• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Demirtaş Elçi’nin katillerini kolluyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili sözlerini eleştirerek, “Teröristleri arkasına alarak, teröristlerin yanında durarak ulaşacağı tek yer, Tahir Elçi’nin katline sebebiyet verenlerle işbirliğidir” diye konuştu.

2015-12-02 08:08:13 - 2015-12-02 08:08:13
Demirtaş Elçi’nin katillerini kolluyor

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldüğü, iki polisin şehit düştüğü terör saldırısıyla ilgili, “Kim bu cinayeti örtmeye çalışıyorsa çalışsın örtülemeyecek bir gerçek var. Bu cinayetin müsebbibi, olay yerine yakın 100 metre mesafede polislerimize alçakça saldıran PKK’dır” dedi.

Davutoğlu, KKTC’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu’ndaki basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Davutoğlu, bir gazetecinin, Demirtaş’ın, ‘Elçi’nin ölümünün polis kurşunuyla gerçekleştiğinin kesin olduğu’ gibi bir iddiası oldu. Ne dersiniz?” şeklindeki soru üzerine, şunları kaydetti:

“Olayın olduğu gün hem eşleriyle yaptığım görüşmede hem kamuoyuna yaptığım açıklamada, bu konudaki araştırmaların mutlaka en şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşılacağını da bir taahhüt olarak zikrettim. O günden bugüne gerek adli makamlarımız gerek güvenlik birimlerimiz olayın aydınlatılması bağlamında yoğun bir çaba içindeler. Şimdi oradan bu olayla ilgili bahsettiğiniz tarzda spekülasyon yapanlara da bir çağrıda bulunmak istiyorum; Eğer gerçekten olayın aydınlatılması isteniyorsa niçin olay yerine giden Başsavcımız, olay inceleme ekibine hatta onlara eşlik eden baro temsilcilerine dönük olarak saldırılar yapılıyor. Eğer birileri bu olayın üstünün örtülmesini istiyorsa o birileri o saldırıları gerçekleştirenlerin arkasındaki odaklardır.”

Söz konusu olayın yaşandığı gün İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü ile yaptığı toplantıda, “derhal olay yeri incelemesi yapılması talimatı verdiklerine” işaret eden Davutoğlu, bunun üzerine olay yerine giden güvenlik birimleri ve Başsavcıya roketle saldırılar gerçekleştiğini anlattı.

ARAŞTIRMAYI YAPANLARA SALDIRANLAR GERÇEK KATİLLERDİR

“Araştırmayı yapacak ekiplere saldıranlar, cinayetin gerçek failleridir” diyen Davutoğlu, “Şimdi Demirtaş’a burada sormak lazım, elinde hangi belge var da bu kanaati serdediyor. Kendisi olay yeri incelemesi mi yaptı?” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Her olayda dönüp devlete katil diye bağırmanın, her olayda dönüp sorumluyu poliste ve askerde aramanın ne kadar yanlış olduğu geçmiş olaylarda ortaya çıktı. Eğer Sayın Demirtaş’ın herhangi bir şekilde söyleyecek bir sözü varsa, olay yerine inceleme için giden ekiplere, baro temsilcilerine ateş açan o hainlere, o teröristlere, o alçaklara dönüp konuşmalı. Dönüp kendisinden nasıl olsa emin olduğu, gelip kendisine hiçbir şey yapmayacak olan hukuk devleti kuralları içinde devlet temsilcileriyle konuşmak yerine dönüp oradaki teröristlere hitap etsin. Teröristleri arkasına alarak, teröristlerin yanında durarak ulaşacağı tek yer Tahir Elçi’nin katline sebebiyet verenlerle işbirliği yapma konumudur. O gün orada iki polisimiz de şehit edildi. Eğer o iki polisimize saldırı olmamış olsaydı bugün o iki polisimiz de Sayın Tahir Elçi de aramızda hayatta olacaktı. O iki polise saldıranlara hiçbir şey söylemeyenler, o saldıranların peşinden giden polislerin girdiği çatışma üzerinde spekülasyon üretmeleri aslında cinayeti örtme çabasıdır.”

Tahir Elçi’nin ailesi ve aile çevresinin olay karşısında son derece vakur durduğunu anlatan Davutoğlu, “Ama eminim ki Sayın Tahir Elçi yaşasaydı önce dönüp kendisinin katledilmesine sebep olanları ortaya çıkaracak olan olay yeri inceleme ekibine saldıranlara dönük olarak, ‘adaletin gerçekleşmesi ve ortaya çıkmasına engel olmayın’ diye haykırırdı. Yine dönüp kendi cenazesini istismar ederek, üzerinde İslami geleneklerle, Müslüman gelenekle taşınan bir örtüyü kaldırıp, kendisinin ölümüne sebebiyet veren PKK teröristlerinin paçavrasını oraya örtenlerden hesap sorardı” dedi.

KIBRIS'A HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLANACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk yurtdışı resmi ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi. Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda KKTC  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Davutoğlu ve
Akıncı ortak basın açıklaması yaptı. Kıbrıs’a her türlü katkının sağlanacağını belirten Davutoğlu, “Türkiye her zaman Kıbrıs’ın yanındadır,Annan Planı’nda olduğu gibi barışçıl çözümde adil ve siyasi eşitliğe dayalı iki uluslu devlet tesis edilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu olumlu sürecin neticelenmesini istiyoruz. Biz şimdiye kadar Akıncı’nın yanında yer aldık ve yer alacağız. Kalıcı barış ve istikrar getirecek olan Kıbrıs Barış Müzakerelerinin devam etmesi adına Kıbrıs sorunun çözümü adına Türkiye önemli konumdadır” diye konuştu. 

BİRLİKTE BARIŞ HAVZASI OLUŞTURMALIYIZ

Davutoğlu, “Pazar günü AB-Türkiye Zirvesi’nde de açıkça ortaya çıktığı gibi Türkiye-AB ilişkileri yeni bir döneme girdi. Orada gördüğümüz olumlu 

atmosferin adaya da yansıyıp, tarihin derinliğinden bu yana Avrupa halkları arasında yer alan Türklerin, Yunanlıların ve Rumların hep beraber yine Avrupa kıtası içinde birlikte bir barış havzası oluşturması yönünde adım atmalarının vaktinin geldiğini biz de düşünüyoruz. İslamafobi’nin arttığı son dönemde atılan adımların olumlu manada herkesi etkileyeceğini düşünüyoruz” dedi.

KIBRIS’TA ÇÖZÜM TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRECEK

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, Kıbrıs’ta bir çözümün, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini daha da geliştireceğini, Doğu Akdeniz’de olası enerji kaynaklı gerginlikleri bertaraf edeceğini belirterek, “Enerji koridorunun Türkiye üstünden geçerek AB’ye yönelmesiyle, Kıbrıs’ta gerginlik yerine yeni bir iş birliği ruhunun doğacağını ve Doğu Akdeniz’de istikrara ciddi katkı yapacağını değerlendiriyorum” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı