• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gezi olaylarına ilişkin verilen karar, Abdullah Gül'ün o sözlerini akıllara getirdi

Gezi Kalkışması'na yönelik yürütülen davada verilen beraat kararları eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün yaptığı, "Gezi Parkı olayları ile büyük gurur duyuyorum" açıklamasını akıllara getirdi.

2020-02-18 16:17:00 -
Gezi olaylarına ilişkin verilen karar, Abdullah Gül'ün o sözlerini akıllara getirdi

Ağaç bahanesiyle seçimle başa gelen meşru hükümete darbe girişimi olan Gezi Kalkışması'na ilişkin yürütülen davada, Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Mehmet Ali Alabora'nın beraatine karar verildi.

Skandal karar sonrası, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gezi kalkışmasına ilişkin bugün yaptığı açıklama akıllara geldi.

Gül, o açıklamasında Gezi Parkı olayları ile gurur duyduğunu dile getirmişti.

Mahkemeden skandal karar!

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada; mahkeme heyeti, Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mehmet Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, yiğit Ali Ekmekçi ve Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "mala zarar verme", "nitelik yağma", "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi", "kasten yaralama", "ağırlaştırılmış yaralama" ve "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlarından dava açıldığını hatırlatarak, "yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı"ndan sanıkların beraatine karar verdi.

Tutuklu sanık Osman Kavala'nın da tahliyesine hükmedildi.

7 firari sanığın dosyası ayrıldı

Firari sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, bu sanıklar haklarındaki yakalama kararlarını kaldırdı.

Mahkeme, bu sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim Alkılıç

Abdulla "Gezi Parkı olayları ile büyük gurur duyuyorum." dedi ve Mahkeme Gezi Parkı'nda hiç kimse hiçbir suç işlememiştir herkese Beraat dedi. Şimdi Türkiye'de darbe tehlikesi yok diyen yanılıyor arkadaşlar. Mahkeme işaret etti, Türkiye'de bal gibi darbe tehlikesi var.
 • Yanıtla

Keworg Bezerciyan

EĞER BİR DARBE TEŞEBBÜSÜ DAHA OLURDA, BU ŞAHSA HAL, HATIR SORMAYANDAN DAVACI OLACAĞIM.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı