• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Alman uzmanın Türkiye sözleri sonrası Yunan tutuştu!

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü'ne (SWP) bağlı Uygulamalı Türkiye Araştırmaları Merkezi'nin (CATS) başkanlığını yapan Günter Seufert'in "Yunanistan küçük devlet, Türkiye bölgesel güç" yorumu Yunanistan'da tepkilere neden oldu.

Yeniakit Publisher
2021-03-04 07:51:00 - 2021-03-04 07:59:02
Alman uzmanın Türkiye sözleri sonrası Yunan tutuştu!

Mart ayında yapılacak AB zirvesine dikkat çeken Yunan basını, Alman çevrelerin Türkiye'yi savunduğunu ve Yunanistan'a karşı propaganda yaptığını yazdı. Haberde, "Alman uzman, Türkiye'nin ABD ve Rusya, ne de Almanya tarafından göz ardı edilemeyecek bölgesel bir güç olduğu konusunda bizi uyarıyor" ifadeleri yer aldı.

"Tüm senaryo bizim için kötü"

Yunan basını, haberde Yunan eski Dışişleri Bakanı Panagiotis Loakeimidis'in görüşlerine de yer verdi. Loakeimidis, "Türkiye, Orta Doğu'da olup bitenlerden ayrı tutulamaz. Aynı zamanda Türkiye bir Akdeniz ülkesidir" dedi.

Alman Seufert'in açıklamalarına değinen Loakeimidis, "Tüm senaryo kesinlikle bizim için çok kötü. Bazılarının kasıtlı olarak Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'deki genişleme planlarını desteklediği tahmin ediliyor." dedi.

İşte Yunanistan'ı rahatsız eden Alman Seufert'in açıklamaları;

"Türkiye bölgesel bir güç"

Almanya'nın Türkiye'yi bölgesel güç kabul edip etmediğine ilişkin soruya Seufert, "Tabii ki evet. Ve bu sadece Berlin için değil. Aynı şey Washington için de söylenebilir. Rusya'nın Dağlık Karabağ savaşına nasıl tepki verdiğini de görün. Rusya, Türkiye'nin Azerbaycan'daki nüfuzunu genişletmesine izin verdi. Yani Rusya da Türkiye'yi bölgesel bir güç olarak kabul ediyor. Türkiye'nin komşularına baktığımızda Yunanistan ve Bulgaristan gibi küçük devletler ile Suriye ve Irak gibi başarısız devletler görüyoruz. On yıllardır muazzam uluslararası baskı altında olan İran'ı da görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye bölgesel bir güçtür. Kendi başına bir güçtür. Bugün Afrika'daki etkisini genişletiyor. Bunu bir gerçek olarak görebilmeliyiz." dedi.

"ABD ve NATO, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz"

Washington'un Rusya karşısında Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacağını ifade eden Seufert, "Batı, Rusya'ya karşı stratejik manevra alanına sahip Türkiye'yi kaybedemez" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdulcabbar

Yunanistan! Ayak altında dolaşma! Bizim hedefimiz, dünyayı köleleştiren beynel milel tefeci çakalları...Sizin ve tüm dünyanın menfaatiniz, bizim başarımızda yatıyor. Uyanın..Halkınızı daha fazla açlığa mahkum etmeyin...
 • Yanıtla

Emrullah

AB nin ve ABD nin şımarık çocuğu yıllardır türkiye düşmalığını milli politika haline getirmiş öyleki Giritte siyasetçi yetiştirme akademisi var burada her şey türk düşmanlığı üzerine kurgulanır siyasetçi öyle yetiştrilir yunan halkı artık kim kendilerini türklerden koruyacağını söylerse onların kahramanı olur bu öyle bir hal almışki beşikteki çocukları bile ağlayınca sus bakalım türkler gelir diye korutarak susturur olmuşlar oysa yunaistanın bu stratejiyi değiştirip türkiye ile komşuluk ilişkilerini geliştirip daha müreffeh bir devlet politikası gütmeleri gerekir türk koruksu ile alt yapıya gidecek kaynaklarını ab nin paslı silahlarına verdip böylece batıyorlar bunuda halklarına sürekli türkiye korkusu pompalıyarak tarif ediyorlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23