• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya’dan ortalığı kızıştırdı! ‘Bu son olmayacak’

Yeniakit Publisher
2023-05-09 14:56:00 -
Almanya’dan ortalığı kızıştırdı! ‘Bu son olmayacak’

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'ya yönelik daha fazla yaptırım yapılması çağrısında bulundu. Scholz, yaptırımların süreklilik gerektirdiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik üzerinde çalıştığı 11'inci yaptırım paketinin son olmadığını, başka yaptırım paketleri de hazırlanacağını söyledi. Scholz, Avrupa Günü nedeniyle Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumuna hitabı öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırım rejiminin daha da geliştirilmesini değerlendirdiklerini belirten Scholz, 11'inci yaptırım paketinin devamının da olacağını söyledi. Scholz, yaptırımların süreklilik gerektirdiğini ve bunun üzerinde çalıştıklarını anımsatarak, "Bir sonraki yaptırım paketi (11'inci) son olmayacak." diye konuştu.

AB Komisyonu, dün Rusya'ya yönelik 11'inci yaptırım paketi teklifinin üye ülkelere gönderildiğini, paketin yaptırımların uygulanması, etkinliği ve delinmesinin önlenmesine odaklandığını açıklamıştı. Bu aşamada yeni yaptırım paketinin çarşamba günü, üye ülkelerin AB Konseyi'ndeki Daimi Temsilciler Komitesi'nde (COREPER) ele alınması bekleniyor.

AB'nin yeni yaptırım paketi teklifinde Rusya'ya askeri amaçla kullanılabilen ekipmanları tedarik ettiği gerekçesiyle bazı Çinli firmanın da yer aldığı basına sızmıştı.

AB, şimdiye kadar, Rusya'ya yönelik 10 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede, Rusya'ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı. Binin üzerinde kişi ve 200'e yakın kurumun mal varlıkları donduruldu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

Almanya gibi devlet gerçekten insan haklarına saygılı devlet olsaydı; daha fazla yaptırım yerine, daha fazla barış girişimi demiş olsaydı ve diğer devletlerde buna uysaydı, bugün Ukrayna, Rusya savaşı olmayacaktı ve insanlar ölmeyecek, yaralanmayacak, yuvalar yıkılmayacak, kan ve göz yaşı olmayacaktı, nerede kaldı sizin insan haklarınız?

Şevki

Suriyelilere ve ruslara dokunmayın yoksa reis üzer sizi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23