• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Her derde deva: Ciğer otunun faydaları nelerdir? Ciğer otu nasıl tüketilir? Hem lezzetli hem de özel! Püf noktaları

Yeniakit Publisher
2024-06-10 21:40:00 - 2024-06-10 23:19:23
Her derde deva: Ciğer otunun faydaları nelerdir? Ciğer otu nasıl tüketilir? Hem lezzetli hem de özel! Püf noktaları

Avrupa da yetişen ciğerotu ülkemizdeki kırsal kesimlerde doğal olarak yetişmektedir. Hodangiller familyasının pek nadide üyelerinden biri olan ciğer otu, çok eski zamanlardan bu yana tedavi amaçlı olarak kullanılmasıyla biliniyor. Peki Her derde deva: Ciğer otunun faydaları nelerdir? Ciğer otu nasıl tüketilir?

Ciğer otu, Nisan-mayıs aylarında çiçek açan bitki, dik ve tüylü gövdesi, mor-kırmızı renkli dikkat çeken çiçekleri ve tabii ki ciğer şekline benzetilen benekli yapraklarıyla hemen tanınabiliyor. Ormanlarda, yol kenarlarında veya bahçelerde kendiliğinden yetişebilen Ciğer Otu, çok yıllık otsu bitkidir.

Ülkemizde Akdeniz ikliminin tam olarak görüldüğü yerlerde yetişebilir. Süs bitkisi olarak, kullanılabilen Ciğer Otu, bu açıdan herhangi bir zarar vermiyor. Ancak zehirli türleri nedeniyle, uzmanlara danışıldıktan sonra kullanılması gerekiyor. En çok merak edilen konuların başında Ciğer Otunun sağladığı faydaları ne olduğuyla ilgilidir. Ciğer Otu doğru şekilde tüketildiğinde, insanlar için sağlığa faydalı bir bitki olabiliyor. Ciğer Otu sigara içme nedeniyle göğüs sorunu yaşayanlarda kullanılabiliyor. Göğüs yumuşatıcı olan Ciğer Otu, bundan dolayı nefes darlığı yaşayanlarda önemli bir kullanıma sahiptir.

Akciğerlerin daha sağlıklı biçimde çalışmasına yardımcı oluyor. Özellikle verem gibi akciğerden kaynaklı olan önemli sağlık sorunlarına engel olabiliyor. Akciğerin temizlenmesi sürecinde yardımcı görev görebiliyor.

- Ciğer Otu, eski insanlık dönemlerinden bugüne öksürüğü kesmek açısından tüketilebiliyor. Öksürüğe neden olan boğaz tahrişini engelliyor. Boğazı yumuşatarak, kaşıntıların olmasının önüne geçebiliyor.

- İdrar söktürücü özelliğiyle de kullanılıyor. Mikrop öldürücü etkisi olan Ciğer Otu, vücutta meydana gelmiş yaraların hızlıca ve sağlıklı şekilde iyileşmesine katkı sağlayabiliyor. Ciğer Otu içerisindeki maddeler nedeniyle ağrı kesici özelliklere sahiptir. Ağrıyı kesen Ciğer Otu, önemli faydaları sayesinde rahatlama amacıyla kullanılabiliyor. Özellikle sürekli yorgunluk yaşayanlar, masa başı çalışanlar, hızlı biçimde çalışmak durumunda olanlar Ciğer Otu tüketerek, rahatlama sağlayabilirler.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

CİĞER OTU NASIL KULLANILIR?

Kurutulan Ciğer Otunu kullanmak istiyorsanız, birçok bitkide olduğu gibi kaynatmanız gerekiyor. Kaynatma işlemi için ilk olarak 1 bardak suyu kaynatmış olmanız gerekiyor. İçerisine 1 tutam Ciğer Otu ekleyerek 7-8 dakika bekletmelisiniz.

Ardından tüketebilirsiniz. Dilerseniz Ciğer Otu ile birlikte, biberiye veya başka bitkiler kaynatabilirsiniz. Aynı zamanda hazırladığınız Ciğer Otu çayına bal ilave edebilir, gün içerisinde 1-2 kez tüketebilirsiniz. Uzmanlar aşırı tüketimin ishale neden olabileceğini belirtiyorlar, buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23