• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’den Türkiye’ye küstah şart: Bunu yaparsanız ilişkiler düzelir

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib krizi üzerinden yeniden sahne alan ABD, Ankara'da temaslarını sürdürüyor. Başkentte bulunan bir ABD'li yetkilinin Türkiye'ye 'S-400'leri aktif etmezseniz ilişkiler düzelir' dediği öğrenildi.

2020-02-14 15:37:00 -
ABD’den Türkiye’ye küstah şart: Bunu yaparsanız ilişkiler düzelir

Ankara'da Türk gazetecileri toplayan adı açıklanmayan Amerikalı, S-400 kozunu yeniden masaya koydu. Türkiye-Rusya geriliminden yararlanmaya çalıştığı görülen yetkilinin, Moskova'yı hedef gösteren açıklamalarda bulunduğu öğrenildi.

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib krizi üzerinden yeniden sahne alan ABD, Ankara’ya hem havuç hem sopa gösteriyor.

Çeşitli gazetelerden yazarları toplayıp, görüşmeler yapan adı açıklanmayan üst düzey Amerikalının, “S-400’leri aktif etmezseniz ilişkiler düzelir, ticaret hacmi 100 milyar dolara ulaşır” dediği öğrenildi.

Rusların anlaşmalara bağlı kalmadığını sadece konjonktürel fırsata çevirdiğini ileri süren Amerikalının “Bu iş, domates ihracatı veya turizmle açıklanamayacak kadar zorlu” dediği belirtildi.

O toplantılara katılan isimlerden Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, görüşmeyi şöyle aktardı:

“Dün sabah, üst düzey Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiğimiz kahvaltılı sohbet toplantısı bu noktada epeyce fikir edinmemizi sağladı. İzlenim olarak aktarmak gerekirse…
* Amerikalılar, Türkiye’yi ısrarlı bir şekilde “NATO müttefikimiz ve ortağımız” diye tanımlıyorlar. “Her ziyaretimiz stratejik anlam taşır” demeye getiriyorlar.
* Rusya ve İran’ın Suriye’deki varlığına karşı çıkarken örneğin Türk askerinin Suriye’de bulunmasını bölgesel istikrar ve güvenlik adına gerekli bulduklarını söylüyorlar.
* İdlib’ten sonra sıranın, Deyr el Zor ve Fırat Nehri’nin doğusundaki ABD askeri konuşlanmasına gelip gelmeyeceği hususunda dikkatli bir dil kullanıyorlar. Buralardaki bulunuşlarını, DEAŞ’ın petrol kaynaklarına sahip olmaması için bir tür “bekçilik” gibi gösteriyorlar. Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme planını hatırlatıp, gerekirse kendilerini koruyacak güce sahip olduklarının altını çiziyorlar. Yani, Suriye siyasi çözüme kavuşana kadar sahada kalma niyetlerini inkar etmiyorlar.
* Türk-Rus ilişkilerinde sorunlu pek çok alan olduğunu, bunların su üstüne çıkacağını ve iki ülke arasında gerilimin artacağını öngörüyorlar veya bu temenniyi dışa vuruyorlar. Rusların anlaşmalara bağlı kalmadığını sadece konjonktürel fırsata çevirdiğini ileri sürüp, “Bu iş, domates ihracatı veya turizmle açıklanamayacak kadar zorlu” diyorlar.
* YPG terör örgütü ile ABD’nin, Suriye sahasındaki işbirliğinin nitelik değiştireceğine dair bir işaret vermedikleri gibi FETÖ’yü de yabancı terör örgütü olarak adlandıramadıklarını yineliyorlar.
* S 400 ile F 35 sisteminin aynı anda çalışamayacağını savunup, “Bu sistemi aktive etmezseniz, ilişkilerimizin önü açılır, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için ivme oluşur” mealinde çerçeve çiziyorlar.

Özetle…Amerikalılar, bu yılki Başkanlık seçimlerini atlatana kadar Türkiye ile mesafeyi daraltmayı, Ankara-Moskova hattının ise gevşemesini umuyorlar.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alp

Keferelerin sözüne inanacak kadar aptal değiliz
 • Yanıtla

diyarbakırlı

Ne uslanmazlar bu ..... sürüleri. Sanki bu milletin kendilerine muhtaç olduğunu zan etmekteler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı