• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Haşemalı çocuğa ayrımcılık hakim önünde!

Başörtüsü taktıkları için yıllarca kamusal alan dayatmasıyla karşı karşıya kalan dindar kadınlara, baskı ve zulüm eksik olmuyor. 8 yıl önce haşemayla havuza girmek isteyen bir kadının engellendiği Mersin’in Erdemli ilçesi, benzer bir vakayla yeniden gündeme geldi.

2019-12-03 22:26:00 - 2019-12-03 23:15:56
Haşemalı çocuğa ayrımcılık hakim önünde!

 yeniakit.com.tr 

Erdemli’de özel bir sitede havuza haşema ile girmek isteyen 13 ve 9 yaşlarındaki iki kız kardeş yasak olduğu gerekçesiyle havuza alınmadı. Site yönetiminin skandal kararı büyük tepkiye neden olurken, anne H.B., çocuklarını haşema ile havuza sokmayan site yönetimi hakkında şikayetçi oldu.

Erdemli’de özel bir sitede mülk sahibi olan H.B.’nin iki kız çocuğu, sitenin ortak havuzuna haşemalı girmek isteyince “giremezsin” dayatmasıyla karşılaştılar. Annenin şikayeti üzerine şüpheliler hakkında ‘Kişiler Arasında Ayrımcılık Yapmak’ suçundan iddianame düzenlendi.

Erdemli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede; Belgüzar Özmutlu, Ceyhun Çelebi, Hüseyin Sakar ve Tayfur Sökmen isimli sanıkların ASSA Sahil Konutları Sitesi’nde yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilerek, haşema sebebi ile sergilenen ayrımcılığın cezalandırılması istendi. 

28 Şubat zihniyetini hortlatma peşinde koşan sanıkların “Ayrımcılık Yapmak” suçundan cezalandırılmaları talep edilirken, Erdemli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada, ayrımcılık yapan sanıklar bugün hakim önüne çıkacaklar.

Kamuoyunun da merakla beklediği davada, ayrımcılık yapan yasakçılara vicdanları rahatlatan bir ceza verilmesi bekleniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ŞENELOTCU

Havuza sokmayanlara kızım ya hedef saptırmayın müslüman dindar bi bayanın havuzda kulaç atması islam dininin neresinde var bunu ko ürün hani nerde edep 
 • Yanıtla

akitokuru

böyle ayrımcılık, nefret, ırkçılık suçu işleyerek hem mağdur ve ailesinde hem de toplumsal hassasiyet ve kamu düzenini AĞIR İHLAL VE MAĞDUR EDENLERE "ÖNCELİKLE 6 AY-1 YIL AKIL HASTANESİNDE ZORUNLU MÜŞAHADE VE SONRASINDA EN AĞIR TECİLSİZ HAPİS CEZASI UYGULANMADAN İBRET OLMADAN BU ALÇAKLIKLAR DEVAM EDER!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23