffaf şekilde sağlıyor. Bu salgının ekonomiye etkileri olacaksa, burada ekonomiyi ve piyasaları bu salgından koruyacak mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız. Bu bir milli mücadele. Türkiye’nin yakın tarihinde geçtiği kritik süreçlerin tamamında milletiyle aynı safta buluşamayanların bugünlerde kalkıştığı provokasyon girişimlerinin boş çıktığını görüyoruz.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı