• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Çok daha fazla çalışacağız”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sadece salgının etkilerini gidermek için değil, sonrasında oluşacak yeni dünya düzeninde en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışacağız” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-09 10:52:00 -
“Çok daha fazla çalışacağız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamasının ardından, virüsle mücadelenin yanı sıra ekonomi yönetimi de krizle mücadele başlattı. Salgının ardından alınan ekonomik tedbirleri bir bir açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son olarak Twitter hesabından ‘Birlikte başaracağız’ mesajı verdi. Bakan Albayrak, “Önce bu salgının üstesinden geleceğiz. Bunu yaparken ekonomimizi, üretimimizi ayakta tutacağız. Sadece salgının etkilerini gidermek için değil, sonrasında oluşacak yenidünya düzeninde en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Bakan Albayrak, ilk günden itibaren iş dünyası, esnaf, işçi, memur ve emeklilerin coronavirüsün ekonomiye etkisini azaltacak tedbirlerin hayata geçirileceğini açıklarken, alınan kararlar bir bir uygulanmaya başlandı.

İşte, coranavirüs ile mücadele kapsamında alınan ekonomik kararlardan bazıları şöyle:

Toplamda 4,4 milyon aileye 1000’er tl yardım

l Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir hafta arayla iki G-20 Hazine Bakanları toplantısına katılarak, salgının ekonomilerine, küresel ticarete, diplomasiye, uluslararası ilişkilere verebileceği zararların önüne geçmek için dayanışma ile çalışma kararı adımlarına dikkati çekti.

l Vatandaşların gelirlerini güvence altına almak ve kayıplarını telafi etmek için dar gelirli 2,1 milyon aileye bin lira nakdi yardım yapılmaya başlandı. Süreçten etkilenen yaklaşık 2,3 milyon aileye daha bu yardımı yapılacak ve toplamda 4,4 milyon aileye nakdi yardım sağlanmış olacak.

Ücretsiz izne çıkarılanlara maaş desteği

l Mücbir sebep kapsamına giren firmalar ve KOBİ’ler için vergi ve SGK ödemeleri ertelendi. l Dükkanını kapatan ya da işleri yavaşlayan esnafa da kısa çalışma ödeneği sağlandı. l Bu süreçte kısa çalışma ödeneğine başvuramayan esnaflar, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlar için de maaş desteği sağlanacak.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı